Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Inovačný fond FONGIT vo Švajčiarsku vybral štyri startupy

Nadácia podporujúca technologické podnikanie vo švajčiarskom kantóne Ženeva FONGIT oznámila štyroch nových príjemcov FONGIT Innovation Fund (FIF). Oba startupy GlobalM a Edaphos získali počiatočné financovanie 100 000 CHF vo forme konvertibilných pôžičiek. Spoločnosti FluoSphera a HeroSupport získali granty vo výške 50 000 CHF.

FIF, ktorý bol spustený vo februári 2021, už oznámil druhú skupinu príjemcov. Po spoločnostiach Adiposs a ZYTLYN fond vybral štyri spoločnosti z odvetví Life Sciences, Agrotech a Media.

GlobalM je špičkový technologický startup, ktorý poskytuje pokročilé technológie živého vysielania vysielateľom pre správy, šport, podnikanie, kultúru a zábavu. Ich mediálna platforma, ktorá premieňa smartphony na vysielacie kamery, je založená na pokročilej zabezpečenej sieti na streamovanie videa a uspokojuje dopyt po vysokorýchlostnom živom alebo súborovom prenose videa s nízkou latenciou cez internet.

Edaphos je agrotechnický startup špecializujúci sa na výrobu vysoko výkonnej hubovej biomasy na dekontamináciu pôdy. V prírode huby znehodnocujú takmer všetok odpad, takže sú schopné degradovať znečisťujúce látky. Na základe pozorovania živých organizmov a porozumenia fungovania mycélií húb, exkluzívne technológie spoločnosti Edaphos umožňujú sériovú výrobu veľmi výkonných hubových aktívnych zložiek reagovať na problémy všetkých aktérov v obehovom hospodárstve.

FluoSphera je spin-off Ženevskej univerzity, ktorá pôsobí v oblasti vied o živej prírode. Spoločnosť FluoSphera vyvíja novú generáciu systémov testovania viacerých tkanív, ktoré používajú presnosť fluorescenčného svetla na napodobnenie komunikácie medzi ľudskými orgánmi. To umožňuje lepšie predpovedať toxicitu a bezpečnosť zlúčenín (lieky, chemikálie, kozmetika atď.) s cieľom lepšie chrániť pacientov a spotrebiteľov. S touto technológiou sa FluoSphera taktiež plánuje zlepšiť, aby sa obmedzilo testovanie na zvieratách a zaistila kvalita vody. Dva prvé produkty budú sledovať endokrinné disruptory (na trh v zime 2021) a kardiotoxické zlúčeniny (na trh na jar 2022).

HeroSupport je spin-out Univerzitnej nemocnice v Ženeve (HUG), ktorý vyvíja 3D tlačené prsné škrupiny pre rádioterapiu prsníkov. Transformáciou zobrazovacích a/alebo liečebných tabuliek na prispôsobené podpery sa pacienti nemusia prispôsobovať stolu, ale tabuľka sa prispôsobí každému pacientovi jedinečným spôsobom. Táto nová technológia má mnoho výhod vrátane: znížených nákladov na liečbu; vyšší komfort pre pacientov; skrátenie trvania liečby; a znížením vedľajších účinkov elimináciou röntgenového zobrazovania.

Stimulácia inovácie

FIF je nástroj financovania vyplývajúci zo spolupráce medzi FONGIT a kantónom Ženeva. Tento fond je zameraný na urýchlenie inovačných procesov v rámci univerzít, Hautes Ecoles a ďalších ženevských výskumných inštitúcií, ako je CERN. Do programu sú oprávnené všetky startupy a scaleupy zapísané v ženevskom obchodnom registri, ktoré rýchlo rastú v technologickom prostredí a ktorých cieľom sú ciele trvalo udržateľného rozvoja (SDG). FIF bol vytvorený s cieľom stimulovať inovácie a riešiť nedostatok dostupných finančných prostriedkov, najmä v počiatočnej fáze.

FIF poskytuje tri odlišné typy podpory. Po prvé, Fongit Grant až do výšky 50 000 CHF na projekty v počiatočnom štádiu, ktoré vyžadujú finančnú podporu na prechod od výskumných inštitúcií k vytvoreniu novej spoločnosti. Potom ponúka pôžičku Fongit Seed až do výšky 100 000 CHF vo forme konvertibilných pôžičiek na pomoc startupom vo fáze ich vývoja. Nakoniec pôžička Fongit Growth až do výšky 400 000 CHF pre rýchlo rastúce spoločnosti vyvíjajúce technologické inovácie a usilujúce sa urýchliť svoj komerčný rozvoj alebo vo fáze digitálnej transformácie. Tieto tri podpory sú podmienené dosiahnutím aspoň jedného cieľa trvalo udržateľného rozvoja.

Zdroj: https://www.startupticker.ch, zverejnené: 11. 8. 2021, autor: rpa