Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Kapacity domáceho výskumu sa zvyšujú najmä vo firmách

Ľudské zdroje vo výskume a vývoji. Zdroj: SAV

 

Vedecko-výskumná politika patrí medzi základné politiky EÚ aj preto, lebo investovanie do výskumu a inovácií je investíciou do budúcnosti. Cieľom je posilniť medzinárodnú spoluprácu vo výskume, podporiť inovácie v priemysle a nájsť riešenia globálnych výziev ako zmena klímy alebo udržateľná mobilita. Ekonómovia zo Slovenskej akadémie vied sa bližšie pozreli na ľudské zdroje vo výskume a vývoji.

„Počet pracovníkov vo výskume výrazne vzrástol, no stále zaostávame za vyspelými krajinami. Podiel podnikateľského sektora na výskume rastie, najmä vo veľkých firmách a v automobilovom priemysle. Pokiaľ vnímame regionálne rozdiely, v počte výskumných pracovníkov dominuje Bratislavský kraj a slabou stránkou zostáva nedostatočná spolupráca medzi firmami a výskumnými organizáciami,“ uviedol Jaroslav Vokoun z Ekonomického ústavu SAV, v. v. i.

Od roku 2004 do roku 2022 sa počet vedeckých a výskumných pracovníkov zvýšil o 62,9 % a dosiahol 23 344 osôb. Táto dynamika je z väčšej časti spojená s 261,6 % rastom výskumných kapacít vo firmách. Tento vysoký rast výskumnej základne vo firmách vyplýva z toho, že ich výskumné kapacity boli v 90. rokoch veľmi nízke. Vstupom do EÚ sa Slovensko stalo zaujímavou príležitosťou pre zahraničné investície a firmy tu postupne posilňujú aj výskumné kapacity.

„Do vlastného výskumu na Slovensku investujú najmä veľké firmy v automobilovom a strojárskom priemysle. Koncentrácia výskumných kapacít v technických a prírodných vedách (66,7 %) zodpovedá silnej pozícii priemyselnej výroby v štruktúre slovenskej ekonomiky. Podiel zamerania ostatných výskumných kapacít je nasledovný: spoločenské vedy 12,2 %, lekárske a farmaceutické vedy 8,4 %, humanitné vedy 8,3 % a pôdohospodárske vedy 4,4 %,“ spresňuje Jaroslav Vokoun.

Sumárny inovačný index Slovenska v roku 2024 dosiahol 65,1 % priemernej úrovne EÚ, čo radí našu krajinu do skupiny najslabších inovátorov. No práve ľudské zdroje na Slovensku sú najsilnejším pilierom inovačného indexu, pretože sa výsledok ich hodnotenia najviac približuje úrovni EÚ (78,6 %).

„Pre slovenskú vedu ako súčasť svetovej vedy je dôležitá mobilita výskumných pracovníkov, čo ale vedie k odchodu talentovaných ľudí zo Slovenska. V roku 2019 v našom dotazníkovom prieskume zameranom na talentovaných ľudí s pracovnou skúsenosťou v zahraničí respondenti porovnávali atraktivitu miesta v zahraničí a na Slovensku. Vyššiu atraktívnosť pracovného prostredia v zahraničí uviedlo až 82 % respondentov a len 18 % vnímalo pracovné prostredie na Slovensku ako atraktívne,“ dodal Jaroslav Vokoun.

Popularizácia výsledkov výskumu vedeckými pracovníkmi prispieva k tomu, že Slovenská akadémia vied a vysoké školy sú podľa prieskumov verejnej mienky najdôveryhodnejšími inštitúciami na Slovensku. Pre dosiahnutie udržateľného rastu a zvýšenie konkurencieschopnosti je potrebné venovať pozornosť kvalite výskumu, spolupráci medzi akademickou sférou a podnikateľským sektorom, a odstraňovaniu bariér, ktoré bránia rozvoju výskumu a vývoja.

 

Zdroj: https://www.sav.sk, zverejnené: 24.10.2024; autor: rup