Za posledné storočie žili Európania dlhšie, zdravšie s veľkým pokrokom v liečbe, sociálnych podmienkach a v našom chápaní zdravia vo všeobecnosti.
Rakovina však naďalej ničí životy, ovplyvňuje rodiny a vyvíja veľký tlak na naše zdravotné a sociálne systémy a ekonomiky. Je to najčastejšia príčina úmrtí Európanov mladších ako 65 rokov.
Európske údaje naznačujú, že len polovica z nás prejde životom bez toho, aby v určitom okamihu dostala rakovinu.
Čo nám ešte môžu údaje povedať?
Uvádzame päť poznatkov, ktoré nám poskytujú najnovšie odhady Európskeho informačného systému o rakovine (European Cancer Information System – ECIS) o súčasnom stave rakoviny v Európe, ako sa môže v budúcnosti vyvinúť a čo môžeme urobiť, aby sme túto chorobu porazili.
1. Európanov obzvlášť ťažko postihuje rakovina
Podľa odhadov boli v roku 2020 v Európe asi štyri milióny nových prípadov rakoviny. Žiaľ, odhaduje sa, že v tom roku na rakovinu v Európe zomrelo asi 1,9-milióna ľudí. Odhadované čísla na rok 2018 boli podobné.
V globálnom kontexte sú Európania neúmerne postihnutí rakovinou. Zatiaľ čo Európania tvoria iba jednu desatinu svetovej populácie, približne 25 % všetkých ročných prípadov rakoviny sa vyskytuje v Európe. To je zničujúce pre postihnuté rodiny a priateľov a má to veľký vplyv na preťažené zdravotnícke systémy krajín, čo ukazuje, že je naliehavo potrebné konať.
Európa má plán poraziť rakovinu tým, že sa bude zaoberať celým priebehom ochorenia a opatreniami na prevenciu; včasná detekcia; diagnostika a liečba; a kvalitu života pacientov s rakovinou a tých, ktorí prežili.
2. Rakovina má veľký vplyv aj na naše deti
Odhaduje sa, že v roku 2020 malo v Európe rakovinu takmer 16 000 detí. Jedno z 300 detí narodených v tom roku pravdepodobne ochorie na rakovinu do 19 rokov.
Napriek týmto číslam je detská rakovina stále zriedkavá a spolupráca je rozhodujúca pri ich správnej analýze a liečbe. To znamená, že zhromažďovanie údajov z rôznych krajín a regiónov v Európe môže viesť k veľkým zlepšeniam v diagnostike, liečbe a starostlivosti tým, že oveľa jednoduchšie budeme analyzovať a porovnávať údaje a zdieľať osvedčené postupy.
Európska sekcia „údaje o výskyte u detí“ Európskeho informačného systému o rakovine, ktorá bola spustená minulý mesiac, spája tieto údaje z celej Európy, aby výskumníci, tvorcovia politík, pacienti, občania a zainteresované strany v členských štátoch mohli lepšie monitorovať trendy a výsledky pre rôzne diagnostické skupiny detskej rakoviny.
3. Niektoré časti Európy sú zasiahnuté viac ako iné
Štatistiky ECIS ukazujú veľké rozdiely v odhadovanom počte ľudí s diagnózou rôznych typov rakoviny v krajinách a regiónoch Európy.
Napríklad rakovina prsníka – najčastejšie diagnostikovaná rakovina u žien v EÚ – sa na niektorých miestach objavuje oveľa častejšie ako v iných. V závislosti od toho, kde sa v Európe nachádzate, sa môže pohybovať od 71 zo 100 000 ľudí až po 194 na 100 000 ľudí.
Rozsah úmrtnosti sa tiež líši oveľa viac: od 20,6 na 100 000 ľudí po 50,9 na 100 000.
Tento rozsah predstavuje výzvy a príležitosti pre krajiny v Európe. Pre krajiny a regióny s nízkym počtom prípadov je nevyhnutné mať prístup k širšiemu súboru údajov, aby bolo možné správne vykonávať analýzy. Podobne, zdieľanie osvedčených postupov môže viesť k lepším výsledkom diagnostiky, liečby a starostlivosti. Tu prichádza na scénu Knowledge Center on Cancer, ktorá poskytuje prístup k týmto údajom a platformu pre každého, kto je zapojený do boja proti rakovine, aby sa podelil o svoje znalosti a skúsenosti.
