Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Mohlo by sa Spojené kráľovstvo znovu zapojiť do programu študentskej mobility Erasmus+?

Nový britský premiér Keir Starmer na svojej prvej tlačovej konferencii na Downing Street 10 v Londýne, Spojené kráľovstvo, 6. júla 2024. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

V Bruseli a Londýne rastie nádej, že Spojené kráľovstvo by sa mohlo vrátiť k programu mobility Erasmus+ po povzbudivých komentároch viacerých diplomatov EÚ a zvolení labouristickej vlády, ktorá by bola ústretovejšia k EÚ. Zostávajú však otázky týkajúce sa nákladov, víz a výnimiek

Napriek tomu, že Spojené kráľovstvo s nedostatkom peňazí by sa mohlo ešte trochu presvedčiť, aby sa vrátilo, a to napriek nádeji v EÚ, že Erasmus+ by mohol byť súčasťou širšieho zmierenia cez Lamanšský prieliv.

Koncom júla 2024 nemecký veľvyslanec v Spojenom kráľovstve navrhol, že schéma by mala byť súčasťou oveľa väčšej dohody o bezpečnosti a spolupráci. Mobilita je „veľmi dôležitá nielen pre Nemecko, ale pre všetkých 27 členských štátov,“ uviedol Miguel Berger pre Politico.

Po víťazstve labouristov zo 4. júla 2024 nasledovalo množstvo komentárov od poslancov EP, anonymných úradníkov Komisie a komentátorov, ktorí naznačujú, že EÚ by rada videla návrat Spojeného kráľovstva.

Medzitým v Spojenom kráľovstve nový premiér Kier Starmer v polovici júla 2024 zvolal európskych lídrov, aby „resetovali“ ich vzťah po rokoch škodlivých hádok o Brexite. Minulý týždeň niekoľko lordov, ktorí sedia v hornej komore parlamentu Spojeného kráľovstva, naliehalo na novú vládu, aby sa pripojila k programu Erasmus+, vrátane jedného zo Starmerovej vlastnej strany.

S pridružením k programu Horizont Európa, ktoré sa minulý rok dohodlo, by návrat k Erasmus+ bol ďalším logickým krokom k náprave vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v oblasti výskumu a vzdelávania.

“Ak existuje vôľa uzavrieť ďalšie dohody a priblížiť tento vzťah, potom sa zdá, že toto je zrejmý spôsob, ako to urobiť,” uviedol Paul James Cardwell, expert na Erasmus+ z King’s College London.

Vláda Spojeného kráľovstva však zatiaľ pokeru čelí. Na otázku zo začiatku tohto mesiaca, či diskutoval o mobilite študentov a mládeže počas júlového summitu, Starmer explicitne neodpovedal, iba povedal, že existuje „jasná chuť pracovať so Spojeným kráľovstvom iným a lepším spôsobom“.

Ministerstvo školstva Spojeného kráľovstva neodpovedalo na otázku, či je záujem zapojiť sa do programu Erasmus+. Nový minister zahraničných vecí David Lammy však začiatkom júla 2024 napísal, že „musíme urobiť viac, aby sme presadzovali väzby medzi našimi ľuďmi a našou kultúrou“ vrátane študentských výmen, hoci program Erasmus+ výslovne neskontroloval.

Aj Komisia je zdržanlivá. „Pokiaľ ide o možnosť opätovného zapojenia Spojeného kráľovstva do programu Erasmus+, je priskoro o tom špekulovať,“ uviedol predstaviteľ Komisie. Zatiaľ sme nepočuli, či by nová vláda Spojeného kráľovstva mala záujem zapojiť sa do programu Erasmus+.“

 

Prekážky zostávajú

Problém je v tom, že hoci má Spojené kráľovstvo viac proeurópsku vládu, podobné náklady a vízové ​​prekážky pri opätovnom pristúpení zostávajú. Nastupujúca labouristická vláda opakovane predvádzala, aká je pripútaná k hotovosti.

Rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť program Erasmus+ v decembri 2020 prijala bojovná konzervatívna vláda Borisa Johnsona, ktorá uviedla obavy z pomeru ceny a kvality.

„Zaplatili by sme o takmer 2-miliardy libier viac, ako sme dostali späť,“ tvrdila neskôr vláda, čím odôvodnila rozhodnutie ostatným poslancom.

Namiesto toho Spojené kráľovstvo spustilo Turingovu schému, program mobility, ktorý zahŕňa celý svet – hoci vo všeobecnosti nezahŕňa peniaze pre prichádzajúcich študentov, čo sťažuje výmeny.

Londýn nikdy verejne nezverejnil svoje podrobné finančné fungovanie v rámci programu Erasmus+. Ale aj na univerzitách v Spojenom kráľovstve, hoci by sa chceli pripojiť, niektorí uznávajú, že obavy z pomeru ceny a kvality sú opodstatnené. Inými slovami, rozhodnutie ukončiť Erasmus+ nebolo len probrexitovým izolacionistickým vychvaľovaním Borisa Johnsona.

