Nové verejné súťaže Európskej vesmírnej agentúry financované z programu Horizont Európa
Hoci Európska vesmírna agentúra (ESA) a EÚ sú samostatné subjekty, spolupracujú na posilnení Európy a prospechu jej občanov. V roku 2021 podpísali ESA a EÚ Finančnú rámcovú partnerskú dohodu (FFPA), čím oslávili spustenie Vesmírneho programu Únie (VPÚ).
Vesmírny program Únie podporuje oblasti pozorovania Zeme, satelitnej navigácie, konektivity, situačného povedomia, downstream aktivít, vesmírneho výskumu a inovácií.
Súčasťou programu Horizont Európa, Klaster 4, ESA často vyhlasuje verejné súťaže prostredníctvom svojho portálu esa-star, ktorý je prístupný pre firmy a inštitúcie zo všetkých členských štátov EÚ.
Aktuálne otvorené verejné súťaže na portáli ESA-star
ADVANCED TECHNOLOGIES BREADBOARDING FOR LOW-COMPLEXITY SENSOR STATIONS
Hlavným cieľom tejto aktivity je navrhnúť a vyvinúť nízko-komplexnú, vysoko integrovanú pozemnú stanicu, ktorá dokáže zabezpečiť vysoký výkon aj v náročných podmienkach a zároveň byť nákladovo efektívna a ľahko inštalovateľná a udržiavateľná. Východiskovým bodom pre navrhované umožňujúce technológie je stále nízka úroveň technologickej pripravenosti (TRL), a preto si vyžadujú ďalšie úsilie na ich integráciu do nízko-komplexného dizajnu budúcich senzorových staníc Galileo (GSS). Očakávaná konečná úroveň TRL bude aspoň 6.
Uzávierka je 26.11.2024 s cenovým rozpätím nad 500 tisíc EUR.
TECHNIQUES AND TECHNOLOGIES FOR FUTURE PNT BACKHAUL
Cieľom tejto aktivity je preskúmať nové koncepty a technológie pre interné šírenie údajov v systéme (zo Zeme do vesmíru a medzi vesmírnymi objektmi) v rámci viacvrstvových satelitných navigačných systémov, s potenciálnym využitím v budúcnosti systému Galileo. Nové riešenia by mali skúmať alternatívne architektúry zariadení a nákladu s možnosťami viacnásobného prepojenia a mali by sa zamerať na integráciu tzv. PNT backhaul funkcií (preprava misijných údajov, preprava údajov o monitorovaní satelitného riadenia a meranie vzdialenosti) do jediného zariadenia alebo technológie.
Uzávierka zatiaľ nie je stanovená, s cenovým rozpätím nad 500 tisíc EUR.
Zdroj: ESA, 14.11.2024, nim