Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Inovační konzultanti vydali pozičný dokument pre 10. RP

Dokument EAIC s odporúčaniami pre nadchádzajúci 10. rámcový program EÚ pre výskum a inovácie. Zdroj: https://www.eaic.eu

 

Európska asociácia inovačných konzultantov (EAIC) zverejnila dokument s odporúčaniami pre nadchádzajúci rámcový program EÚ pre výskum a inovácie, 10.RP.

„Pozičný dokument EAIC ponúka plán na zlepšenie budúceho rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie. Riešením týchto kľúčových oblastí môžeme zabezpečiť, aby výskumní pracovníci, inovátori a organizácie v celej Európe mali podporu, ktorú potrebujú na dosiahnutie zmysluplného pokroku a riešenie hlavných spoločenských výziev,“ uviedla Virginie Robin, členka výkonnej rady EAIC zodpovedná za advokáciu.

Členovia Európskej asociácie inovačných poradcov (EAIC) zabezpečujú poradenské služby pre priemysel, univerzity, výskumné a technologické organizácie a orgány verejnej moci. Podporili veľké množstvo návrhov a výsledných projektov v rámci postupných rámcových programov (RP), čím sa rozvíja dôkladné pochopenie funkcií a technických prvkov RP. Prostredníctvom služieb, ktoré poskytujú svojim klientom, alebo ako samotní žiadatelia a príjemcovia, ťažia z priameho náhľadu na praktické skúsenosti s rámcovými programami v rôznych fázach (príprava návrhu, hodnotenie, fáza udeľovania grantov, riadenie a dokončenie projektu).

V tomto dokumente členovia EAIC stanovili kľúčové výzvy pre žiadateľov a príjemcov, ktoré sa týkajú ďalšieho 10.RP (2028-2034). Členovia EAIC boli vyzvaní, aby sa podelili o kľúčové otázky, ktoré chcú presadiť a svoje odporúčania na konci roku 2023. Toto je výsledok a konsolidácia a stanovenie priorít medzi členmi EAIC.

Začiatkom roku 2024 EAIC zozbieralo údaje o účasti členských spoločností v Horizonte Európa, aktuálnom RP (2021 – 2027). Zozbierané údaje pomáhajú určiť rozsah a význam vplyvu, ktorý majú členovia EAIC pri podpore dosiahnutia strategických cieľov stanovených v rámcových programoch. Prieskum skúmal zapojenie členov EAIC do kolaboratívnych výziev a výziev pre jedného príjemcu, ako aj služby, ktoré poskytujú pred aj po fáze udeľovania hodnotenia v projektoch financovaných z programu Horizont Európa, od jeho začiatku začiatok v roku 2021.

V priebehu rokov sa rozpočet rámcových programov neustále zvyšoval, tematické priority sa v reakcii na to zmenili a rozšírili v rozsahu a rozmanitosti politických potrieb EÚ.

Horizont Európa by však potreboval ďalších 49-miliárd EUR na financovanie všetkých vysokokvalitných návrhov, prijatých v roku 2022. Celkovo 77,1 % kvalitných návrhov nezískalo v roku 2022 finančné prostriedky, čo predstavuje regresiu v porovnaní s predchádzajúcim rámcovým programom (v programe Horizont 2020 74 % z kvalitných návrhov nebolo financovaných). Za posledných pár rokov sa odohral aj každoročný boj ohľadom ochrany rozpočtu RP.

EÚ si stanovila cieľ investovať 3 % svojho HDP do výskumu a vývoja do roku 2010. Rovnaký cieľ bol opäť stanovený v roku 2020, ale dnes členské štáty EÚ stále investujú menej ako 2,3 % do výskumu, zatiaľ čo krajiny ako USA, Japonsko a Južná Kórea prekročili 3 %. Hnacou silou je výskum pre inovácie, čo vedie ku konkurencieschopnejšej EÚ. Zvýšenie rozpočtu pre 10. RP na 200-miliárd EUR bude obzvlášť dôležité, aby Európa mohla nájsť riešenia naliehavých spoločenských výziev, ako napr. klimatické zmeny, zdravotné krízy a rastúce geopolitické napätie.

 

 

Viac informácií:

Improving the EU R&I Framework Programme for Applicants and Beneficiaries

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.eaic.eu, zverejnené: 12.7.2024; autor: rup