Vyzdvihujú sa spolupráce, ktoré zahŕňajú transfer technológií. Ale Nemecko bude „naďalej dodržiavať všetky svoje záväzky“, pokiaľ ide o veľké vedecké zariadenia s ruským zapojením.
Nemecko zverejnilo ďalšie podrobnosti o svojich vedeckých sankciách voči Rusku, pričom presne stanovilo, ako zmrazí vzťahy v oblasti výskumu po invázii na Ukrajinu.
Krajina bola prvou, ktorá v reakcii na inváziu oznámila vedecké sankcie, a je druhým najväčším spolupracovníkom Ruska, pokiaľ ide o spoločne vytvorené články.
V nových usmerneniach nemecké federálne ministerstvo školstva a výskumu uviedlo, že pozastavuje výskumné projekty a programy zahŕňajúce účasť ruskej vlády.
Okrem toho zastaví výskumnú spoluprácu „Zahŕňa transfer technológií a know-how alebo ich možnosti“.
Zastavenie financovania sa však netýka výskumu realizovaného v Nemecku v rámci nemecko-ruskej spolupráce, ktorý nezahŕňa „transfer technológií a know-how“.
Ministerstvo tiež tvrdí, že nebude spúšťať žiadne nové iniciatívy a projekty so zástupcami ruskej vlády alebo vládou financovaných inštitúcií.
Nemecko preruší nové štipendiá pre Nemcov, ktorí chcú študovať, učiť alebo robiť výskum na ruských inštitúciách. Zastavujú sa aj podujatia, diskusie a konferencie s účasťou ruskej vlády.
Okrem toho bol odložený nemecko-ruský plán spolupráce z roku 2018, ktorý sa označuje ako „zastrešujúci dáždnik bilaterálnej spolupráce“.
Ministerstvo uviedlo, že požiadalo nemecké univerzity a ďalšie výskumné orgány, aby prerušili spoluprácu so svojimi ruskými kolegami, “v rozsahu, ktorý je možný podľa platných zákonov”.
Medzi vedúcimi predstaviteľmi európskych univerzít existuje určitý nesúhlas s tým, že im národné vlády nariadili, aby zastavili spoluprácu, čo argumentuje, že to podkopáva inštitucionálnu autonómiu.
Ako zdôrazňuje nemecké ministerstvo: „V súlade s princípom slobody vedy bude na vedeckej komunite, aby prijala konečné rozhodnutia.“ Tieto usmernenia sa vzťahujú aj na Bielorusko.
Nemecko je v obzvlášť chúlostivej pozícii, pretože má dve veľké vedecké zariadenia, ktoré majú významnú ruskú účasť: európsky XFEL, najväčší röntgenový laser na svete, a zariadenie na výskum antiprotónov a iónov (Veľtrh), ktoré sa v súčasnosti buduje v Darmstadte.
Pokiaľ ide o tieto dve zariadenia, Nemecko bude „naďalej dodržiavať všetky svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného práva,“ uviedlo ministerstvo. Ďalej dodalo: „Vzhľadom na ruskú agresiu sa dohodneme na ďalšej implementácii dohovorov FAIR a XFEL s našimi medzinárodnými partnermi a pri zohľadnení podmienok právneho rámca.“
Fair vo vyhlásení zo začiatku marca 2022 uviedol, že pozastaví všetky bilaterálne projekty s výskumníkmi z ruských inštitúcií. Ale pre multilaterálne projekty zahŕňajúce Rusko bude „koordinovať s ostatnými partnermi ďalšiu implementáciu medzinárodných dohôd“.
Európsky XFEL tiež vydal začiatkom marca 2022 podobné vyhlásenie, že o budúcich vzťahoch s výskumníkmi a inštitúciami v Rusku bude rozhodovať jeho riadiaca rada.
Napriek sankciám proti Rusku chce Nemecko stále ponechať kanály otvorené pre opozičných výskumníkov v Rusku. Ako sa uvádza vo vyhlásení: „Budeme mať dvere otvorené pre výskumníkov z Ruska, ktorí čelia politickému prenasledovaniu. Budeme stáť pri ľuďoch, s ktorými sme dlhé roky spolupracovali.“
Zdôraznila tiež, že je „zaviazaná zabezpečiť, aby ruskí a bieloruskí výskumníci a študenti pracujúci v Nemecku neboli diskriminovaní [voči], stigmatizovaní a izolovaní.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 25. 3. 2022, autor: rpa