Európska komisia v novej výročnej správe načrtla poznatky získané z demonštračných projektov znižovania emisií, ktoré boli financované z Inovačného fondu (IF) EÚ vo výške 40-miliárd EUR.
Peniaze pre IF pochádzajú z predaja kvót systému EÚ na obchodovanie s emisiami. Podporuje projekty s až 60 % nákladov – a niekedy dokonca až 100 % – s odhadovaným rozpočtom 40-miliárd EUR do roku 2030 v závislosti od ceny uhlíka.
IF v súčasnosti financuje 104 projektov sumou 6,4-miliardy EUR v piatich oblastiach: energeticky náročné odvetvia, vodík, zachytávanie a ukladanie uhlíka, obnoviteľná energia a skladovanie energie.
Nie sú to ako rozsiahle projekty spolupráce Horizont Európa. Zo 104 projektov je 42 projektov doručených jedným príjemcom a iba 17 projektov zahŕňa štyroch alebo viacerých príjemcov.
Veľkosti projektov sa výrazne líšia. 45 projektov sú malého rozsahu, ktoré tvoria len 3 % financií. Zvyšných 97 % získa 59 veľkých projektov.
Väčšina projektov je riadená odvetvím. Z 213 účastníkov je 202 spoločností. Zvyšok tvoria: päť verejných subjektov, štyri výskumné organizácie, jedna univerzita a jedna mimovládna organizácia.
Ako ukazuje výročná správa, nasadenie zelených technológií nie je jednoduché. Predpisy a povoľovacie prekážky brzdia projekty v rodiacich sa sektoroch. Trh je aj naďalej náročný, pričom geopolitické a hospodárske krízy, ako napríklad vojna na Ukrajine a COVID-19, spôsobujú oneskorenia a zvyšujúce sa ceny. Stále sa objavujú aj technické obmedzenia. Pre menšie a inovatívnejšie projekty je zabezpečenie financovania stále ťažké.
Ukážkové projekty sú vysoko rizikové, zložité a technicky náročné. Majú tiež neistotu, že sa budú spoliehať na doteraz nevyskúšané regulačné rámce.
Keďže sa EÚ blíži k svojmu nulovému cieľu, ponaučenia z týchto projektov sú užitočné pre všetkých zelených inovátorov, od tých, ktorí uvažujú o raných fázach svojej technológie, až po tých, ktorí uvádzajú produkty na trh.
Výzvy špecifické pre daný priemysel
Energeticky náročné odvetvia: tomuto zoskupeniu 49 projektov dominujú veľké projekty v oblasti cementu a vápna a chemikálií.
Ako vo väčšine klastrov, Achillova päta bola regulačným rámcom a povolením. Ovplyvnili ich aj meniace sa podmienky na trhu a narušenia dodávateľského reťazca.
Jednou špecifickou výzvou bolo zabezpečenie pripojenia k elektrickej sieti a získanie kapacity siete. Mnohí to prekonali posilnením užšej spolupráce s prevádzkovateľmi prenosových a distribučných sústav.
Bez ohľadu na to zostáva udržanie konkurencieschopnosti v tomto sektore náročné z dôvodu vysokých výrobných nákladov
Projekty s vodíkovou zložkou: prebieha 33 projektov, z ktorých 70 % je veľkých. Očakáva sa, že vygenerujú 604 256 ton nízkouhlíkového vodíka ročne, z čoho 46 % bude vyrobených vo Švédsku.
Veľkou výzvou je súlad s delegovaným zákonom o obnoviteľných zdrojoch energie pre nebiologické obnoviteľné palivá (RFNBO), ktorý vyžaduje, aby projekty zabezpečili udržateľnú dodávku obnoviteľnej elektriny. Zosúladenie dodávok elektriny z obnoviteľných zdrojov s výrobou vodíka pri zabezpečení návratnosti a splnení požiadaviek zákazníkov je však stále ťažké.
Najmä vodíkové projekty potrebujú robustné projektové rámce, ktoré počítajú a nachádzajú spôsoby na zmiernenie rizík, uvádza správa. Základom je zapojiť všetkých. „Tieto stratégie môžu zahŕňať integrované projekty zahŕňajúce dodávateľov elektriny z obnoviteľných zdrojov a odberateľov vodíka [subjekty, ktoré vopred uzavreli zmluvy o využívaní vodíka], ako aj dohody o partnerstvách a spolupráci s poskytovateľmi technológií.
Zachytávanie, využívanie a ukladanie uhlíka: IF financuje 16 projektov pokrývajúcich celý hodnotový reťazec v tomto zoskupení, z ktorých 15 je veľkých.
Ukazuje sa, že je ťažké nájsť miesta na uskladnenie CO2. Na zabezpečenie kapacity je potrebné riešiť mechanizmy rozdelenia rizika a riadenia.
Projekty, ktoré rozvíjajú úložisko CO2, zároveň čelia výzvam, ako včas uplatniť smernicu o zachytávaní a ukladaní uhlíka, keďže ide často o prvé miesto pre riadiace orgány a potenciálnych prevádzkovateľov úložiska. V správe sa uvádza, že je potrebná jasnosť a usmernenie.
Zdá sa, že regulačný rámec a trh nie sú pripravené, pričom projekty sa snažia speňažiť vyprodukované negatívne emisie. Zvyčajne sa spoliehajú na štátne dotácie a dobrovoľné trhy s uhlíkom. Dúfajme, že sa to zlepší vďaka novej celoeurópskej certifikačnej schéme odstraňovania uhlíka, ktorá bola schválená vo februári 2024.
Skladovanie energie: ide o zoskupenie s 19 väčšinou malých projektov v 12 krajinách.
Najväčšou výzvou pre tieto projekty boli výrazné rozdiely v povoľovacích a regulačných rámcoch v rámci Európy. Niektoré členské štáty ešte nemajú zavedené rámce pre systémy skladovania a dobíjania elektrických vozidiel.
Projekty zároveň čelili ťažkostiam pri vytváraní životaschopných obchodných modelov. Riešeniami, ktoré sa na to použili, boli záväzné dohody s odberateľmi (kupcami), prijatie modelov vlastníctva vozidiel na špeciálne účely na izoláciu finančného rizika a diverzifikácia zdrojov financovania prostredníctvom kombinácie vlastného kapitálu, dlhu a grantov EÚ.
Nakoniec, prerušenia dodávateľského reťazca zvýšili ceny, čo viedlo k projektom na úpravu kapacity, zmenu veľkosti návrhov a integráciu ďalších zmien.
Pôvod technológie demonštrátora
Hoci demonštrátory sú väčšinou riadené priemyslom, vo veľkej miere stavajú na výskume. V súčasnosti 8 projektov čerpá priamo z výsledkov výskumu financovaného EÚ v rámci Horizontu 2020 a 7. Rámcového programu. Napríklad projekty zachytávania a ukladania uhlíka Coda Terminal a Silverstone využívajú technológiu geologického ukladania CO₂ pochádzajúcu z programu Horizont 2020. Ďalší projekt, ANRAV, stavia na štyroch predchádzajúcich grantoch na vývoj technológií na zachytávanie uhlíka v cementárskom priemysle.
Ukážky sú zároveň začlenené do širšieho ekosystému financovania EÚ, pričom niektoré získavajú výhody „synergie“ z programov, ako je program LIFE pre opatrenia v oblasti klímy, Nástroj na prepojenie Európy pre infraštruktúrne projekty a spúšťací program Accelerator. od Európskej rady pre inovácie (EIC).
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 9.8.2024; autor: rup