Cieľom schémy je odstrániť medzeru v inováciách, ale potrebuje desaťročie na vývoj, uviedol Európsky inovačný a technologický inštitút.
Regionálna inovačná schéma zaznamenala určitý úspech pri odstraňovaní priepasti v oblasti inovácií v Európe, ale desať rokov po spustení nastal čas, aby sa rozvinula, uvádza Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT).
Schéma sa začala v roku 2014 na podporu inovácií v 22 krajinách a regiónoch, ktoré sa v Európskom prehľade inovácií (EIS) zaradili medzi nových alebo miernych inovátorov. Väčšinou sa to deje prostredníctvom centier, ktoré prevádzkuje EIT, kde majú podnikatelia a start-upy prístup k školeniam, financovaniu, podpore podnikania a informáciám o Znalostných a inovačných komunitách (ZIS) EIT.
Za desaťročie viac ako 100 centier bolo zriadených v krajinách regionálneho inovačného systému a približne 300-miliónov EUR v grantoch EIT bolo rozdaných spoločnostiam, start-upom a podnikateľom.
Luke Incorvaja, koordinátor EIT schémy, uviedol, že „plní svoje poslanie“, ale musí „pokračovať a vyvíjať sa“.
To bude znamenať, že sa EIT zameria viac na pomoc spoločnostiam, ktoré doteraz podporoval, aby rástli, získali väčší podiel na trhu a prilákali investície. “Nechceme len podporovať vyšší počet start-upov, ale podporovať rast našich súčasných start-upov. Chceme vidieť rastúci počet komerčných úspechov,“ dodal.
EIT zároveň zavádza novú štruktúru na prepojenie a koordináciu svojich uzlov (hubov), pričom náhodnú sieť samostatných uzlov nahradí komunitnými centrami, ktoré budú poskytovať centralizovanejšie a komplexnejšie informácie o všetkých činnostiach EIT. Komunitné centrá boli doteraz zriadené v Severnom Macedónsku, Lotyšsku, Cypre, Ukrajine, Čiernej Hore a Malte s cieľom otvoriť do roku 2025 jedno v každej krajine, ktorá je súčasťou regionálneho inovačného systému.
Incorvaja je presvedčený, že regionálna inovačná schéma zlepšila inovácie v zaostávajúcich krajinách Európy a údaje to potvrdzujú. European Innovation Scoreboard ukazuje, že výkonnosť všetkých krajín v schéme sa medzi rokmi 2016 – 2023 zlepšila okrem Ukrajiny, kde sa mierne znížila, a Turecka, kde sa ustálila.
V aktuálnej správe, ktorá predstavuje prácu EIT v 13 členských štátoch EÚ, ktoré vstúpili do bloku po roku 2004, EIT poukázal na mieru účasti týchto krajín na svojich grantoch v porovnaní s mierami programu Horizont Európa. Napríklad krajiny EÚ-13 získali 13 % z celkového grantového financovania EIT v rokoch 2021 – 2022 v porovnaní so 4,85 % financovania z programu Horizont Európa.
„EIT je najväčší inovačný systém v Európe, ktorý poskytuje školenia, prístup k financiám, talent, partnerov, testovacie zariadenia […] Nemyslím si, že existuje iný podobný nástroj,“ uviedol Incorvaja.
Výhody systému budú v budúcnosti zreteľnejšie. „O 10 rokov […] je mojím snom, že už nebude potrebný regionálny inovačný systém EIT a že krajiny dobehli a odstránili medzeru v inováciách. Myslím si však, že vždy budeme potrebovať regionálnu inovačnú schému v tej či onej podobe,“ uviedol. „Dôkazy poukazujú na to, že EIT prináša výsledky a myslím si, že o 10 rokov budeme regionálnu inovačnú schému považovať za vlajkový program svojej doby.“
Rozmotanie európskych regionálnych inovačných schém
Ďalším programom na podporu inovácií je Stratégia inteligentnej špecializácie EÚ, v rámci ktorej si členské štáty vyberú špecializované oblasti, v ktorých majú špecifické silné stránky, a na ktoré potom môžu získať financovanie prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF).
V roku 2022 EÚ spustila partnerstvá pre regionálne inovácie, ktoré dopĺňajú stratégiu inteligentnej špecializácie. Táto schéma na podporu miestnych inovačných ekosystémov a pomoc Európe pri riešení klimatickej krízy zahŕňala prvých 63 regiónov a sedem miest. Financovala workshopy a ďalšie príležitosti na výmenu osvedčených postupov medzi regiónmi a mestami, hodnotenia inovačnej politiky s externými odborníkmi a analýzy inovačných ekosystémov.
V nadväznosti na to EÚ v roku 2023 v partnerstve s Európskym výborom regiónov spustila program Regional Innovation Valley. Cieľom je prinútiť 100 regiónov, aby sa zaviazali vytvárať „inovačné údolia“, aby spolupracovali na konkrétnych inovačných projektoch naprieč regiónmi. EÚ podporila túto iniciatívu dvoma výzvami na predkladanie projektových návrhov v celkovej hodnote 122-miliónov EUR na pomoc pri získavaní údolia. Výzvy sa uzavreli v októbri 2023 s 57 predloženými návrhmi.
Incorvaja popiera myšlienku, že rôzne regionálne inovačné schémy EÚ spôsobujú zmätok v praxi. “Myslím, že je jasné, čo robíme,” uviedol. „Všetky regionálne inovačné schémy EÚ sú svojou povahou plne prepojené. Potreby každého ekosystému konkrétne riešime lokálne prostredníctvom siete regionálnych centier inovačných schém EIT. To nám pomáha pochopiť miestne potreby a sme plne v súlade s prioritami [Smart Specialisation].“
Existuje možnosť lepšieho prepojenia so schémou regionálneho inovačného údolia. “Tieto dva nástroje môžu, mali by a budú spolupracovať,” dodal.
Markku Markkula, podpredseda Výboru regiónov, uviedol, že tieto dve iniciatívy majú svoje vlastné miesto v európskom inovačnom ekosystéme. „Regionálne inovačné údolia sú založené na stratégiách inteligentnej špecializácie regiónu a sústreďujú sa na integráciu regiónov, ktoré sú lídrami v oblasti inovácií, aby spolupracovali so skromnými a rozvíjajúcimi sa regiónmi, čím sa dostanú všetci,“ uviedol.
„Podľa mojich skúseností je regionálna inovačná schéma EIT cielená a začína individuálnymi a špecifickými inováciami a začínajúcimi nápadmi alebo spoločnosťami, v porovnaní s regionálnym inovačným údolím, ktoré začína rozvojom regionálneho inovačného ekosystému a bench learningom niekoľkých regiónov,“ dodal na záver.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 10.5.2024, autor: rup