Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Prehĺbenie spolupráce medzi akademickou obcou a priemyslom

EIT HEI Initiative na výročnej konferencii Science|Business. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Úzka a trvalá spolupráca medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania a priemyslom je základným pilierom konkurencieschopnosti Európy. To bol jeden z kľúčových odkazov panelovej diskusie o zručnostiach pre konkurencieschopnosť, ktorú zorganizovala Iniciatíva vysokých škôl EIT (EIT HEI Initiative) na výročnej konferencii Science|Business. Experti sa zhodli najmä na tom, že partnerstvá medzi vysokoškolským vzdelávaním a priemyslom musia prežiť cykly financovania – čo iniciatíva EIT HEI aktívne podporuje tým, že vyžaduje, aby projekty, ktoré podporuje, načrtli ich dlhodobú víziu a akčný plán nad rámec ich obdobia financovania. Panel odborníkov, ktorý bol zostavený zo všetkých oblastí života, poukázal aj na dôležitosť podpory mobility medzi akademickou obcou a priemyslom, ako aj na vytvorenie prostredia, ktoré odmeňuje medzisektorové a sprostredkovateľské zručnosti získané zvýšenou mobilitou – oblasť, v ktorej môžu hráči z odvetvia pomôcť poskytovaním príležitostí na stáže, poradenské príležitosti a podobne.

Iniciatíva EIT pre vysoké školy je hlavným programom Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) a jediným európskym donorom, ktorý sa zameriava výlučne na budovanie inštitucionálnej kapacity vysokých škôl na uvádzanie inovácií na trh. Ako najväčší európsky inovačný ekosystém s prítomnosťou v každom členskom štáte EÚ a silnými väzbami na priemysel sa EIT zameriava na podporu VŠ vo všetkých fázach ich inovačnej cesty.

 

 

Obohatenie európskeho inovačného prostredia

Od svojho spustenia pred viac ako tromi rokmi Iniciatíva EIT HEI urobila významný pokrok v podpore partnerstiev medzi VŠ a súkromným sektorom. K dnešnému dňu iniciatíva podporila viac ako 350 VŠ a viac ako 380 priemyselných a neakademických partnerov v 42 krajinách, čím sa vytvorila rôznorodá a dynamická inovačná sieť. Tieto spolupráce mali hmatateľný vplyv na európske inovačné prostredie a prispeli k vytvoreniu viac ako 240 startupov. Okrem toho prostredníctvom projektov získalo podporu viac ako 1 700 startupov a scaleupov. Celkovo tieto startupy a scaleupy spoločne zabezpečili investície vo výške viac ako 14 miliónov EUR. V neposlednom rade takmer 100 000 študentov, akademikov a odborníkov bolo vyškolených v oblasti inovácií a podnikania. Najnovšia výzva na predkladanie návrhov bude financovať ďalšie projekty s celkovým rozpočtom približne 56 miliónov EUR. Obrovský záujem o výzvu – takmer 1 500 organizácií z 55 krajín, vrátane viac ako 470 z priemyslu – signalizuje silný a rastúci záujem o užšie väzby medzi vysokými školami a súkromným sektorom.

Prostredníctvom zasadnutia na výročnej konferencii Science|Business sa iniciatíva EIT HEI snažila stavať na tomto rastúcom záujme a priniesť na stôl rôznorodé pohľady na túto tému.

Panelisti zdôraznili, že mobilita medzi akademickou obcou a priemyslom by sa nemala obmedzovať len na talenty v oblasti vedy, techniky, inžinierstva, matematiky a medicíny (STEMM), ale mala by sa rozšíriť aj na spoločenské a humanitné vedy. Panelisti zdôraznili, že talenty z týchto oblastí môžu pomôcť s množstvom problémov, od etiky po reguláciu, a sú vo všeobecnosti podceňované. Tento bod silne rezonuje s pretrvávajúcim záväzkom iniciatívy EIT HEI k interdisciplinarite a rozvoju prierezových zručností.

 

 

Prekročenie kultúrnej priepasti

Dostupnosť pracovných príležitostí nie je v týchto partnerstvách vždy najväčšou výzvou. Aj keď je ponuka bohatá, dopyt môže byť riedky. Panel diskutoval o kultúrnom probléme inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, ktorý bráni väčšej mobilite talentov medzi svetmi. Navrhli, že neochota medzi výskumníkmi a akademikmi zapojiť sa do priemyslu môže byť rozšírená a musí sa riešiť prostredníctvom intenzívnejšieho vzdelávania v oblasti inovácií a podnikania v rámci VŠ.

Pokiaľ ide o udržateľnosť týchto partnerstiev, odborníci zdôraznili, že to veľmi závisí od toho, či všetky strany budú vzájomne rozumieť výhodám spolupráce. Spresnili, že budovanie dôvery je pre dlhodobú spoluprácu rovnako dôležité ako nastavenie, z ktorého profitujú všetky strany. A hoci vzájomné porozumenie je dobrý začiatok, určite nestačí na riadenie a meranie úspešnosti týchto partnerstiev. Diskutovali o tom, že metriky kvantitatívneho vplyvu sú užitočné a dôležité, ale nezachytávajú všetko. Aspekty inovácie a podnikania – ako napríklad podnikateľské zmýšľanie – sa skutočne často vyhýbajú meraniu.

Celkovo bola diskusia naplnená optimizmom: modely trvalých a účinných partnerstiev medzi vysokoškolským vzdelávaním a priemyslom existujú a sú replikovateľné. Panelisti jasne uviedli, že budúcnosť európskej konkurencieschopnosti závisí od počtu a úspešnosti týchto partnerstiev. Zdôraznili, že infraštruktúra, ktorá ich podporuje, si vyžaduje pozornosť a podporu a myslenie a kultúry, ktoré prenikajú do týchto štruktúr, sa musia vyvíjať. Stretnutie bolo z väčšej časti potvrdením práce Iniciatívy EIT HEI, ale zároveň ponúklo príležitosť zamyslieť sa nad tým, kde môže mať jej budúca práca najväčší vplyv.

 

Tím Iniciatívy EIT HEI by sa chcel srdečne poďakovať panelistom a tým, ktorí sa stretnutia zúčastnili, a dúfa, že v nasledujúcich mesiacoch a rokoch budú môcť zorganizovať viac podobných stretnutí.

 

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 19.3.2025; autor: rup