Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Štúdia ukazuje, ako Nemecko získava – a stráca – talent pre umelú inteligenciu

Štúdia “AI Talent Flows in Germany”. Zdroj: https://sciencebusiness.net

Nová štúdia zistila, že Nemecko úspešne priťahuje študentov z celého sveta na svoje doktorandské programy v oblasti umelej inteligencie (AI) – no veľa z nich potom stráca v prospech iných krajín, najmä USA, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva.

Stiftung Neue Verantwortung, technologický think-tank so sídlom v Berlíne, sledoval kariéry 305 doktorandov v oblasti AI, ktorí boli pod dohľadom popredných nemeckých výskumníkov AI.

Približne polovica týchto doktorandov pochádzala z krajín mimo Nemecka: najmä z Číny, Indie a Iránu. Je to oveľa vyššia miera zahraničných študentov ako na nemeckých univerzitách ako celku.

Ale po ukončení doktorátu takmer polovica týchto medzinárodných výskumníkov odišla do iných krajín, prevažne v Severnej Amerike a inde v Európe. Medzi obľúbené destinácie patrila práca pre Google vo Švajčiarsku; Meta (predtým Facebook), Amazon a Apple v USA; alebo DeepMind spoločnosti Google vo Veľkej Británii.

Inými slovami, hoci mnohí zostali v Nemecku, veľké množstvo medzinárodných doktorandov v oblasti  AI používa krajinu ako odrazový mostík pre kariéru inde.

USA sú oveľa lepšie v tom, že sa drží svojho talentu AI. Z tých, ktorí bakalársky titul absolvovali v zahraničí, ale prišli do Nemecka na doktorandské štúdium, v súčasnosti pracuje v Nemecku len 54 % v porovnaní s 82 % v USA.

Ako ďalej uvádza štúdia AI Talent Flows in Germany: „Naše zistenia naznačujú, že v nemeckom kontexte existuje priestor na zlepšenie, pokiaľ ide o mieru udržania mladých výskumníkov AI.“

Viac informácií:

AI Talent Flows in Germany

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.stiftung-nv.de, zverejnené: 27. 1. 2023, autor: rpa