Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Slovenský InoBat podpísal dohodu s čínskym Gotion High-tech. Hľadajú miesto pre spoločnú gigafabriku

Marián Boček (InoBat) a zástupcovia Gotion High-tech uzavreli predbežnú dohodu o spoločnom podniku na výstavbu gigabaterkárne. Zdroj: https://www.forbes.sk

Slovensko je v hre o novú fabriku na výrobu batérií pre elektromobily. Slovenská spoločnosť InoBat podpísala s čínskou firmou Gotion High-tech predbežnú dohodu o spoločnom podniku na výstavbu fabriky na výrobu batérií.

Závod na ploche viac ako sto hektárov má zamestnať viac ako tisíc pracovníkov, ročná produkčná kapacita má v prvej fáze dosiahnuť 20 gigawatthodín. Výstavba továrne by sa mala začať v roku 2024, s plným spustením sa počíta v roku 2026. O umiestnení gigafabriky sa zatiaľ rokuje, v hre sú viaceré lokality v Európe. 

InoBat a čínsky partner Gotion High-tech hľadajú krajinu, ktorá bude ochotná poskytnúť projektu štátnu pomoc a podporu pri výstavbe kritickej infraštruktúry a vydávaní stavebných povolení.

V Amerike chcú stavať za dve miliardy

Gotion High-tech podľa Reuters nedávno ohlásila zámer vybudovať fabriku na batérie v americkom štáte Illinois. Investícia by mala podľa tamojších úradov prekročiť hodnotu dvoch miliárd dolárov a vytvoriť 2600 pracovných miest. Firma má podľa legislatívy na boj proti inflácii a na podporu investícií možnosť získať daňové úľavy 213-miliónov USD v priebehu tridsiatich rokov a kapitálovú dotáciu v hodnote 125-miliónov USD.

InoBat je slovenská spoločnosť, ktorú rozbehol investičný manažér a podnikateľ Marián Boček s cieľom vybudovať podnik na výrobu batérií. Začiatkom septembra tohto roka vstúpil do firmy čínsky investor – spoločnosť Gotion High-Tech. Tá patrí medzi globálnych výrobcov batérií a je exkluzívnym dodávateľom EV batérií pre Volkswagen mimo Číny. V InoBat vlastní bezmála štvrtinový podiel.

InoBat v súčasnosti finalizuje spustenie prvej linky na výrobu batérií do elektromobilov v novopostavenej fabrike vo Voderadoch. Linku s kapacitou 45 megawatthodín batérií pre spoločnosť dodal čínsky dodávateľ Wuxi Lead. V júni tohto roka firma informovala, že sa jej podarilo úspešne otestovať svoju novú 31-ampérhodinovú batériu vhodnú napríklad pre letecký priemysel a vysokovýkonné autá.

Zdroj: https://www.forbes.sk, zverejnené: 18. 9. 2023, autor: rpa