Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Karlova univerzita spúšťa centrum podpory otvorenej vedy

Otvorená veda

Cieľom otvorenej vedy je urobiť výskum robustným a čo najtransparentnejším. Zatiaľ čo odborné články bývali najdôležitejším a často jediným výsledkom výskumnej práce, v ére významného pokroku v IT, kde sa rozvíjajú rozsiahle výskumné infraštruktúry, môžeme teraz uvažovať o mnohých iných typoch výstupov – veda už nie je len článok vo fyzickom časopise. Pozornosť sa sústreďuje na zdieľanie údajov (a iných častí výskumného procesu, ako sú pracovné postupy alebo softvér), ich opätovné použitie a dokonca aj na otvorené zdieľanie mimo akademickej obce.

 

Otvorené centrum podpory vedy

Nové príležitosti však so sebou prinášajú aj nové požiadavky a určitá zmena v spôsobe našej práce (napr. v oblasti správy výskumných dát) často nie je bez problémov. Cieľom Centra podpory otvorenej vedy, zriadeného v Ústrednej knižnici UK v rámci projektu HR Award, je tento prechod výskumníkom čo najviac uľahčiť. Centrum ponúka expertízu a podporu v oblasti správy výskumných dát, otvoreného publikovania výsledkov výskumu a využívania licencií v rámci týchto procesov.

 

Správa výskumných údajov

Hoci je manažment výskumných dát jednou z najdôležitejších činností vo väčšine typov výskumu, v českom prostredí je stále pomerne podceňovaný. V medzinárodnom meradle sa mu dostalo väčšej pozornosti: zadefinovali sa princípy, ktoré musia dáta spĺňať (FAIR Data Principles), vytvorila sa nová infraštruktúra na ukladanie a zdieľanie dát (v EÚ konsolidovaná pod zastrešujúcou iniciatívou European Open Science Cloud; v Česku EOSC CZ) a štandardizovali sa požiadavky na tvorbu Plánu riadenia údajov (DMP) v rámci výskumných projektov. Adaptácia na nové prostredie prirodzene kladie nároky tak na zamestnancov univerzity, ako aj na univerzitu samotnú. Univerzita musí vytvárať podmienky pre prácu s dátami nielen vo forme technickej infraštruktúry, ale musí poskytovať aj priamu podporu a školenia v týchto oblastiach. Kľúčovým dokumentom pre tieto snahy na univerzite je nedávno prijatá Politika pre výskum údajov Karlovej univerzity.

 

Otvorený prístup

Zmenou prechádza aj publikovanie v tradičných časopisoch (aj keď často už nie v papierovej forme). Požiadavka otvoreného prístupu sa snaží spochybniť systém, v ktorom autori dávajú práva na svoje články bezplatne komerčným vydavateľom, ktorí ich potom za vysokú cenu predajú späť (nielen) svojim materským inštitúciám. Vydavatelia sa bránia úsiliu výskumných inštitúcií udržať si určitý stupeň kontroly nad článkami, ktoré produkujú. Cieľom Open Access je nielen umožniť širší prístup k verejne financovanému výskumu, ale aj znížiť závislosť od celého komerčného systému, ktorý vznikol v prostredí publikovania výskumu. Táto zmena však nie je úplne jednoduchá a predstavuje pre autorov nové výzvy. Väčší dôraz sa kladie na právne aspekty otvoreného prístupu a autori sa niekedy podieľajú na financovaní otvoreného prístupu (Article Processing Charge – APC). Centrum podpory otvorenej vedy ponúka aj infraštruktúru v tejto oblasti (Repozitár výskumných publikácií UK), ako aj podporu a školenia.

 

Projekty otvorenej vedy (nad rámec) výskumu

Implementácia princípov otvorenej vedy vo výskume sa stáva jednou z požiadaviek väčšiny sponzorov výskumu. Je teda veľmi pravdepodobné, že skôr či neskôr sa s nimi stretne prakticky každý, kto to myslí s moderným výskumom vážne. Cieľom centra je, aby na konci tohto stretnutia bolo viac spokojných výskumníkov vykonávajúcich transparentný a kvalitný výskum. Pretože, ako sa niekedy hovorí – otvorená veda je len správne vykonaná veda.

 

 

Viac informácií:

HR Award: Otevřená věda – Cesta k transparentnímu a kvalitnímu výzkumu na UK

 

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://cuni.cz, zverejnené: 9.9.2024; autor: rup