Projekty zapojené do Národného výskumného programu „Covid-19“ (NRP 78) Švajčiarskej národnej nadácie na podporu vedy (SNSF) sledujú veľmi sľubné prístupy v úsilí o vývoj nových vakcín. Jedným z nich je nosný sprej, ktorý vyvíja skupina virológa Volkera Thiela.
Tri výskumné skupiny prijali zaujímavé prístupy k vysoko aktuálnej problematike vakcín. Tím pod vedením Steva Pascola skúma spôsoby zlepšenia funkčnosti a stability mRNA vakcín, Cornel Fraefel a jeho výskumníci sa zameriavajú na výrobu orálnej vakcíny na báze bakteriálnych spór a tím Volkera Thiela vyvíja vakcínu, ktorá sa môže podávať ako nazálny sprej.
Široká škála vakcín je výhodou v boji proti vírusu: napríklad zvyšuje pravdepodobnosť, že budeme lepšie pripravení na nové varianty vírusu a robí vakcíny dostupnejšími na celom svete. Inovatívne metódy ako orálne očkovanie alebo nosové spreje by mohli očkovanie ešte uľahčiť. Ako uviedol Marcel Salathé, predseda riadiaceho výboru NRP 78: „Všetky projekty v NRP 78 prebiehajú vo vysoko dynamickom prostredí. Výsledky ukazujú, že toto je ďalšia oblasť, kde švajčiarski výskumníci razia cestu a pokračujú vo vývoji riešení, ktoré pomôžu ukončiť krízu.“
Optimalizovaná mRNA vakcína
Vakcíny na báze mRNA predstavujú množstvo problémov, pokiaľ ide o výrobu a skladovanie, ako aj transport v tele. Výskumný tím vedený Steveom Pascolom, imunológom z Univerzitnej nemocnice v Zürichu, vyvinul sľubný nosič vakcíny, ktorý je nielen ekonomický na výrobu a je obzvlášť stabilný, ale má aj vylepšené vlastnosti, pokiaľ ide o transport mRNA do bunky. Pri hľadaní vylepšeného nosiča Pascolo, ktorý je priekopníkom vo výskume mRNA, zároveň pokračuje v práci na ešte efektívnejšej forme mRNA vakcíny.
Bacillus subtilis ako očkovacia platforma
Cornel Fraefel, virológ na Univerzite v Zürichu, sleduje podobne jednoduchý, no nemenej prevádzkovo zložitý a nový prístup. Jeho vakcínová technológia je založená na geneticky modifikovaných bakteriálnych spórach obsahujúcich gény SARS-CoV-2 schopné indukovať antigény v ľudskom tele. Spóry majú tú výhodu, že sú veľmi tepelne stabilné a odolné voči environmentálnym faktorom a dajú sa ľahko podávať ako orálna vakcína. Ďalším krokom bude podanie už vytvorených bakteriálnych spór transgénnym myšiam, aby bolo možné pozorovať, ako na ne imunitný systém cicavca reaguje.
Vakcína nosným sprejom
Volker Thiel, virológ z Ústavu virológie a imunológie, ide na to inak. So svojím medzinárodným tímom zloženým z výskumníkov z Freie Universität Berlin, Inštitútu Friedricha Loefflera a Univerzity v Berne a Univerzity v Ženeve vyvíja živú oslabenú vakcínu, teda vakcínu obsahujúcu oslabenú formu vírusu, ktorá príjemcovi nespôsobí chorobu, ale stále vyvoláva imunitnú odpoveď. Táto technika sa osvedčila v iných vakcínach, ako je napríklad vakcína proti osýpkam. Zvláštny potenciál živých vakcín spočíva v lepšej ochrane, ktorú poskytujú proti novým a nebezpečným variantom vírusu. Výskumná skupina usilovne pracuje na tom, aby dostala dve kandidátske vakcíny cez predklinickú fázu a nakoniec pripravila cestu k ďalšej vakcíne, ktorá je bezpečná aj cenovo dostupná. Nová vakcína je plánovaná ako nosový sprej, ktorý posilní imunitnú odpoveď v slizniciach, teda v mieste, kde sa vírus dostáva do tela a najskôr sa replikuje.
Viac informácií:
N. Jarzebska et. al: Protamine-Based Strategies for RNA Transfection. Pharmaceutics (2021) doi: 10.3390/pharmaceutics13060877
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34198550/
S. Pascolo: Vaccines against COVID-19: Priority to mRNA-Based Formulations. Cells (2021). doi: 10.3390/cells10102716
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34685696/
J. Trimpert et. al: Development of safe and highly protective live-attenuated SARS-CoV-2 vaccine candidates by genome recoding. Cell Report (2021)
doi: https://doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109493
Zdroj: https://www.unibe.ch, zverejnené: 3. 12. 2021, autor: rpa