Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Na Letnej škola NATO sa hovorilo aj nanotechnologických inováciách v bežnom živote

Letná škola NATO v Kongresovom centre SAV v Smolenickom zámku. Zdroj: https://www.sav.sk

 

Letná škola NATO, ktorá sa konala začiatkom júla 2024 v Kongresovom centre SAV v Smolenickom zámku, bola v znamení nanotechnológií, ktoré otvárajú dvere do budúcnosti a prinášajú riešenia pre rôzne odvetvia. Podujatie Nanomateriály a nanoarchitektúry zorganizoval Ústav informatiky SAV, v. v. i., a zúčastnilo sa na ňom 60 študentov a 16 špičkových vedcov z  21 krajín sveta, ktorí prednášali o svojej práci a výskumných inováciách v oblasti nanotechnológií.

Súčasťou Školy boli aj prezentácie posterov týkajúcich sa prác študentov v oblasti nanomateriálov a dve diskusie za okrúhlym stolom: o očakávaných benefitoch a predvídateľných problémoch, ktoré prinesie široké využitie umelej inteligencie v praxi. Hovorilo sa aj o tematike, s ktorou sa (nielen) vedci stretávajú každý deň: o tlaku vyvíjanom na vedcov a náraste množstva informácií, vrátane vedeckých publikácií, s ktorými sme denne konfrontovaní a ktoré je potrebné zvládnuť a využiť pri vlastnom výskume, aby sme neobjavovali už objavené. V angličtine je vyžadovanie publikačnej aktivity pomenované názvom “publish or perish” tzn. publikuj alebo zomri, keď počet publikovaných článkov je dôležitejším ukazovateľom “hodnoty” vedeckej práce, než ich samotná kvalita. Diskutovalo sa tiež o citáciách, ktoré by mohli slúžiť ako kritérium úspešnosti autorov, keby sa zároveň nevyvíjali spôsoby, ako umelo zvýšiť citovanosť článkov bez ohľadu na ich skutočnú hodnotu.

 

Využitie nanotechnológií v praxi

Nanotechnológie pomáhajú v stavebníctve pri zlepšení energetickej účinnosti budov, v archeológii, kde sa halloysitové nanorúrky používajú na konzerváciu umeleckých diel a historických artefaktov, ale aj v medicíne, kde vývoj smeruje k farmaceutikám s postupným uvoľňovaním liečiv, a v ďalších priemyselných odvetviach. Nanotechnológie nám však môžu pomôcť aj na dovolenke, keď ideme so slnečnými okuliarmi do vody.

Profesor Hiroshi Fudouzi z Národného inštitútu pre materiálovú vedu (NIMS) v Japonsku na Letnej škole NATO prednášal o povrchových úpravách materiálov pomocou fotonických kryštálov. V krajinách s častými zemetraseniami umožňujú senzory na báze fotonických kryštálov sledovať zmeny, ku ktorým dochádza počas vibrácií na budovách, mostoch a infraštruktúre, a včas upozorniť na možnosť havárií. Orientácia výskumu týmto smerom na Slovensku, kde je rad mostov v takom stave, ktorý si vyžaduje zásah, by pomohla predísť podobným tragédiám ako napr. v roku 2012 neďaleko obce Kurimany, kde sa zrútila podporná konštrukcia a zabila štyroch robotníkov. V obrannom priemysle je jedno z možných použití fotonických kryštálov pri vývoji pokročilých maskovacích technológií. Civilné využitie týchto technológií je napríklad v optike pri slnečných alebo dioptrických okuliaroch, kde fotonické kryštály zabezpečujú antistatické a hydrofóbne vlastnosti povrchu skiel, čím zabraňujú usadzovaniu prachu a tvorbe šmúh pre lepší komfort a čistotu okuliarov. Podľa očného optika Ľuboša Rabatina z Lipian sa s nanotechnológiami stretávame v každodennej praxi. „Predávame okuliare s antistatickými a hydrofóbnymi úpravami, ktoré výrazne pomáhajú ľuďom. Hydrofóbnu úpravu slnečných okuliarov si môžeme predstaviť podobne ako úpravu panvice s nepriľnavým povrchom, na ktorú keď kvapnete vodu, z kvapky vody sa vytvorí ´gulička´,“ vysvetľuje očný optik. „Neznamená to, že sa vám slnečné okuliare pri plávaní vo vode nezamokria, ale kvapka vody, ktorá na ne dopadne, sa vďaka špeciálnej povrchovej úprave neudrží na povrchu a ľahko skĺzne dole, čím sa okuliare udržujú čisté a bez šmúh.”

 

Inteligentné náplasti

Organizátorka a riaditeľka Letnej školy NATO Mária Bardošová prednášala 60 študentom školy o téme Koncept inteligentných náplastí na chronické rany, ktorý je predmetom európskeho projektu v rámci programu H2020 Inteligentné diagnosticko-terapeutické náplasti (acronym SWORD). Projekt koordinuje Ústav informatiky SAV, v. v. i. Členmi riešiteľského konzorcia je šesť kolektívov vedcov zo Slovenska, Čiech, Rumunska, Ukrajiny, Brazílie a z Japonska. V rámci projektu vyvíjajú pokročilé obväzy, ktoré dokážu monitorovať stav rany, uvoľňovať liečivá podľa potreby a tým urýchľovať hojenie. Tieto obväzy využívajú nanotechnológie na zlepšenie zdravotnej starostlivosti a majú obrovský potenciál v zdravotníctve.

Letná škola na Smolenickom zámku ukázala, že mnohé technologické inovácie v oblasti nanotechnológií môžu priniesť významné benefity pre každého z nás. Od čistejších a pohodlnejších slnečných okuliarov až po ekologické stavebné materiály a inteligentné textílie – tieto pokroky zlepšujú kvalitu života a ochranu životného prostredia pre nás všetkých.

 

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 19.7.2024; autor: rup