Tím výskumníkov UNIGE-HUG demonštruje hodnotu zobrazovania na zistenie prítomnosti tau proteínu v mozgu na predpovedanie kognitívneho poklesu v dôsledku Alzheimerovej choroby.
Alzheimerova choroba, jedno z najčastejších neurodegeneratívnych ochorení, vedie k postupnej strate pamäti a autonómie. Je charakterizovaná akumuláciou neurotoxických proteínov v mozgu, menovite amyloidných plakov a tau spletí. Vzhľadom na tichý vývoj patológie v priebehu desaťročí je veľmi dôležitá veľmi včasná diagnostika, aby bolo možné čo najskôr zasiahnuť v procese ochorenia. Tím z Univerzity v Ženeve (UNIGE) a Ženevských univerzitných nemocníc (HUG) preukázal, že tau PET (positron emission tomography) – nová zobrazovacia technika na vizualizáciu proteínu tau – dokáže predpovedať kognitívny pokles u pacientov oveľa lepšie ako bežne používané zobrazovacie techniky. Tieto výsledky publikované v Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association argumentujú v prospech rýchleho zavedenia tau PET do klinickej rutiny, aby sa pacientom poskytli včasné a individualizované riešenia.
Dnes je jedným z hlavných diagnostických nástrojov pre Alzheimerovu chorobu pozitrónová emisná tomografia (PET), zobrazovacia technika, pri ktorej sa injikujú indikátory na vizualizáciu špecifických patologických procesov v mozgu. Ako vysvetlila Valentina Garibotto, docentka v odbore Klinika rádiológie a lekárskej informatiky Lekárskej fakulty UNIGE a primárka Katedry nukleárnej medicíny a molekulárneho zobrazovania na HUG, ktorá tento výskum viedla: „PET zahŕňa injekciu pacientov s nízkoúrovňovými rádioaktívnymi indikátormi, ktoré zmiznú v priebehu niekoľkých hodín. Sú navrhnuté tak, aby sa naviazali na ľudské molekuly, ktoré chceme detekovať, a zviditeľnili ich pomocou PET tomografov.“ Ďalej dodala: „Špecifické indikátory pre amyloid existujú už dve desaťročia a indikátory na monitorovanie metabolizmu glukózy, ktoré naznačujú schopnosť mozgu správne využívať svoje energetické zdroje, existujú už dlho. Alzheimerova choroba je však komplexná a tieto dve techniky nestačia na zabezpečenie všetkých odpovedí.“
Porovnanie zobrazovacích techník
Flortaucipir je rádioaktívny indikátor, ktorý sa viaže na proteín tau. Bol vyvinutý farmaceutickou spoločnosťou a schválený Food and Drug Administration (FDA) v roku 2020. Umožňuje detekciu akumulácie tau, ako aj jeho distribúciu v mozgu, aby bolo možné presne posúdiť jeho úlohu v klinickej manifestácii ochorenia. Vedci z UNIGE a HUG chceli určiť, ktorá zobrazovacia modalita – amyloid PET, glukózový metabolizmus PET alebo tau PET – by najlepšie predpovedala budúci kognitívny pokles v dôsledku Alzheimerovej choroby. V HUG Memory Centre bolo prijatých približne 90 účastníkov.
Ako zhrnula Cecilia Boccalini, doktorandka v tíme profesorky Garibotta a prvá autorka tejto štúdie: „Naše výsledky ukazujú, že zatiaľ čo rôzne PET merania boli všetky spojené s prítomnosťou kognitívnych symptómov, čo potvrdzuje ich úlohu ako silných indikátorov Alzheimerovej choroby, tau PET bola najlepšia na predpovedanie rýchlosti kognitívneho poklesu, dokonca aj u jedincov s minimálnymi symptómami.“
Detekcia jednotlivých variácií
Amyloidné plaky nie sú nevyhnutne sprevádzané stratou kognitívnych funkcií alebo pamäte. Prítomnosť tau však ide ruka v ruke s klinickými príznakmi. Jeho neprítomnosť alebo prítomnosť je hlavným určujúcim faktorom toho, či stav pacienta zostane stabilný alebo sa rýchlo zhorší. Bolo ťažšie vyvinúť zobrazovacie techniky na vizualizáciu tau, hlavne kvôli jeho nižšej koncentrácii a obzvlášť zložitej štruktúre.
Ako zdôraznila Valentina Garibotto: „Tento prelom je kľúčový pre lepšie zvládanie Alzheimerovej choroby. V poslednej dobe ukázali pozitívne výsledky lieky zamerané na amyloid. Sľubne vyzerajú aj nové lieky zamerané na proteín tau. Odhalením patológie čo najskôr, skôr než sa mozog ďalej poškodí, a vďaka novým liečebným postupom, dúfame, že budeme môcť mať väčší vplyv na budúcnosť pacientov a kvalitu života.“ Na záver dodala: „Podobne začíname mapovať distribúciu tau, aby sme pochopili, ako jeho umiestnenie v rôznych oblastiach mozgu ovplyvňuje symptómy.“ V skutočnosti sa ukazuje, že príčiny a rôzne štádiá ochorenia sú oveľa menej jednotné, ako sa doteraz predpokladalo, a je potrebné lepšie pochopiť individuálnu náchylnosť na rovnaké javy.
Tieto výsledky sú silným argumentom v prospech začlenenia tau PET do rutinného klinického hodnotenia na posúdenie individuálnej prognózy a výber najvhodnejšej terapeutickej stratégie pre každého pacienta.
Viac informácií:
Tau-PET : a window into the future of Alzheimer’s patients
Zdroj: https://www.unige.ch, zverejnené: 17. 8. 2023, autor: rpa