Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Ministri EÚ lobujú u Zaharievovej, aby pokračovala vo Windeningu v 10. rámcovom programe

Dezignovaná komisárka pre výskum Ekaterina Zaharieva. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Widening hry sa začali. S dostatočným predstihom pred návrhom Európskej komisie na ďalší rámcový program pre výskum – ktorý má byť v prvej polovici roku 2025 – sa členské štáty pripravujú na ďalšie kolo dohadovania medzi „priateľmi excelentnosti“ a krajinami s menej rozvinutými systémami výskumu, ktoré profitujú z Widening programu.

Skupina 15 ministrov výskumu EÚ napísala spoločný list odchádzajúcej komisárke pre výskum Iliane Ivanovej a dezignovanej komisárke Jekaterine Zaharievovej, v ktorej ich vyzvali, aby zabezpečili, že 10. rámcový program zachová program Widening.

Skupina 15 krajín – Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Estónsko, Grécko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko – trvajú na tom, že 10. RP si musí zachovať zložku „Rozširovanie účasti a šírenie excelentnosti“ a pokračovať v napredovaní excelentnosti výskumu v EÚ.

Tieto krajiny predstavujú pohodlnú blokujúcu menšinu v Rade EÚ, kde členské štáty, Parlament a Komisia budú rokovať o podrobnostiach 10. rámcového programu, ktorý sa má začať v roku 2028.

15 ministrov vidí budúcnosť programu Widening v 10. RP „nielen ako životne dôležitý nástroj na riešenie existujúcich rozdielov, ale aj ako dôkaz kolektívnej sily výskumného prostredia EÚ“.

Počas rokovaní o programe Horizont Európa sa členské štáty rozdelili na dva tábory, ktoré sa dohadovali o rozsahu a veľkosti programu Widening a otázke rovnakého odmeňovania výskumníkov z chudobnejších členských krajín.

Z tohto dôvodu sa rokovania naťahovali dlhšie, ako bolo potrebné, a teraz 15 členských štátov, ktoré podpísali list Ivanovej a Zaharievovej, chce, aby sa podrobnosti o výkonnostnej medzere v 10. RP vyriešili čo najskôr.

„Trváme na tom, aby sa rokovania o tomto aspekte programu začali na začiatku procesu a neboli odložené na ukončenie programu, ako to bolo v prípade programu Horizont Európa,“ píše sa v liste.

 

Šírenie excelentnosti

Signatári tiež požadujú zdvojnásobenie rozpočtu na Widening v rámci 10. rámcového programu a uvádzajú, že „pevne tvrdia, že 10. RP by si mal zachovať kľúčové prvky z programu šírenia excelentnosti a súčasne integrovať ďalšie akcie v rámci programu, aby sa skutočne zlepšila spolupráca v oblasti výskumu a inovácií v celej Európe a celková účasť všetkých členských štátov EÚ vo všetkých pilieroch 10. RP.

„Rozširovanie účasti a šírenie excelentnosti“ bolo prvýkrát predstavené v programe Horizont 2020 a v programe Horizont Európa majú opatrenia rozpočet tesne pod 3-miliardy EUR, pričom na výzvy je oprávnených 15 členských štátov. Bol vytvorený s cieľom pomôcť zaostávajúcim členským štátom dobehnúť inovačných lídrov EÚ a podľa najnovších údajov sa zdá, že prináša svoje ovocie, keďže krajiny s horšími výsledkami zvýšili svoj podiel grantov z 9 % v programe Horizont 2020 na 13 % v prvej polovici Horizontu Európa.

Podľa hodnotenia Komisie programu Horizont 2020 na roky 2014 – 2020 fungovali schémy Widening, ako sú Twinning a Teaming, dobre. Preskúmanie zistilo, že 28 % vysoko citovaných prác akademikov vo Widening krajinách bolo spojených s akciami Wideningu, čo dokazuje ich vplyv.

V liste sa však tvrdí, že napriek zlepšeniam v účasti zaznamenaným v programe Horizont 2020 „integrácia [Widening] členských štátov do zavedených sietí presadzovaných [Horizont Európa] zostáva výzvou.

Widening opatrenia sú pod tlakom, pretože viaceré členské štáty a lobistické skupiny lobujú za to, aby sa excelentnosť stala jediným kritériom na udeľovanie grantov prostredníctvom rámcového programu. Dánsko zašlo ešte ďalej a navrhlo, aby sa program presunul mimo FP10, pričom uviedlo, že súčasné opatrenia na Widening „nie sú optimálne z hľadiska pridanej hodnoty meranej ako rozšírená účasť“.

Návrh sa stretol s odporom vládnych ministerstiev a zainteresovaných strán výskumu v strednej a východnej Európe, ktorí tvrdia, že sú otvorení diskusii o budúcnosti opatrení na Widening, ale nesúhlasia s ich vylúčením z 10. rámcového programu.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 26.9.2024; autor: rup