„Náklady budú pravdepodobne hlavnou prekážkou“ vstupu Spojeného kráľovstva, uviedla Vivienne Stern, generálna riaditeľka univerzít UK.

 

Slabá angažovanosť

Jedným z problémov je, že keď bolo Spojené kráľovstvo súčasťou programu Erasmus+, jeho študenti používali tento program oveľa menej ako rovesníci z iných krajín.

V roku 2018, keď ešte Spojené kráľovstvo bolo súčasťou programu, na stážach bolo takmer 10 000 študentov zo Spojeného kráľovstva v porovnaní s viac ako 34 000 zo Španielska, 33 000 z Nemecka, takmer 31 000 z Talianska a viac ako 30 000 z Francúzska, podľa prieskumu parlamentu Spojeného kráľovstva.

„Spojené kráľovstvo vo všeobecnosti nevyužívalo Erasmus na maximum,“ uviedol Cardwell. Jedným z dôvodov je slabšia úroveň Spojeného kráľovstva v cudzích jazykoch. Jazykové výmeny sú stále hlavnou súčasťou programu Erasmus+, čo znamená, že Spojené kráľovstvo má zvyčajne menej študentov, ktorých treba poslať.

Ďalším problémom je, že anglické a waleské univerzity bežne ponúkajú trojročné vysokoškolské vzdelanie a musia ich predĺžiť na štyri, aby sa zmestili do výmenného roka, dodal. “Dá sa to urobiť a ja som to robil v predchádzajúcich inštitúciách a dostal som tam študentov,” uviedol. “Ale môže to chvíľu trvať.”

A keďže voľný pohyb už skončil, potreba víz by mohla skomplikovať aj návrat Spojeného kráľovstva. V Spojenom kráľovstve je Erasmus+ stále vnímaný prevažne ako výmenný program pre vysokoškolákov. V skutočnosti sa však vyvinul do oveľa väčšej schémy so všetkými druhmi nových programov pre pracovné, športové a učňovské výmeny, ktoré sú určené na riešenie nezamestnanosti mladých ľudí.

Študentské víza na klasické výmenné pobyty študentov Erasmus+ môžu byť relatívne jednoduché na organizáciu, ale víza umožňujúce stážistom prichádzať a odchádzať medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ by mohli byť zložitejšie.

“Bude to veľmi, veľmi ťažké,” uviedol Cardwell. “Pravdepodobne budete mať […] viac sektorových dohôd, čo by bolo veľmi komplikované.”

Nie je tiež jasné, či a ako by dohoda o programe Erasmus+ zapadala do širšej dohody o mobilite mládeže. Európska komisia v apríli 2024 navrhla diskusiu o novej dohode o mobilite mládeže, ktorú však vtedajšia konzervatívna vláda a opoziční labouristi odmietli. To však neznamená, že súčasná vláda Spojeného kráľovstva nie je otvorená novým návrhom.

 

„Zber čerešní“

Jednou z možností, ako urobiť vstup pre Spojené kráľovstvo príjemnejším, by mohlo byť umožniť mu len pripojiť sa k študentskej mobilite v rámci programu Erasmus+, čím sa znížia náklady pre Londýn a zjednodušia sa problémy s vízami.

“Politická voľba a prekážka, ktorú treba prekonať, znie: dá sa časť Erasmu vyčleniť?” uviedol Cardwell.

To by však mohlo zaváňať „čerešničkou“, ktorá tak rozčuľovala EÚ počas rokovaní o brexite. Jeden vedecký poradca z členského štátu predpovedal, že aspoň jedna krajina bude mať námietky.

Ďalšími možnosťami, ako odľahčiť účet Spojeného kráľovstva, môže byť zľava z príspevku, ktorá odráža skutočnosť, že Spojené kráľovstvo neposiela toľko študentov do zahraničia. Alebo akýsi model priebežného financovania – používaný pre asociáciu k programu Horizont Európa – kde by Spojené kráľovstvo dostalo zľavu, ak by jeho príspevky do programu Erasmus+ výrazne prevýšili jeho príjmy.

Cardwell však uviedol, že je pochybné, že EÚ vytvorí „na mieru“ dohodu len pre Spojené kráľovstvo.

Tento nápad vyjadril aj predstaviteľ Komisie. „Nariadenie o programe Erasmus+ nestanovuje pridruženie žiadnej tretej krajiny len k určitým oblastiam programu,“ uviedli.

Napriek tomu, „ak je na to na oboch stranách politická vôľa a príchod novej vlády [Spojeného kráľovstva] je príležitosťou to urobiť […] toto by mala byť prekážka, ktorú bude možné prekonať,“ dodal na záver Cardwell.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 12.8.2024; autor: rup