- Od svojich začiatkov v roku 1984 sa Španielsko premenilo na dôveryhodného vedúceho hráča v európskych rámcových programoch,
- Veľký skok vpred nastal v 7. RP (2007 – 2013), keď vďaka jasnému politickému impulzu Španielsko viedlo 10,7 % projektov spolupráce a získalo 8,3 % prostriedkov pridelených krajinám EÚ,
- V programe Horizont 2020 si Španielsko upevnilo svoju pozíciu a viedlo 17 % projektov, na ktorých sa zúčastnilo, pričom získalo 10,4 % prostriedkov pridelených krajinám EÚ.
- V rámci výziev programu Horizont Európa 2021 – 2023 dosiahla španielska účasť svoj vrchol a dosiahla 11,7 % finančných prostriedkov pridelených krajinám EÚ, čím sa umiestnila na treťom mieste v Európskej únii.
- Španielske kľúčové míľniky a hlavné príspevky k európskym výskumným rámcovým programom v ich 40-ročnej histórii boli zhodnotené počas španielskeho podujatia Science & Innovation, ktoré spoločne zorganizovali Centrum pre technologický rozvoj a inovácie (CDTI), Španielska národná rada pre výskum (CSIC) a Španielska nadácia pre vedu a techniku (FECYT) v Španielskom dome vedy a inovácií v Bruseli.
Podujatie Spain Science & Innovation 2024 zhodnotilo hlavné míľniky vo vývoji španielskej účasti v európskych rámcových programoch pre výskum a inovácie (FP) od ich spustenia v roku 1984. Rečníci absolvovali túto 40-ročnú cestu, ktorá úplne zmenila Španielsko, od skromného partnera k dôveryhodnému lídrovi. Orgány tiež zdôraznili zjavný vplyv RP EÚ na španielsky systém výskumu a inovácií a zdôraznili záväzok španielskej vlády v oblasti výskumu a inovácií.
Podľa najnovších dostupných údajov o výzvach na roky 2021 – 2023 dosiahli španielske subjekty svoje najlepšie výsledky v histórii a po prvýkrát sa umiestnili na treťom mieste v EÚ. Španielsko si tiež posilnilo svoju pozíciu lídra v kolaboratívnych projektoch v oblasti výskumu, vývoja a inovácií so 16 % z celkového počtu a v súčasnosti je druhé v počte účastí, čo znamená, že španielske subjekty sú prítomné v jednom z troch návrhov financovaných z programu Horizont Európa (o 30 % viac ako v programe Horizont 2020). Okrem toho Španielsko v súčasnosti vedie v rôznych tematických oblastiach v Horizonte Európa, ako je Klaster 4: Priemysel, Klaster 5: Klíma, Klaster 6: Potraviny, biohospodárstvo, prírodné zdroje, poľnohospodárstvo a životné prostredie, Veterná energia, Obnoviteľná energia pre teplo a chladenie, stavebníctvo, pokročilé materiály, partnerstvo Processes4planet, partnerstvo Made in Europe, satelitné telekomunikácie, aplikácie GNSS, technológie Cloud-edge-IoT, letecká prevádzka SESAR, multimodálna doprava resp. logistika a infraštruktúra. Okrem toho Španielsko zohráva vedúcu úlohu v akciách Marie Sklodowska Curie v rámci 1. piliera, ktoré investujú do dlhodobej kariéry vynikajúcich výskumníkov v celej Európe, a v 3. pilieri: Európske inovačné ekosystémy
Joanna Drake (zástupkyňa generálneho riaditeľa pre planétu, ľudí a vedu pre politiku na GR pre výskum a inovácie Európskej komisie) využila príležitosť zablahoželať Španielsku k týmto výsledkom a ocenila propagačnú prácu španielskeho národného systému pre výskum a inovácie. Zároveň potvrdila záväzok EK prehĺbiť svoju angažovanosť s členskými štátmi, vnútroštátnymi orgánmi, súkromnými organizáciami a ďalšími aktérmi pri navrhovaní 10. RP s cieľom využiť jeho plný potenciál.
Generálna tajomníčka pre inovácie španielskeho ministerstva vedy, inovácií a univerzít, Teresa Riesgo, zdôraznila kľúčovú úlohu, ktorú zohrávajú projekty spolupráce pri budovaní Európy. Viceprezident CSIC pre medzinárodné záležitosti, Francisco Javier Moreno Fuentes, vysoko ocenil tri dimenzie práce vedcov: návratnosť investícií, sociálny vplyv a príspevok k tvorbe politiky založenej na dôkazoch a zdôraznil úlohu, ktorú týchto 40 rokov rámcových programov mali na svojej organizácii.
Z pohľadu účastníkov štyri španielske subjekty s veľmi odlišnými profilmi: od najväčšej výskumnej organizácie CSIC po dve spoločnosti rôznych veľkostí, AQUALIA a ESTEYCO, prostredníctvom UNIVERSIDAD POLITECNICA DE MADRID, zdôraznili pre nich najdôležitejšiu pridanú hodnotu európskych projektov: nadviazanie kontaktu so subjektmi a výskumníkmi v zahraničí, otvorenie medzinárodných trhov, zvýšenie konkurencieschopnosti alebo spolupráca s výskumnými skupinami z rôznych oblastí odbornosti, kde sú uvedené niektoré výhody. Zdôraznili tiež niekoľko potenciálnych opatrení na zlepšenie vzhľadom na 10. RP. Navrhli napríklad dlhodobejšiu perspektívu (10 – 15 rokov), aby pomohli projektom dosiahnuť ich ciele, lepšiu spoluprácu medzi súkromnými a verejnými aktérmi, znížené konzorciá na začiatku projektov, ktoré by sa mohli rozširovať, keď postupujú na základe o ich vedeckých a technických požiadavkách a lepšej podpore s cieľom pomôcť účastníkom preklenúť priepasť medzi výsledkami projektov a industrializáciou alebo komercializáciou, čo bolo niekoľkokrát spomenuté.
Izaskun Lacunza, generálna riaditeľka FECYT, zdôraznila, ako rámcové programy pomohli národným systémom zlepšiť spôsob, akým robia vedu a vybudovať spoločné chápanie a európsku identitu výskumu a inovácií. Zdôraznila tiež význam systému podpory národných kontaktných miest pri posilňovaní španielskej účasti.
Pre Josého Moisésa Martína Carretera, generálneho riaditeľa CDTI, sú rámcové programy hybnou silou zmien v riadení, zdrojoch, štruktúre a nástrojoch národných systémov. Jeho záverečná poznámka bola veľmi jasná „pre budúcnosť Európy neexistuje žiadna alternatíva k vede, technológiám a inováciám a Španielsko je pripravené prispieť“.
- Vývoj účasti Španielska v rámcových programoch EÚ pre výskum, vývoj a inovácie
- Španielske výsledky v Horizont Európa 2021-2023
Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.ciencia.gob.es, zverejnené: 10.12.2024, autor: rup