Kanada sa oficiálne pripojila k Horizont Európa, výskumnému programu EÚ v hodnote 95-miliárd EUR, a stala sa tak poslednou mimoeurópskou krajinou, ktorá sa pripojila.
Tento krok bol ohlásený v novembri 2023 a 3. júla 2024 bol oficiálne podpísaný, pričom Kanada sa pripojila k Novému Zélandu a Južnej Kórei ako pridružené krajiny mimo Európy.
„Výzvy, ktorým čelíme, sú globálne, a preto musíme spolupracovať na ich riešení. Z celého srdca vítam Kanadu v našom programe Horizont Európa,“ uviedla komisárka pre výskum Iliana Ivanova, ktorá bola 3. júla 2024 v Kanade, aby podpísala dohodu.
„Toto je podľa mňa rámec, míľnik prosperity v 21. storočí. Signalizuje to novú kapitolu nášho vzťahu s EÚ,“ uviedol pri podpise kanadský minister pre vedu François-Philippe Champagne.
Dohoda sa vzťahuje len na II. pilier programu Horizont Európa, ktorý zvyčajne financuje konzorciá akademikov a spoločností na prekonanie priemyselných, sociálnych a environmentálnych výziev.
Európska rada pre výskum (ERC), ktorá podporuje výskum založený výlučne na zvedavosti, a Európska rada pre inovácie (EIC), ktorá je navrhnutá na škálovanie európskych spoločností, nie sú súčasťou združenia.
Kanadskí výskumníci sa už teoreticky mohli pripojiť k projektom Horizont Európa, ale tento proces bol bolestivý, pretože si museli nájsť svoje vlastné domáce zdroje financovania.
Po dohode o pridružení sa Kanaďania môžu pripojiť k európskym partnerom v rámci jedinej žiadosti a vyhrať jeden balík financií. Kanaďania môžu tiež koordinovať projekty.
Invázia na Ukrajinu dala Bruselu ďalší impulz na zostavenie koalície demokratických výskumných a technologických partnerov, ktorých nazýva „podobne zmýšľajúcich“, vrátane Kanady, z celého sveta.
Čiastočne sa to podarilo – pridali sa aj Nový Zéland a Južná Kórea – ale rozhovory s Japonskom a Austráliou, o ktorých sa predtým hovorilo ako o cieľoch, sa zastavili.
„Pridruženie je tiež silným znakom našej geopolitickej aliancie,“ uviedla Ivanova. „Dopĺňa dialógy, ktoré vedieme na mnohých fórach ako rovnako zmýšľajúci partneri.“
Pridruženie k programu však trvá dlho. Rozhovory medzi oboma stranami sa začali už v roku 2018, keď Brusel pripravoval plány na rozšírenie svojich rámcových programov mimo európsky región.
Jedným z problémov v rokovaniach bolo, ako obmedziť náklady. Hoci podrobnosti o dohode ešte nie sú zverejnené, Kanada pravdepodobne zaplatí Bruselu približne toľko, koľko jej výskumníci získajú z programu podľa modelu „pay as you go“.
To však potenciálne ponecháva Ottawu pre neobmedzené príspevky, ak sa jej výskumníkom darí obzvlášť dobre.
Vyjednávači museli rozhodnúť aj o tom, ktorá autorita má konečné slovo, ak dôjde k sporom.
Termíny rokovaní sa minulý rok posunuli. V novembri 2022 obe strany dúfali, že sa dohodnú do nasledujúcej jari, no napokon to trvalo ďalší rok.
EÚ tiež musela rokovať o pridružení so Spojeným kráľovstvom a Švajčiarskom, ktoré sú zvyčajne oddanými jej výskumným programov, ale kvôli politickým hádkam na vyššej úrovni sú zablokované.
V septembri 2023 sa však Spojené kráľovstvo dohodlo na podmienkach a rokovania so Švajčiarskom nasvedčujú, že sa dohoda uzavrie toto leto.
V apríli 2024 Európska komisia otvorila úvodné rozhovory o pridružení so Singapurom, aj keď existujú otázky, či má mestský štát demokratické splnomocnenie na vstup podľa pravidiel programu Horizont Európa.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 10.7.2024; autor: rup