Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarsko je už 14 rokov po sebe najinovatívnejšou ekonomikou sveta

Globálni inovační lídri v roku 2024. Zdroj: WIPO

Globálny inovačný index Svetovej organizácie duševného vlastníctva – WIPO, ktorý zahŕňa 133 ekonomík, pozostáva z približne 80 ukazovateľov, ktorých cieľom je zachytiť viacrozmerné aspekty inovácií.

Pri sledovaní najnovších globálnych inovačných trendov GII zisťuje, že investície do inovácií sa v roku 2023 spomalili, na rozdiel od predchádzajúcich rokov, vďaka čomu sú vyhliadky na roky 2024/2025 značne neisté. Vyhliadky však nie sú úplne šedé. Technologický pokrok a osvojenie v takých rôznorodých oblastiach, ako sú superpočítače, konektivita, zdravie, sanitácia a zelené technológie, pokračuje v nezmenšenej miere.

Švajčiarsko, Švédsko, Spojené štáty americké, Singapur a Spojené kráľovstvo sú najinovatívnejšie ekonomiky sveta, zatiaľ čo Čína, Turecko, India, Vietnam a Filipíny najrýchlejšie stúpali počas 10 rokov podľa globálneho indexu inovácií WIPO (GII) 2024, čo ukazuje zmiernenie aktivity rizikového kapitálu, financovania výskumu a vývoja a iných investičných ukazovateľov.

Teraz vo svojom 17. vydaní je GII svetovým referenčným zdrojom mapujúcim globálne trendy v oblasti inovácií, ktorý má viesť tvorcov politík, obchodných lídrov a iných pri uvoľnení ľudskej vynaliezavosti s cieľom zlepšiť životy a riešiť spoločné problémy, ako je zmena klímy. Tento rok sa GII zameriava aj na „sociálne podnikanie“, ktoré využíva postupy súkromného sektora na pozitívne sociálne zmeny.

Vydanie z roku 2024 identifikuje veľké zmiernenie hlavných ukazovateľov budúcej inovačnej činnosti vrátane zvrátenia boomu investícií do inovácií v rokoch 2020 – 2022. V dôsledku vyšších úrokových sadzieb sa financovanie rizikového kapitálu (VC) v roku 2023 znížilo o približne 40 % a rast výdavkov na výskum a vývoj (R&D) klesol, zatiaľ čo medzinárodné patentové prihlášky a vedecké publikácie klesli.

„V roku 2023 sme zaznamenali pokles výdavkov na výskum a vývoj, zníženie počtu vedeckých publikácií a zníženie investícií rizikového kapitálu na úroveň pred pandémiou,“ uviedol generálny riaditeľ WIPO Daren Tang. „Technologický pokrok však zostal silný aj v roku 2023, najmä v oblastiach súvisiacich so zdravím, ako je sekvenovanie genómu, ako aj vo výpočtovej sile a elektrických batériách. Prehĺbilo sa aj prijímanie technológií, najmä v 5G, robotike a elektrických vozidlách. Tohtoročný GII tiež odhaľuje pozitívne trendy v kľúčových ukazovateľoch, vrátane poklesu globálnej chudoby a nárastu produktivity práce a strednej dĺžky života.“

V rebríčku GII ekonomík s viac ako 130 krajinami sa Čína dostala na 11. miesto a zostáva jedinou ekonomikou so strednými príjmami v top 30 GII.

Celkovo 19 ekonomík prekonalo inovácie v porovnaní s úrovňou ich rozvoja. India, Moldavsko a Vietnam už 14 rokov po sebe dosahujú nadpriemerné výsledky v oblasti inovácií.

V posledných rokoch sa Saudská Arábia, Katar, Brazília, Indonézia, Maurícius a Pakistan najviac vyšplhali v GII (podľa ich poradia). Indonézia, Pakistan a Uzbekistan si udržiavajú svoje postavenie s nadpriemernou výkonnosťou tretí rok a Brazília štvrtý rok po sebe.

