Nemecké Spolkové ministerstvo pre vzdelávanie a výskum (BMBF) vydalo 30. decembra 2021 tlačovú správu o menovaní novej rezortnej ministerky pre vzdelávanie a výskum.
8. decembra 2021 prevzala v Berlíne od svojej predchodkyne ministerky Anji Karliczek vedenie ministerstva nová ministerka, 53-ročná diplomovaná ekonómka pre národné hospodárstvo, Bettina Stark-Watzinger, ktorá prezradila, že v budúcej legislatívnej perióde má talóne veľa plánov.
Spolková ministerka Bettina Stark-Watzinger si v rozhovore pre Handelsblatt nechala „nazrieť do kariet“ a naznačila, ktoré veľké projekty bude v novom legislatívnom období riešiť ako prvé. Popredné miesta zaujali projekty (DATI) a životné šance (BAföG).
V budúcnosti vidí nová ministerka kľúčovú úlohu vo vzdelávaní a výskume, ktorý bude smerovať k ešte väčšiemu pokroku. V roku 2022 plánuje Bettina Stark-Watzinger presadiť novú „Nemeckú agentúru pre transfer a inovácie“ (DATI) a zabezpečiť tak, aby sa nové poznatky rýchlejšie transformovali do nových foriem biznisu.
Zoznam úloh Spolkovej ministerky pre vzdelávanie a výskum, ktorá je vo funkcii len krátky čas, je dlhý. V budúcnosti vidí nová ministerka kľúčovú úlohu vo vzdelávaní a výskume, ktorý bude smerovať k ešte väčšiemu pokroku. V roku 2022 plánuje Bettina Stark-Watzinger, ako spolková ministerka výskumu, presadiť implementáciu novej „Nemeckej agentúry pre transfer a inovácie“ (DATI) a zabezpečiť tak, aby sa nové poznatky rýchlejšie transformovali do nových foriem biznisu.
Agentúra by mala byť štruktúrovaná ako jednotné kontaktné miesto „One-Stop-Shop“, v ktorom je spojené poradenstvo s kompetenciami.
Spolková ministerka Bettina Stark-Watzinger by rada využila dôležité zdroje v Nemeckej Spolkovej republike. Ako podotkla: „Máme toľko bystrých mozgov, s pomocou ktorých môžeme vytvoriť technológie budúcnosti „Made in Germany“. Ďalej dodala: „Naším cieľom je zahájiť nové desaťročie inovácií a rozšíriť aj výskumnú dátovú sieť“.
Bettina Stark-Watzinger vníma svoj rezort ako „ministerstvo príležitostí“, v ktorom chce napredovať a vytvárať zmeny k lepšiemu. Ako ďalej uviedla ministerka: „Konkrétne mám na mysli daný sľub voličom o postupe, ktorý je zahrnutý v mnohých projektoch v koaličnej zmluve, napríklad s talentovými školami, grant pre samostatného rodiča, grant pre študenta na život a rozšírenie vzdelávania v ranom detstve.”
Ministerka bude klásť dôraz na nové trendy vo vzdelávaní aj vo výskume.
Vzdelávanie – Digital Pakt 2.0
V sektore vzdelávania sa, okrem iného, Nemecko zameria na digitálny pakt 2.0. Cieľom je odbúrať nadbytočnú byrokraciu pri uchádzaní sa o financie, aby sa školy dostali k peniazom rýchlejšie. Ako vysvetlila Bettina Stark-Watzinger: „Chceme spustiť aj Digitálny pakt 2.0, aby sme zabezpečili spoľahlivé financovanie pre spolkové štáty a samosprávy.“ Ďalej vymenovala ďalšie projekty, ktoré sú jej srdcu blízke a tie zahŕňajú agentúru pre skokové inovácie, ako aj požiadavku spolupráce medzi Spolkovou vládou a vládami Nemeckých Spolkových krajín. Cieľom je zmysluplné rozdelenie úloh, ktoré dáva školám väčšiu samostatnosť, ako majú dnes. Bettina Stark-Watzinger vidí zodpovednosť na Nemeckej Spolkovej vláde, ako aj vládach Nemeckých Spolkových krajín a odmieta centrálnu vzdelávaciu politiku v Nemecku.
Digitalizácia univerzít
Ďalším cieľom je digitalizácia univerzít. Ako zdôraznila Bettina Stark-Watzinger: „Stále sa nachádzame v prvej fáze digitalizácie, medzičasom sa nám podarilo digitálne zobrazovať prednášky a v niektorých prípadoch sme sa dostali o niečo ďalej, ale to určite nie je koniec.” Okrem toho sa bude ďalej rozvíjať výskum a veda. Mali by sa vytvoriť spôsoby a postupy, ktoré podporia inovácie. Ministerka už niekoľkokrát zdôraznila, že V budúcnosti by malo dôjsť aj k výraznejšiemu transferu vedeckých poznatkov z univerzít do biznisu. Na tento účel bude slúžiť aj nová nemecká „Agentúra pre transfer a inovácie“ (DATI).
Ako argumentovala ministerka: „DATI by mala ísť nad rámec existujúcich programov financovania a pôsobiť ako rozhranie a zväzok existujúcich programov.“ Podľa toho by agentúra mala v budúcnosti podporovať najmä transfer poznatkov z univerzít aplikovaných vied, ako aj z malých a stredných univerzít v spolupráci so start-up a menšími firmami.
Bettina Stark-Watzinger, ako bývalá výkonná riaditeľka „Leibniz Institute SAFE“ (Sustainable Architecture for Finance in Europe) vo Frankfurte pozná vedecký systém aj zvnútra. Ako ministerka výskumu preto považuje rovnováhu medzi základným financovaním a financovaním projektov za zásadnú. Ako ďalej dodala ministerka: „Musí to byť vyvážené. Základné financovanie sa nesmie pretaviť v prospech projektových fondov. Okrem toho by sa hodnotenia mali vykonávať pravidelne. Sú síce vyčerpávajúce, ale dávajú zmysel.“
Viac o programe ministerky Bettiny Stark-Watzinger a politike vzdelávania a výskumu v Nemecku v roku 2022 sa dozviete vo vyhlásení vlády, ktoré ministerka predloží v nemeckom Bundestagu 13. januára 2022.
Zdroj: https://www.bmbf.de, zverejnené: 11. 1. 2022, autor: Dr. Blanka Hermanová, rpa