Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Poslanci EP tvrdia, že EÚ by mala prilákať viac amerických vedcov

Člen EP Dan Barna na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Mnohí poslanci Európskeho parlamentu vyzvali Komisiu, aby zvýšila svoje úsilie o prilákanie amerických vedcov postihnutých rozpočtovými škrtmi a politickými zásahmi do akademickej obce a výskumu. Súčasný geopolitický kontext vnímajú ako šancu pre EÚ prezentovať sa ako medzinárodný maják akademickej slobody.

Európske výskumné organizácie a financujúce agentúry sa už začali mobilizovať vytváraním programov a otváraním pozícií venovaných vedcom, ktorých prácu ohrozujú reštriktívne politiky Donalda Trumpa, ako je zmrazenie miliárd dolárov na financovanie výskumu a cenzúra výskumných oblastí, ako je zdravie, zmena klímy a rodová rovnosť.

Poslanci však tvrdia, že EÚ by mohla urobiť viac. Na plenárnom zasadnutí s komisárkou EÚ pre výskum Jekaterinou Zaharievovou 31. marca 2025 uviedli, že Komisia by mala dať k dispozícii viac financií pre nespokojných výskumníkov, ktorí sú ochotní sa presťahovať.

Zaharieva vystúpila na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu uprostred rastúceho transatlantického napätia. Tento týždeň sa Komisia chystá reagovať na príval ciel, ktoré Trumpova administratíva plánuje uvaliť na tovary a služby EÚ.

Poslanci Európskeho parlamentu Christophe Grudler s Renew a Adrián Vázquez Lázara z Európskej ľudovej strany zdôraznili potrebu ponúknuť väčšie financovanie pre výskumníkov, ktorí sa chcú presídliť a v konečnom dôsledku posilniť vedecký výskum v EÚ.

Grudler poukázal na to, že Trumpove útoky na vedu neboli len finančné; sú tiež „ideologické“. Ľavicový europoslanec Mario Furore tiež poznamenal, že politické zasahovanie do vedy sa deje v mnohých krajinách, ktoré nie sú nevyhnutne autoritárskymi režimami. Veda je podľa neho „držaná rukojemníkom ideológie“.

Iní poslanci však mali ešte tvrdšie slová o vplyve Trumpovej politiky na vedu. „Európa je teraz jediným najmocnejším strážcom slobody, zatiaľ čo súčasná americká administratíva sa pokúša experimentovať s inkvizíciou 2.0,“ uviedol nový poslanec Európskeho parlamentu Dan Barna. Zdôraznil však, že prebiehajúce európske azylové iniciatívy pre vedcov sú nedostatočné.

Medzitým krajne pravicové skupiny v parlamente zopakovali myšlienky z Trumpovej príručky. Pre europoslankyňu Maliku Sorelovú z Patriots for Europe ide o dva symetrické útoky na akademickú slobodu: „Na jednej strane je to wokeizmus a politická korektnosť, ktorá prevládala desaťročia, a to aj v našich krajinách, a na druhej strane reakčné hnutie, ktoré má v úmysle odrezať výskumné organizácie pod zámienkou, že sa dokázali dohodnúť s wokeizmom.

 

Cesta vpred

Zaharieva zopakovala svoju ochotu urobiť z Európy „bezpečné miesto“ pre medzinárodných výskumníkov a vedcov na celom svete, vrátane tých, ktorí trpia útokmi Donalda Trumpa na akademickú slobodu. “Nemôžeme si dovoliť sebauspokojenie,” povedala poslancom Európskeho parlamentu. “Táto globálna krajina je príležitosťou ukázať svetu, že Európa zostane bezpečným priestorom pre vedu a výskum.”

V čase, keď „vedci na celom svete sú čoraz viac inštrumentalizovaní“, Zaharieva uviedla, že Európska komisia zakotví slobodu vedeckého výskumu do práva EÚ v súlade s uznesením parlamentu z januára 2024.

Komisárka sa však domnieva, že EÚ by nemala zatvárať dvere nadväzovaniu spolupráce s USA a zachovať si pragmatický prístup, ktorý je v súlade so záujmami EÚ. Veda môže pomôcť stavať mosty, „aj keď politika vidí múry,“ uviedla.

Minulý mesiac 13 vlád vyzvalo Zaharievovú v liste, aby pomohla poskytnúť výskumníkom so sídlom v USA možnosti pokračovať vo svojej práci v Európe napriek masívnemu prepúšťaniu, rušeniu grantov a cenzúre tém na akademickej pôde. Medzi svojimi odporúčaniami ju požiadali, aby zmobilizovala finančné prostriedky prostredníctvom existujúcich schém EÚ.

Okrem mechanizmov, ktoré chce exekutíva EÚ zmobilizovať na podporu európskych aj medzinárodných výskumných pracovníkov, ako je iniciatíva Marie Sklodowska Curie Actions Choose Europe a zdvojnásobenie príspevku na presťahovanie pre granty Európskej rady pre výskum, Zaharieva uviedla, že neskôr v tomto roku bude vypracovaná nová vízová stratégia.

Európska rada pre výskum (ERC) zdvojnásobuje príspevok na premiestnenie, ktorý poskytuje výskumníkom prichádzajúcich do EÚ, aby využili jeden z jej grantov. V súčasnosti ponúka výskumníkom z tretích krajín až 1 milión EUR na pokrytie oprávnených počiatočných nákladov v ich novej európskej hostiteľskej inštitúcii; teraz sa zvýši na 2 milióny EUR.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 4.4.2025; autor: rup