Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Regionálne centrum materiálovej vedy v Maďarsku

Výskum v oblasti materiálovej vedy na Univerzite v Debrecíne. Zdroj: https://edu.unideb.hu

Katedry a ďalšie jednotky na Univerzite v Debrecíne (UD) v Maďarsku, ktoré skúmajú problémy v oblasti materiálovej vedy, spolupracujú s Inštitútom pre jadrový výskum (Atomki) už niekoľko desaťročí.

Ako uviedol profesor Csaba Cserháti z Katedry fyziky pevných látok na UD: „Laboratórium sme vyvíjali spoločne od samého začiatku. Keď sme Fyzikálny ústav presťahovali na jeho sídlo na Bem tér, ukázalo sa, že by sme tam nemali inštalovať elektrónové mikroskopy kvôli mechanickému a elektrickému hluku, ktorý vytvárajú električky prechádzajúce okolo budovy. Preto nám potrebné priestory poskytli práve Atomki. V Atomki sme tiež začali konštruovať naše zariadenie na výrobu tenkých vrstiev.“

Zoltán Erdélyi, vedúci Katedry fyziky pevných látok Prírodovedeckej a technologickej fakulty UD, dodal, že počas niekoľkoročnej spolupráce s Atomki sa v rámci možností striedali v ďalšej modernizácii a rozvíjaní zásoby zariadení v tom čase. Modernizácia laboratórií, ktoré boli medzičasom rozšírené, bola predmetom silného impulzu z grantu GINOP udeleného v roku 2017 a výsledného projektu, ktorý spustilo a dokončilo spoločne konzorcium Univerzity v Debrecíne a Atomki na čele s profesorom. V dôsledku toho sa vytvorila výskumná a priemyselná kooperačná základňa v oblasti materiálovej vedy, ktorá sa potom ďalej rozvíjala ako výskumné centrum excelentnosti.

Ako vymenoval položky v štvorročnom rekorde úspechov vedúci oddelenia Zoltán Erdélyi: „V rámci projektu sme zakúpili nové zariadenia vrátane prístroja na spracovanie fokusovaným iónovým lúčom, ktorý možno použiť na „frézovanie“ alebo obrábanie materiálov v atómovom meradle, Ramanov-AFM mikroskop na charakterizáciu povrchu a spektroskopický elipsometer. Vymenili sme starý a zastaraný tenkovrstvový röntgenový difrakčný prístroj a zmodernizovali sme aj náš transmisný elektrónový mikroskop, aby bol vhodný na analytické vyšetrenia.“

Profesor Erdélyi zdôraznil, že fond zariadení poskytuje jedinečnú príležitosť na výrobu a kontrolu (nano)štruktúr, ako aj na účely výskumu a vývoja. Zároveň uspokojuje aj požiadavky na vzdelanie súvisiace s Univerzitou v Debrecíne, pričom medzinárodným korporáciám sídliacim v regióne Debrecínu poskytuje podporu vývoja a inovácií pri riešení problémov súvisiacich s výrobnou technológiou.

Ako uviedol profesor Zoltán Erdélyi: „V súčasnosti disponujeme uceleným súborom prístrojov a zariadení, čo je v strednej a východnej Európe úplne jedinečné, pretože nám umožňuje realizovať analýzu a konštrukciu na úrovni nanotechnológií pri hrúbke atómovej vrstvy. Náš laboratórny komplex, ktorý funguje ako centrum s otvoreným prístupom, priťahuje spolupracujúcich partnerov z Maďarska aj zo zahraničia. V našich laboratóriách majú používatelia prístup k širokej škále možností výroby tenkých vrstiev, ako je magnetrónové naprašovanie, tepelné a plazmové nanášanie atómových vrstiev (ALD, PE-ALD) a odparovanie. Séria pecí zabezpečuje tepelné spracovanie vzoriek, ktoré sa majú testovať v rôznych atmosférach a vákuu (HV, UHV) s cieľom študovať tepelnú stabilitu tenkých vrstiev, systémov vrstiev, procesy pohybu atómov alebo dynamiku tvorby rôznych fáz. Vzorkovanie v mikro a nanorozmere je zabezpečené zariadeniami, ako sú skenovacie elektrónové mikroskopy (SEM), z ktorých jeden je vybavený súpravou na spracovanie fokusovaným iónovým lúčom (FIB / SEM), vrátane transmisného elektrónového mikroskopu (TEM) vhodného pre atómové a nanometrové štruktúry. Náš Ramanov mikroskop je kombinovaný s mikroskopom s jadrovou silou, spektroskopickým elipsometrom alebo kombinovaným zariadením schopným analyzovať vzorky v bežnom vákuovom systéme pomocou sekundárnej neutrálnej hmotnostnej spektrometrie (SNMS), röntgenovej fotoelektrónovej spektroskopie (XPS) a nízkoenergetických iónov ( LEPS) pomocou mikroskopie kontaktnej sily (nc-AFM). Na štrukturálnu analýzu vzoriek je k dispozícii aj moderný tenkovrstvový röntgenový prístroj. Hoci sa oblasť nášho výskumu zameriava najmä na nanotechnológie, naše prístroje a znalostná báza nám umožňujú riešiť aj problémy klasickej vedy o materiáloch.“

Vedúci katedry Erdélyi tiež vyjadril nádej v súvislosti s možnosťou, že stále viac priemyselných spoločností v regióne rozpozná príležitosti, ktoré sú súčasťou služieb poskytovaných spoločnosťou Materials Science Research Network a bude kontaktovať laboratóriá pri hľadaní riešení svojich výrobných technologických problémov a vývojových úloh.

Zdroj: https://edu.unideb.hu, zverejnené: 23. 3. 2022, autor: rpa