 

Európa

Európa stále hostí najvyšší počet inovačných lídrov spomedzi 25 – 15 celkovo, pričom sedem je medzi 10 najlepšími. Z 39 zahrnutých európskych ekonomík sa tento rok v rebríčku posunulo iba deväť (o 10 menej ako minulý rok): Rakúsko (17.), Írsko (19.) a Luxembursko (20.), Španielsko (28.), Česko (30.), Poľsko (40.), Chorvátsko (43.), Srbsko (52.) a Čierna Hora (65.).

Spomedzi ekonomík, ktoré sa zlepšujú, vyniká Rakúsko v diverzifikácii domáceho priemyslu, zložitosti výroby a exportu, výdavkoch na výskum a vývoj a v spoločných publikáciách verejného výskumu a priemyslu. Čiastočne ovplyvnené silnou prítomnosťou zahraničných nadnárodných spoločností v oblasti IKT, Írsko je celosvetovo popredné vo vývoze služieb IKT a platbách za duševné vlastníctvo a patrí medzi prvé tri z hľadiska intenzity nehmotných aktív. Španielsku sa darí v oblasti výdavkov na softvér, priemyselného dizajnu a globálnych korporátnych investorov do výskumu a vývoja.

Srbsko sa približuje k prvej päťdesiatke so silnou výkonnosťou v diverzifikácii domáceho priemyslu, exporte IKT služieb, vedeckých a technických článkov a exporte kultúrnych a kreatívnych služieb.

Slovensko sa v rebríčku GII 2024 umiestnilo na 46. mieste. V roku 2023 sa umiestnilo na 45. mieste.

 

Kľúčové zistenia GII

  • Po boome medzi rokmi 2020 a 2022 zaznamenali vedecké publikácie, rizikový kapitál (VC) a medzinárodné patentové prihlášky v roku 2023 pokles a výdavky na výskum a vývoj (R&D) sa spomalili.
  •  VC a vedecké publikácie prudko klesli späť na úroveň pred pandémiou, s výrazným vplyvom na rozvíjajúce sa regióny, ako sú Latinská Amerika a Afrika.
  •  Vzhľadom na zhoršujúcu sa klímu rizikového financovania hodnota investícií rizikového kapitálu prudko klesá z mimoriadne vysokých úrovní v roku 2021, pričom v roku 2022 došlo k poklesu o 36 %, po ktorom nasledoval ďalší pokles o 39 % v roku 2023.
  •  Znížil sa aj počet transakcií rizikového kapitálu, ktorý v roku 2023 zaznamenal pokles o 9,5 %.
  •  Medzinárodné patentové prihlášky zaznamenali v roku 2023 pokles o 1,8 %, čo je prvý takýto pokles od roku 2009.
  •  Globálny výskum a vývoj rástol v roku 2022 tempom 5 %t, čo je o niečo menej ako v roku 2021, ale predpokladá sa, že v roku 2023 sa reálne spomalí na 3 %.
  •  V roku 2023 vzrástli výdavky korporácií zastupujúcich najväčších investorov do výskumu a vývoja v reálnom vyjadrení približne o 6 %. To zaostáva za mierou dlhodobého rastu za posledných 10 rokov (približne 8 %) a je nižšie ako v porovnaní s vrcholmi medzi 10 – 15 % v rokoch 2019 – 2021 a v porovnaní s mierami rastu pred pandémiou.
  •  Technológie naďalej rýchlo napredujú, najmä v oblastiach súvisiacich so zdravím a výpočtovou silou. Rastie aj prijímanie technológií, najmä v 5G – s takmer 25-percentným nárastom pokrytia v roku 2022, robotike a elektrických vozidlách (EV) – kde celosvetová zásoba EV vzrástla v roku 2022 o 54 %.
  •  Pokrok v ekologických technológiách bol však za posledný rok pomalší ako priemer za desaťročie, čo poukazuje na ťažkosti pri znižovaní energetickej náročnosti superpočítačov a udržiavaní poklesu cien elektrických batérií.

 

15 najlepších inovátorov 2020-2024. Zdroj WIPO

 

Viac informácií:

Global Innovation Index 2024

 

Zdroj: https://www.wipo.int, zverejnené: 2.10.2024; autor: rup