Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ocenenie ESET Science Award spúšťa nominácie do svojho 5. ročníka

ESET Science Award. Zdroj: https://www.esetscienceaward.sk

Ocenenie výnimočných vedeckých osobností ESET Science Award vstupuje už do svojho piateho ročníka. Jeho cieľom je verejnosti prezentovať úspešné vedecké osobnosti, ktoré pôsobia na Slovensku a posúvajú kvalitu vedy na Slovensku smerom k najinovatívnejším krajinám sveta.

Poslaním ESET Science Award je oceňovať výnimočné vedecké osobnosti vedy a vysokoškolského vzdelávania a mladé vedecké talenty. Takí jednotlivci prispievajú k tomu, aby sa Slovensko rýchlejšie približovalo ku krajinám, ktoré dosahujú vysokú mieru inovatívnosti. Krajiny, ktoré sa nachádzajú na prvých miestach rebríčka Global Innovation Index (Švajčiarsko, USA, Švédsko, Veľká Británia), sú zároveň aj krajinami, ktoré sa vyznačujú veľkým počtom nositeľov alebo nositeliek Nobelovej ceny (USA, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko či Švajčiarsko). A práve na takéto výnimočné vedecké osobnosti upozorňuje ocenenie ESET Science Award.

Témou piateho ročníka ocenenia ESET Science Award je Veda bez hraníc, ktorá prezentuje význam nielen medzinárodných spoluprác pre kvalitu vedy, ale aj význam interdisciplinárneho prístupu. Ako vysvetlila Paulína Böhmerová, manažérka spoločnosti ESET pre vzťahy s vedeckou obcou: „Témou tohto ročníka chceme dať dôraz na zapojenie Slovenska do excelentných vedecko-výskumných projektov a na význam medzinárodných spoluprác. Všetci doterajší laureáti a laureátky ocenenia sú skvelým príkladom takého prístupu.”

V roku 2022 sa laureátkou ocenenia stala profesorka Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i., ktorá sa zaoberá výskumom liečby rakoviny. Ako hodnotí ESET Science Award profesorka Pastoreková: „ESET Science Award otvára verejnosti okná do sveta vedy na Slovensku výnimočným spôsobom, v ktorom sa spája rešpekt k tvorivej činnosti a schopnosti odovzdávať poznatky novým generáciám s úctou k ľudskosti a spoločenským hodnotám.”

Ocenenie v týchto dňoch otvorilo možnosť nominovať vedcov a vedkyne do všetkých troch kategórií – Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Laureátov vo vedeckých kategóriách vyberie medzinárodná komisia, ktorú už tradične bude viesť nositeľ či nositeľka Nobelovej ceny. Nominácie na ocenenie sú otvorené do 10. mája 2023 na stránke www.esetscienceaward.sk.

Laureátov a laureátky ocenenia spoznáme počas slávnostného galavečera v piatok 13. októbra 2023. 

Zdroj: https://www.sav.sk; https://www.esetscienceaward.sk, zverejnené: 28. 3. 2023, autor: rpa