Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Prelom v liečbe epilepsie a Crohnovej choroby

Českí vedci vyvíjajú unikátnu metódu neurostimulácie. Zdroj: Český rozhlas

Novú metódu neurostimulácie vyvíjajú českí vedci z výskumného centra CEITEC VUT v Brne. Implantát, ktorý by sa pacientovi naniesol na nerv, by sa dobíjal pomocou svetla. To totiž podľa zistení výskumníkov dokáže dobre prenikať tkanivami. Takýto stimulátor by mohol uľahčiť napríklad liečbu epilepsie alebo Crohnovej choroby.

Ako vysvetlila Mária Jakešová, členka výskumného tímu: „Takto si pod mikroskopom dáme naše meracie elektródy, posvietime na našu súčiastku a potom sme pomocou špeciálnej techniky schopní zobraziť si elektrický impulz.“

Ako ale samotné testovanie súčiastok v laboratóriu vyzerá? Ďalej dodala: „Všetky naše súčiastky sú medzi tromi až piatimi mikrometrami hrubé, čo je približne jedna desatina normálneho ľudského vlasu. Na ne potom nanášame tenké vrstvy kovov a polovodičov, aby sme vytvorili samotné elektronické súčiastky.“

Stimulácia laserom

Tieto súčiastky sa potom nanesú priamo na ľudský nerv. Stimulovať si takýto implantát bude človek sám – napríklad pomocou lasera. Ako priblížil vedúci výskumu Erik Glowacki: „Existujú vlnové dĺžky, ktoré sú schopné preniknúť cez tkanivo, konkrétne červené alebo infračervené svetlo.“

Vďaka tejto metóde by zavedenie implantátov mohlo byť jediným chirurgickým zásahom do tela pacienta. Ďalej dodal: „Najväčší neduh existujúcich technológií je, že je potrebné implantovať aj baterku a potom ju pravidelne chirurgicky vymieňať. Preto to chceme zjednodušiť, úplne nahradíme baterku.“

K pacientom sa dostane až o pár rokov

Tento implantát by mohol pomáhať napríklad pacientom s Krohnovou chorobou alebo epilepsiou. Ako dodal českí vedci: „Zrejme na liečenie epilepsie je naša technológia veľmi vhodná, pretože si pacient môže dávkovať stimuláciu sám. Akonáhle bude mať pocit, že záchvat nastane, tak si môže priamo nastimulovať stimulátor a záchvatu zabrániť.“

Zatiaľ sú českí výskumníci vo fáze experimentálneho testovania. Do ľudského tela by sa neurostimulátor mohol dostať až o niekoľko rokov.

Viac informácií:

V brněnském CEITEC pracují na vývoji bezdrátového neurostimulátoru. Dobíjet ho má světlo

Zdroj: https://radiozurnal.rozhlas.cz; https://www.ceitec.cz, zverejnené: 1. 2. 2022, autor: rpa