Dostatok omega-3 mastných kyselín (EPA, DHA, DPA) pomáha membránam buniek v organizme, aby boli odolnejšie voči zápalu, ktorý vyvolá útok vírusu, najmä na úrovni pľúc.
Za ochorenie Covid-19 je zodpovedný ťažký akútny respiračný syndróm vyvolaný koronavírusom SARS-CoV-2. Vážnou komplikáciou Covidu-19 je zvyčajne pneumónia, pozorovaná až u 30 % prípadov stredne a ťažko nemocných. Dostatok omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA, DHA, DPA) dokáže v tele pacienta zvýšiť schopnosť bunkových membrán brániť sa zápalu. Rozdiel v reakcii organizmu vybaveného dostatkom omega-3 mastných kyselín na napadnutie vírusom SARS-CoV-2 môže aj zachrániť život pacienta. Preukázala to štúdia COMED zameraná na prevenciu chronických zápalov.
Štúdiu realizovalo Centrum zdravia, výživy a potravín Štátneho zdravotného ústavu (SZÚ ‒ CPVZ) v Prahe v spolupráci s Fakultnou nemocnicou Brno (FN Brno). Reagovala na kampaň Ministerstva zdravotníctva zameranú na zlepšenie životného štýlu. Vieme, že strava väčšiny českej populácie má nedostatok protizápalových živín, teda má nízky obsah omega-3 a vysoký obsah omega-6 nenasýtených mastných kyselín.
Ako prirovnal zistenia štúdie k reálnej situácii vedúci projektu a vedúci Centra zdravia, výživy a potravín Štátneho zdravotného ústavu prof. MVDr. Jiří Ruprich, CSc.: „Pokiaľ v ČR zomrelo na Covid-19 asi 30 000 ľudí, mohlo teoreticky ťažkú pneumóniu prežiť viac ako 5 000 z nich, keby dodržiavali nutričné odporúčania a ich telá netrpeli nedostatkom omega-3 mastných kyselín. Početnosťou je to napríklad celá populácia kúpeľného mesta Luhačovice. Je potrebné sa nad touto realitou zamyslieť.“
Pacienti s infekciou Covid-19 boli v rámci štúdie na začiatku hospitalizácie rutinne analyzovaní nielen vo viac než 15 laboratórnych parametroch, ale navyše aj na podrobnú diagnostiku celkom 20 mastných kyselín, ktoré sú najviac obsiahnuté v bunkových membránach. Tie hrajú podstatnú úlohu v rozvoji primárnych zápalov. V spolupráci SZÚ ‒ CZVP a FN Brno sa stretávajú a analyzujú 217 vzoriek krvi covid pozitívnych pacientov, z ktorých nakoniec podmienkam praktického výskumu vyhovelo 160 osôb.
Význam omega-3 kyselín
Dostatok omega-3 mastných kyselín (EPA, DHA, DPA), zjednodušene povedané, pomáha membránam buniek v ľudskom tele, aby boli odolnejšie voči zápalu, ktorý vyvoláva útok víru, a to predovšetkým na úrovni pľúc. Štúdia dokázala zásadný rozdiel medzi odolnosťou buniek v tele osôb s dostatkom a naopak nedostatkom omega-3.
Počiatočný stav mastných kyselín v membránach pacientov na začiatku hospitalizácie, (konkrétne rovnováha medzi pro a protizápalovými mastnými kyselinami) bol následne porovnaný so zdravotným vývojom pacienta (preživší vs. zomrelí). Mastné kyseliny odrážajú nutričný stav za posledné 2‒4 mesiace. Ľudia, ktorých telo bolo na tom lepšie s obsahom omega-3 mastných kyselín s dlhým reťazcom (EPA, DHA a DPA) v membránach, mali väčšiu šancu prežiť.
Ako uviedol profesor Jiří Ruprich: „Štúdie štatisticky potvrdzujú hypotézu, že vyššia percentuálna hodnota omega-3 (tzv. omega-3 index) viedla k nižšej úmrtnosti pacientov s Covid-19, ktorí bežne podliehajú pneumónii. Potrebný príjem omega-3 však nemá skoro nikto v českej populácii. Dá sa ho dosiahnuť, pokiaľ má človek v potravinách vysoké dávky tučných rýb, ako sú napr. losos, makrela a sardinky. Inak nezostáva nič iné, než konzumovať rybí olej, ktorý sa ale našťastie predáva v mnohých variantoch a je bežne dostupný v potravinových doplnkoch v lekárňach. Odporúčaná denná dávka je potom uvedená na každom konkrétnom potravinovom doplnku.“
Úmrtiam sa dalo predísť
Česká štúdia teda priniesla potvrdenie významu dostatku omega-3 mastných kyselín pre schopnosť ľudského tela bojovať proti zápalom. Štúdia bola pilotná, teda na pravidelných vzorkách pacientov, ale jej výsledky sú úplne zjavné. Obdobné výsledky už ohlásili i dve zahraničné pracoviská – v USA a v Španielsku. Tiež tam sa potvrdilo, že vyšší obsah omega-3 mastných kyselín v membránach buniek môže predchádzať kritickým stavom a úmrtiu u pacientov s Covid-19.
Nejde pri tom len o Covid-19. Veda ukazuje, že vyššie hodnoty omega-3 mastných kyselín v tele majú celkovo pozitívne ďalekosiahle dopady na zdravie tela, od prevencie kardiovaskulárnych ochorení až napr. po depresiu.
Zdroj: http://www.szu.cz; https://mediweb.hnonline.sk, zverejnené: 7. 10. 2021, autor: rpa