Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Európska rada pre výskum (ERC) zaznamenáva nárast žiadostí o granty

erc graph

ERC oznámila nárast počtu žiadostí o grant o 42 % v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019. V súvislosti so znížením rozpočtu na program Horizon Europe to znamená, že súčasná miera úspešnosti 12 % klesne a veľa výnimočných projektov nebude financovaných. Ako uviedol Jean-Pierre Bourguignon, dočasný prezident ERC: „Vieme, že nám bude chýbať značný počet vynikajúcich projektov. Väčší rozpočet by pomohol.“

Rozpočet programu Horizon Europe, z ktorého je financovaná aj ERC, škrtli lídri EÚ v júli 2020, keď sa v priebehu nasledujúcich siedmich rokov dohodli na financovaní vo výške 94,4-miliárd EUR v cenách roku 2018.

Európsky parlament rokuje s Radou EÚ o zvrátení škrtov. Ako uviedla europoslankyňa Maria da Graça Carvalho: „Ak k tomuto zníženiu dôjde v kontexte zvýšeného záujmu a nárastu počtu žiadostí o 42 %, výsledkom bude zjavne enormný pokles miery úspešnosti. To je zlá správa pre európskych výskumníkov a pre samotnú Európu.“

Keď špičkoví vedci pripravia dobré projektové zámery, ktoré budú musieť byť z dôvodu nízkeho rozpočtu odmietnuté, uplatnia svoje zručnosti a nápady mimo EÚ. Ako uviedol Carvalho: „Nemôžeme si dovoliť stratiť najlepších výskumníkov kvôli nášmu nesprávnemu vyváženiu našich činov s našimi ambíciami.“

Kurt Deketelaere, generálny tajomník Ligy európskych výskumných univerzít, uviedol, že je potrebné výrazné zvýšenie rozpočtu „na financovanie vynikajúcich výskumných návrhov, ktoré sú predložené.“ Varuje, že národné rozpočty na výskum sa znižujú kvôli COVID-19 a hospodárskej kríze, čo znamená, že potreba financovania výskumu na úrovni EÚ sa bude iba zvyšovať. Podľa toho by sa mal zvýšiť rozpočet ERC.

Zvýšenie dopytu po grantoch je znakom úspechu ERC, uviedol Jan Palmowski, generálny tajomník Cechu európskych univerzít zameraných na intenzívny výskum.  Ako dodal Palmowski: „Ale to je dôvod, prečo je Cech hlboko znepokojený tým, že sme nezaznamenali zodpovedajúce zvýšenie financovania pre ERC v programe Horizon Europe.“ Palmowski tiež chce, aby sa podiel ERC na rozpočte Horizon Europe výrazne zvýšil zo 17 %, ktoré má v súčasnosti dostávať.

Ako uviedol Bourguignon: „Ak bude rozpočet schválený podľa dohody v júli 2020, bude to tvrdý boj medzi rôznymi zložkami programu Horizon Europe. Nevieme, kto vyhrá.”

Rada EÚ chce mať s Parlamentom EÚ dohodu o rozpočte do konca septembra 2020, uviedol 1.9.2020 pred europoslancami nemecký minister pre Európu Michael Roth. Nie je však stanovený jasný termín pre rokovania o rozpočte, pretože sa zdá, že parlament nie je ochotný ustúpiť a prijať dohodu vedúcich predstaviteľov EÚ z júla 2020 s nižším než očakávaným rozpočtom pre program Horizon Europe.

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 7.9.2020, autor: rpa, kpa