Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

InoBat spustil vo Voderadoch výrobnú linku na batérie, vôbec prvú na Slovensku

V prvej fáze bude linku prevádzkovať 41 operátorov z InoBatu, pričom 20 z nich bude pracovať v zmenách, aby sa zabezpečila nepretržitá prevádzka časti procesu formovania a zrenia batérií. Zdroj: InoBat

Slovenská spoločnosť InoBat spustila minulý týždeň vo Voderadoch pri Trnave výrobnú linku na batériové články. Ide o úplne prvú linku na výrobu batérií na Slovensku. Inobat patrí medzi najúspešnejších žiadateľov v rámci programu Horizont Európa, klastra 5 v oblasti batérií. V ostatnej výzve z oblasti vývoja batérií zaznamenala ďalšie úspechy.

Stojí hneď vedľa výskumno-vývojovej časti haly. Jej maximálna inštalovaná kapacita je na úrovni 50.000 batériových článkov ročne.

Pre InoBat ju na mieru vyrobila spoločnosť Wuxi Lead. Pilotná výroba prvých slovenských batérií je vo Voderadoch naplánovaná na prvý kvartál roku 2024.

Ako uviedol pri tejto príležitosti CEO spoločnosti InoBat Marián Boček: „Každý sen začína víziou. Vízia InoBatu začala náčrtom na servítke a myšlienkou, ako dostať Slovensko na mapu sveta elektromobility. Sme veľmi radi, že z nápadu na servítke sa veľmi rýchlo stal ucelený projekt, na ktorom sme začali spolupracovať s partnermi z celého sveta a spoločne vytvorili prvé baterky.“

Výrobná linka je zložená z 35 výrobných strojov a pokrýva komplexne celý výrobný proces od prípravy anódových a katódových zmesí, až po finálne formovanie a zrenie. Využíva najmodernejšiu technológiu vysokorýchlostného vrstvenia.

Na jej inštalácii sa pracovalo štyri mesiace, pričom na jej konštrukcii sa podieľali nielen pracovníci InoBat, ale aj 60 odborníkov a inžinierov z Wuxi Lead. V aktuálnej prvej fáze bude linku prevádzkovať 41 operátorov. Linka prešla z Číny do Voderád vzdialenosť 24 169 kilometrov, na Slovensko cestovala 8 týždňov v 44 lodných kontajneroch a váži celkom 308 ton.

Zdroj: https://www.trnavskyhlas.sk; https://www.inobat.eu, zverejnené: 21. 12. 2023, autor: rpa