Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Poslanci EP presadzujú domácu technológiu pre zelenú energiu

Poslanec EP Thomas Pellerin-Carlin vystupujúci pri otvorení Cleantech Friendship Group. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Poslanci Európskeho parlamentu v neformálnej skupine Cleantech Friendship Group (CFG) Európskeho parlamentu chcú, aby energetická a technologická suverenita zohrávala silnejšiu úlohu v stratégii konkurencieschopnosti EÚ.

„Najlepší spôsob, ako môžeme ako Európania opäť spoznať mier, je oslabiť ťažisko ruského režimu,“ uviedol Thomas Pellerin-Carlin, francúzsky europoslanec zo Skupiny socialistov a demokratov, ktorý spolupredsedá CFG. “Potrebujeme mať domácu energiu s domácou technológiou.”

Pellerin-Carlin vystúpil 6. marca 2025 na otvorení programu aktivít CFG pre parlamentný mandát 2024-29, na podujatí, na ktorom sa zúčastnila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Skupina sa od svojho vzniku v roku 2022 zdvojnásobila a v súčasnosti zahŕňa 32 poslancov zo 14 štátov EÚ. Politicky pochádzajú zo Skupiny socialistov a demokratov, Európskej ľudovej strany (EPP), Zelených, Renew Europe a Skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov.

Europoslanci z pravicových a krajne pravicových skupín Patrioti pre Európu a Európa suverénnych národov sa nezúčastňujú, rovnako ako tí z ľavice.

CFG sa intenzívne zaujíma o vývoj politiky EÚ v oblasti čistej priemyselnej dohody, ktorú Komisia nakoniec zverejnila vo februári 2025. Predpokladá sa, že 600 miliónov EUR vo financovaní z programu Horizont Európa sa vyčlení na projekty čistých technológií pripravené na nasadenie, ktoré by sa potom mohli získať pomocou nástrojov, ako je Inovačný fond.

V súčasnom mandáte bude CFG venovať osobitnú pozornosť batériám, elektrolyzérom, tepelným čerpadlám, komponentom veternej energie a solárnym fotovoltaickým technológiám. Podľa portugalskej europoslankyne Lídie Pereira (EPP), ďalšej spolupredsedníčky skupiny, tieto technológie sľubujú, že budú šetrné ku klíme a budú schopné podporiť európske snahy o dekarbonizáciu a znižovanie nákladov na energiu.

 

Dlhodobý pohľad

Pellerin-Carlin si myslí, že tvorcovia politík musia byť rozhodnejší vo svojom prístupe k čistým technológiám, pričom vieru, že samotná klimatická politika by poháňala trh, označil za „formu naivity“. Tento postoj datuje do obnovenia zelených hlasov v parlamentných voľbách v roku 2019.

„Bola tu myšlienka, že my, ako Európania, budeme viesť [v čistých technológiách], ale bez akéhokoľvek vysvetlenia, prečo budeme viesť my,“ uviedol pre Science|Business.

Aby vyrovnal zaostávanie v zavádzaní čistých technológií, teraz obhajuje politiky, ktoré sú prispôsobené podľa sektora a sú zamerané na stranu dopytu aj ponuky.

Keďže Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že 35 % zníženia emisií potrebných do roku 2050 bude pochádzať z technológií, ktoré ešte nie sú dostupné na trhu, chce, aby sa investície spustili rýchlo, aby „v nasledujúcom desaťročí mohli tieto technológie dozrieť, aby sme sa dostali na správnu cestu“.

Na tento účel sa nadchádzajúci rámec štátnej pomoci pre čistú priemyselnú dohodu Komisie zameria na rýchlejšie schvaľovanie opatrení štátnej pomoci na výrobu čistých technológií, obnoviteľnú energiu a technológie skladovania.

Pereira podporila potrebu riešiť prekážky a komplikácie v legislatíve a zároveň varovala pred stieraním hraníc medzi zjednodušením a dereguláciou. „Musí to byť jednoduché, ale bez toho, aby sa ohrozili klimatické ciele [EÚ],“ uviedla pre Science|Business.

 

Fit for Society

Dlhodobé zameranie sa netýka len investícií a regulácií; znamená to aj pohľad na potenciálne interakcie medzi ľuďmi a čistými technológiami. „Nesmieme myslieť len na technológiu, ale musíme myslieť na sociálno-technické systémy, v ktorých žijeme, na sociálno-technické systémy, v ktorých chceme žiť,“ uviedol Pellerin-Carlin.

Chce, aby boli spoločenskovedné postupy integrované do projektov od začiatku, aby sa zvýšila šanca, že technológie budú budúcimi používateľmi prijímané pozitívne a zapadnú do spoločnosti. Je to tiež spôsob, ako podporiť „triezvosť“ vo využívaní technológií, dodal poslanec, ktorý obmedzuje modely výroby aj spotreby, aby sa predišlo plytvaniu a obmedzili emisie skleníkových plynov.

Včasné preskúmanie vnímania a skutočných potrieb spotrebiteľov môže pomôcť priemyslu čistých technológií zamerať sa na požiadavky kladené na obmedzené prírodné zdroje, či už ide o energiu, pôdu alebo suroviny.

“Najdôležitejšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že skutočne potrebujeme dekarbonizáciu, aby sme rástli,” uviedla Pereira na podujatí. “Vždy som takto chápala, čo to znamená spojiť ekonomiku a životné prostredie.”

Na otázku o budúcej úlohe jadrovej energie europoslankyňa uviedla, že rozmiestnenie veľkých jadrových elektrární bude trvať príliš dlho na to, aby splnilo politické potreby, ako je obmedzenie cien energie alebo splnenie plánov Komisie pre konkurencieschopnosť. Nevylučuje však použitie malých modulárnych reaktorov.

“Potrebujeme operačnú sieť, ktorá zaisťuje predvídateľnosť a stabilitu, a to je niečo, čo stále chýba.”

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 18.3.2025; autor: rup