
Podnikateľský sektor na Slovensku v roku 2023 investoval do výskumu a vývoja (VaV) doposiaľ najviac a to 0,58 % HDP. Pre porovnanie, európsky priemer dosahuje 1,5 % HDP a najinovatívnejšie krajiny presahujú hranicu 2 %.
Aj napriek slabej pozícii Slovensko patrí medzi krajiny so silným rastom podnikových investícií do VaV. Od roku 2018 tu podnikové VaV výdavky stúpli až o 29 %, zatiaľ čo priemer EÚ vzrástol len o 3 %.
Súkromné investície do VaV sa firmám vyplácajú – zvyšujú tržby a zisky s návratnosťou na úrovni 10–30 % čo je viac než pri iných typoch investícií. Pre krajiny znamenajú vyšší ekonomický rast – nárast súkromných VaV výdavkov o 0,1 % HDP prináša v dlhodobom horizonte zvýšenie HDP o 0,5–1,3 %. Aj preto vlády hľadajú efektívne spôsoby, ako podniky k investovaniu motivovať.
Čoraz väčšiu úlohu v motivácii podnikov investovať do VaV zohrávajú daňové stimuly. Vo viac ako polovici krajín OECD už prevládajú nad grantovým financovaním a v priemere dosahujú 0,13 % HDP. Na Slovensku je táto podpora na úrovni 0,04 % HDP. Najštedrejšie daňové stimuly pre podniky poskytujú Portugalsko, Francúzsko a Poľsko.
Zdroj: VAIA, zverejnené: 9.9.2025; autor: rup