Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Projekt HARMONMISSIONS s certifikátom vlajkového projektu Dunajskej stratégie (EUSDR)

Na spoločnom riadiacom stretnutí prioritnej oblasti 7 a prioritnej oblasti 8 Stratégie EÚ pre dunajský región (PA 7 a PA 8 EUSDR), ktoré sa konalo 8. júla 2024 v Ulme, Nemecku, bol projektu programu Interreg Danube HARMONMISSIONS, ktorý je koordinovaný CVTI SR, udelený certifikát vlajkového projektu Dunajskej stratégie.

Vlajkové projekty Dunajskej stratégie

Vlajkové projekty Dunajskej stratégie sú projekty, ktoré prispievajú k implementácii Stratégie EÚ pre dunajskú oblasť (EUSDR). Projekty musia mať makroregionálny rozmer a prístup založený na viacúrovňovom riadení. Rovnako majú význam pre hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť a tiež pre zlepšenie kvality života v Dunajskom regióne.

Vlajkové projekty taktiež posilňujú vnútornú a vonkajšiu komunikáciu stratégie a zviditeľňujú témy, iniciatívy a perspektívy v Dunajskom regióne. Projekty ilustrujú pokrok dosiahnutý pri implementácii EUSDR a demonštrujú významné zlepšenie v regióne, ktoré je dosiahnuté spoluprácou.

Národní koordinátori EUSDR a koordinátori prioritných oblastí s príslušnými riadiacimi skupinami ako zástupcovia a kľúčoví realizátori EUSDR, ako aj Dunajský strategický bod sa zaväzujú prispievať k vlajkovým projektom Dunajskej stratégie a propagovať ich v súlade s Usmernením na identifikáciu a zaradenie vlajkových projektov Dunajskej stratégie.

Na stretnutí bolo ocenených päť projektov programu Interreg Danube. Štyri projekty sa realizujú s účasťou slovenských projektových partnerov. 

 

Pre bližšie informácie o týchto projektoch kliknite na: www.danube.vlada.gov.sk, alebo www.interreg-danube.eu.

Misie EÚ

Misie EÚ sú novinkou programu Horizont Európa, programu EÚ pre výskum a inovácie na obdobie rokov 2021 – 2027. Misie EÚ prideľujú aktérom výskumu a inovácií nové zodpovednosti, ktoré sú spojené s novými formami riadenia a spolupráce, a kladú veľký dôraz na zapojenie občanov do riešenia naliehavých spoločenských problémov. Cieľom misií EÚ je prinášať konkrétne riešenia niektorých z najväčších výziev, ktorým dnes čelíme, pričom ich ambíciou je dosiahnuť konkrétne výsledky do roku 2030.

Päť misií EÚ:

  1. Prispôsobenie sa zmene klímy: podpora najmenej 150 európskych regiónov a komunít, aby sa do roku 2030 stali odolnými voči zmene klímy.
  2. Rakovina: spolupráca s Európskym plánom na boj proti rakovine s cieľom zlepšiť život viac ako 3 miliónom ľudí do roku 2030 prostredníctvom prevencie, liečby a riešení, aby mohli žiť dlhšie a lepšie.
  3. Obnova našich oceánov a vôd do roku 2030.
  4. 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030.
  5. Dohoda o pôde pre Európu: 100 laboratórií, ktoré do roku 2030 povedú k prechodu na zdravú pôdu.

Projekt HARMONMISSIONS sa konkrétne zameriava na Misiu 1 – Adaptácia na zmenu klímy a Misiu 4 – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030.

HARMONMISSIONS – Harmonizácia misií v Dunajskom regióne

Hlavným cieľom projektu HARMONMISSIONS je uľahčiť nové formy spolupráce v rámci Dunajského regiónu prostredníctvom vytvorenia kanálov pre spoluprácu medzi partnermi v oblastiach Misie 1 a Misie 4. Naliehavá potreba spolupráce vyplýva zo skutočnosti, že zmenu klímy nemožno viazať na konkrétnu krajinu. Projekt HARMONMISSIONS má byť svojimi aktivitami začiatkom nastavenia spolupráce medzi krajinami Dunajského regiónu v oblasti klimaticky orientovaných misií EÚ.

Projekt zavedie nový model riadenia európskych misií založený na špecifických potrebách krajín Dunajského regiónu, aby sa stali dôležitým prvkom ekosystému európskych misií.

 

Okrem toho sa vytvoria tri platformy zjednotené na jednej webovej stránke venovanej misiám EÚ v Dunajskej oblasti s cieľom zdieľať osvedčené postupy a zvýšiť účasť na misiách EÚ vo všeobecnosti.

Platformy:

  • Platforma SHARED: platforma na výmenu skúseností na regionálnej úrovni a osvedčených postupov v misiách EÚ zameraných na klímu.
  • Platforma EMO: Platforma EMO: platforma European Mission Observatory – platforma EMO bude priebežne poskytovať aktuálne informácie o aktuálnych misiách EÚ, otvorených projektových výzvach, podujatiach a príslušných legislatívnych zmenách.
  • Platforma CCC: platforma na výmenu osvedčených postupov smerom k zmluve o klimatických mestách.

 

Ďalšie projektové aktivity sa zameriavajú na budovanie kapacít, uľahčovanie vytvárania sietí a partnerstiev s cieľom vytvoriť projektové konzorciá pre budúce žiadosti vo výzvach na predkladanie návrhov v rámci misií programu Horizont Európa.

Na aktivitách projektu sa bude podieľať projektové konzorcium zložené z 11tich partnerov. Projekt bude trvať do 30. júna 2026 a koordinuje ho Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). 

 

Zverejnené: 05.08.2024; autor: onz