Šéfka najprestížnejšieho orgánu EÚ na financovanie výskumu opäť vedie kampaň za obranu svojej autonómie.
Európska politika v oblasti výskumu a inovácií bude v najbližších rokoch prechádzať veľkou reštrukturalizáciou a pre Mariu Leptin, predsedníčku Európskej rady pre výskum (ERC), nie je dobrou správou, ak reformy povedú k menšej nezávislosti financovateľa výskumu.
V rozhovore pre Science|Business Leptin pripomína tvorcom politiky, že autonómia a nezávislosť ERC sú základom jej globálneho úspechu. Záväzok financovať excelentnú vedu, namiesto podriaďovania sa politickým prioritám dňa, pomáha vytvárať prelomovú vedu ocenenú Nobelovou cenou.
„ERC má značný stupeň nezávislosti a autonómie a povedala by som, že to je dôvod jej úspechu,“ uviedla Leptin. “Ak existuje myšlienka obmedziť to, bola by to katastrofa.”
Leptin sa k tomu vyjadrila po tom, čo Science|Business zverejnil podrobnosti o uniknutom memorande od Európskej komisie, v ktorom je načrtnutý návrh spojiť všetky výskumné a inovačné fondy, vrátane ERC a Európskej rady pre inovácie (EIC), do nového megafondu pre konkurencieschopnosť od roku 2028.
Návrh je súčasťou počiatočných fáz rokovaní o budúcom viacročnom finančnom rámci, ktorý zahŕňa 10. rámcový program. Hoci stanovuje ukazovateľ, je pravdepodobné, že počas rozhovorov medzi Komisiou, členskými štátmi a Európskym parlamentom bude oslabený.
Podľa jedného diagramu v uniknutej správe Komisie mnohým programom EÚ, vrátane programov v oblasti výskumu a inovácií, chýba „strategické riadenie“, s obmedzenou flexibilitou pri prerozdeľovaní finančných prostriedkov, keď sa vyskytnú rôzne potreby, príliš veľa pravidiel, medzier a prekrývania, oneskorenia v prístupe k financovaniu a nedostatok spoločného riadenia.
Na vyriešenie tohto problému navrhovaná reforma predpokladá jednotný fond, ktorý by sa riadil „silnou politickou agendou“ s jednotným súborom pravidiel pokrývajúcim pravidlá oprávnenosti a účasťou tretích strán a s jednotným riadením.
Leptin sa zdržala komentárov k týmto neoficiálnym návrhom, ale trvá na tom, že je potrebné brániť model ERC. “Je ťažké komentovať niečo, čo naozaj nemá žiadne podrobnosti, ale zopakujeme našu potrebu nezávislosti,” uviedla.
Na rozdiel od zvyšku Horizontu Európa, kde agendu stanovujú Komisia a členské štáty, ERC si vypracúva vlastné pracovné programy, typy grantov a rozpočty, ktoré sú k dispozícii pre žiadateľov. “Je to Vedecká rada a nikto iný to neurčuje,” uviedla Leptin.
ERC nedávno dostala veľkú pochvalu od predsedu Komisie. V prejavoch v parlamente a pri 70. výročí CERNu minulý mesiac sa Ursula von der Leyen zaviazala zvýšiť rozpočet pre ERC.
“Samozrejme, veľmi nás teší, že toľko hráčov vyjadrilo silnú podporu rozširovaniu ERC,” uviedlal Leptin.
Výskumné lobby už dlho vyzývajú Komisiu, aby zdvojnásobila rozpočet pre ERC.
Expertná skupina Komisie pre 10. RP, ktorú vedie bývalý portugalský minister pre vedu Manuel Heitor, tiež tvrdí, že ERC by si mala zachovať štruktúru riadenia a nezávislosť od Komisie a po roku 2027 by mala mať oveľa väčší rozpočet.
Zdvojnásobenie rozpočtu by len „stabilizovalo“ ERC, uviedla Leptin. “Zvýšenie našich grantov na kompenzáciu inflácie sa nikdy neuskutočnilo viac ako 17 rokov a financovanie všetkých tých projektov, ktoré majú hodnotenie A, by samo osebe pravdepodobne zjedol dvojnásobok,” dodala.
“Posilňuje sa, udržuje si svoju silu a rozširuje sa,” uviedla Leptin. Teší sa na to, že sa bude ďalej brániť dezignovanej komisárke pre výskum Jekaterine Zaharievovej a kabinetu von der Leyen. „Som veľmi rada, že sa môžem zapojiť a porozprávať […] s komisárkou […], s kabinetom von der Leyen. A určite máme veľa nápadov, ktorým by sme sa mohli venovať.”
Prichádzajú zmeny
Heitorova správa, ktorá bude slúžiť ako plán pre nadchádzajúce rokovania o 10. rámcovom programe, vyzýva na zásadné prepracovanie financovania výskumu a inovácií EÚ podľa vzoru riadiacej štruktúry ERC. To by znamenalo, že Európska rada pre inovácie (EIC) a dve nové rady – jedna pre priemyselné technológie a druhá pre spoločenské výzvy – budú mať rovnakú autonómiu.
Rady by boli riadené nezávislou radou expertov a určovali by smer spoločného výskumu a dohliadali na sektorovo špecifické verejno-súkromné partnerstvá.
Pre Leptin sú odporúčania v Heitorovej správe potvrdením modelu ERC. Vedci považujú granty ERC za prestížne a húfne sa o ne uchádzajú. Je to preto, že „sme schopní robiť naše procesy a postupy spôsobom, ktorý slúži cieľu excelentnosti, ktorý slúži vedeckej komunite, žiadateľom a máme proces, ktorý identifikuje tých najlepších,“ dodala.
Aj keď model ERC môže dobre fungovať pre budúcu radu pre priemyselné technológie, o svojich vlastných postupoch presadzovania excelentnosti by mali rozhodovať zainteresované strany z odvetvia, a nie to nechať v rukách úradníkov v Bruseli.
“Tento zákazkový proces je to, čo znamená nezávislosť a autonómia, a to by fungovalo pre priemysel,” uviedla na záver Leptin.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 18.10.2024; autor: rup