Hlavným cieľom Európskeho plánu boja proti rakovine je riešiť výrazné rozdiely medzi členskými štátmi a v rámci nich a medzi sociálno-ekonomickými skupinami obyvateľstva v prístupe k prevencii a starostlivosti.
4. Zdá sa, že počet pacientov s rakovinou sa v budúcnosti zvýši
Vieme, že rakovina postihuje neúmerne starších ľudí. 60 % odhadovaných nových diagnóz a 73 % odhadovaných úmrtí v roku 2020 sa vyskytlo u osôb vo veku 65 rokov alebo starších.
Experti Spoločného výskumného centra Európskej komisie (JRC) v súčasnosti pracujú s odhadmi rakoviny a projekciami o možnej demografickej budúcnosti pre Európu, aby preskúmali, ako by sa mohol v nasledujúcich desaťročiach vyvíjať počet diagnóz a ľudí zomierajúcich na rakovinu.
Zatiaľ odhadujú, že ako európska populácia starne, počet ľudí s diagnostikovanou rakovinou by sa mohol v roku 2040 zvýšiť až o 18 %. Tiež zistili veľké rozdiely v odhadovaných nárastoch v rôznych krajinách: od 2 % nárastu k 65,3 % nárastu nových prípadov rakoviny.
Tieto počiatočné zistenia sa ďalej skúmajú a čoskoro budú zverejnené v Európskom informačnom systéme o rakovine.
5. Zdravší životný štýl môže mať obrovský vplyv
Prevencia je lepšia ako liečba. Takmer 40 % odhadovaných prípadov rakoviny v roku 2020 sú formy rakoviny, ktorým sa dá predchádzať, čo znamená, že sú silne spojené skôr so životným štýlom než len s dedičnými génmi.
Napríklad kolorektálny karcinóm je jedným z najbežnejších typov rakoviny v Európe a hlavnou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinou. Zatiaľ čo ľudia s rodinnou anamnézou kolorektálneho karcinómu sú vystavení vyššiemu riziku, riziká môžu byť výrazne znížené pre každého osvojením si zdravých návykov. Toto zahŕňa:
- Mať zdravú výživu, ako napríklad: jesť veľa ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov; obmedzenie potravín s vysokým obsahom soli, cukru alebo tuku a vyhýbanie sa sladkým nápojom; vyhýbanie sa spracovanému mäsu a obmedzenie červeného mäsa;
- Udržiavanie zdravej hmotnosti;
- Pravidelné cvičenie;
- Nefajčiť;
- Obmedzenie množstva alkoholu, ktorý pijete.
Potrebujeme viac opatrení na podporu zdravia a prevenciu chorôb. Ak sa viac ľudí rozhodne pre tento zdravý životný štýl, mohlo by to mať veľký vplyv na počet ľudí, u ktorých sa každý rok rozvinie rakovina. JRC prevádzkuje Informačnú bránu o podpore zdravia a prevencii chorôb, ktorá poskytuje politikom a verejnosti prístup k spoľahlivým nezávislým dôkazom o podpore zdravia a pohody.
Politické pozadie
Európsky informačný systém o rakovine je súčasťou Znalostného centra o rakovine, hlavnej iniciatívy Európskeho plánu boja proti rakovine. Plán s rozpočtom 4-miliardy EUR rieši rakovinu v rámci integrovaných politík zameraných na zdravie vo všetkých politikách a prístupom viacerých zainteresovaných strán.
Podporou preberania presných a aktuálnych poznatkov o rakovine, Knowledge Center tiež prispieva k misii Horizon Europe Mission on Cancer dosiahnuť do roku 2030 viac ako 3-milióny zachránených životov, ktoré budú žiť dlhšie a lepšie.
JRC spolupracuje s Európskou sieťou rakovinových registrov, Medzinárodnou agentúrou pre výskum rakoviny (IARC), EUROCARE a ďalšími medzinárodnými inštitúciami a projektmi, aby poskytovalo najnovšie informácie o ukazovateľoch, ktoré kvantifikujú rakovinovú záťaž v celej Európe.
Ukazovatele zahŕňajú ročné odhady rakoviny pokrývajúce štyridsať krajín vrátane všetkých členských štátov EÚ. Cieľom je podporovať výskum a rozhodovanie o verejnom zdraví, ako aj byť zdrojom informácií pre európskych občanov.
Zdroj: https://ec.europa.eu/jrc, zverejnené: 14. 1. 2022, autor: rpa