Každý hovorí o umelej inteligencii, ale jej súčasná miera prijatia je vo švajčiarskom technologickom priemysle nízka, najmä v aplikáciách súvisiacich s výrobou. Toto je jeden zo záverov prieskumu ETH Zürich v spolupráci so Swissmem a Next Industries. Profesor Torbjørn Netland, zodpovedný za správu, vysvetľuje, prečo sa švajčiarskym technologickým spoločnostiam v medzinárodnom porovnaní stále darí a ako môžu uvoľniť potenciál.
Umelá inteligencia (AI) si našla cestu do každodenných operácií v rôznych odvetviach. Farmaceutický priemysel využíva AI na objavovanie nových liekov, spotrebiteľský priemysel ju používa na kontrolu kvality a v kancelárskom sektore generatívni kopiloti AI nanovo definujú mnohé pracovné procesy. Do akej miery však švajčiarske technologické spoločnosti využívajú AI a v ktorých oblastiach sa nasadzuje?
Umelá inteligencia je dôležitá, no jej prijatie je zatiaľ pomalé
„Celkovo prijatie AI vo švajčiarskom technologickom priemysle nie je pokročilé,“ uviedol Torbjørn Netland, profesor riadenia výroby a prevádzky na ETH Zürich. Netland vyvodzuje tento záver z prieskumu, ktorý uskutočnil jeho predseda v spolupráci so Swissmem a Next Industries, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 200 švajčiarskych technologických spoločností. Prieskum vysiela zmiešanú správu: AI je dôležitá, ale jej prijatie je zatiaľ pomalé, v skutočnosti sa takmer neimplementuje nad rámec počiatočných pilotných testov.
Pokiaľ ide o aplikácie súvisiace s výrobou, polovica spoločností odpovedala, že o používaní umelej inteligencie ešte neuvažovala, a ďalšia pätina o používaní umelej inteligencie uvažovala, ale zistila, že nie je dostatočne relevantná na to, aby sa jej ďalej venovala. 10 % v súčasnosti vykonáva pilotné testy a ďalších 12 % testy plánuje. Len málo spoločností uviedlo škálované používanie AI vo výrobe.
Ambiciózne plány na najbližšie obdobie
„Ak sa bližšie pozriete na odpovedajúce spoločnosti, uvedomíte si, že sú to najmä malé a finančne obmedzené spoločnosti, ktoré tento problém ešte neriešili,“ uviedol Netland. Toto zistenie je podložené odpoveďami na otázku, ako spoločnosti očakávajú implementáciu AI do výroby o tri roky. Zatiaľ čo mnohé spoločnosti majú celkovo ambiciózne plány – 16 % očakáva implementáciu AI vo veľkom rozsahu a ďalších 22 % vykoná pilotné testy – tie menej ziskové vykazujú menšie ambície.
Obraz vyzerá jasnejší v iných oblastiach použitia. V oblasti R&D (výskum a vývoj) je podiel spoločností, ktoré sú už vo fáze pilotného testovania, dvojnásobne vyšší ako vo výrobe, a to 22 %. Približne jedna tretina spoločností plánuje v priebehu nasledujúcich troch rokov prijať aplikácie AI vo veľkom rozsahu vo výskume a vývoji. Čísla pre predaj a marketing sú podobné, rovnako ako údaje pre zákaznícky servis a technickú podporu. „Dôvodom širšieho prijatia do kancelárskych funkcií môžu byť ľahšie dostupné údaje v porovnaní s výrobou a potenciál na využitie generatívnej AI ako ChatGPT alebo Microsoft Copolit,“ vysvetľuje Netland.
Triezvy výsledky vzhľadom na rozruch AI
Výsledky prieskumu kontrastujú s inými správami, ktoré naznačujú oveľa vyššiu implementáciu AI v technologickom priemysle. „Tieto správy často píšu organizácie, ktoré majú záujem ukázať implementáciu AI, ako sú konzultačné spoločnosti, IT spoločnosti alebo dodávatelia AI,“ uviedol Netland. Navrhuje, aby mnohé ďalšie štúdie mali vážne problémy so zaujatosťou vzorky. Napríklad pri prieskume poradenských firiem u svojich klientov alebo pri rozhovoroch s účastníkmi konferencií AI. Pevne verí, že prieskum ETH lepšie odráža skutočný stav: realita zaostáva za rozruchom.
Napriek tomu Netland verí, že švajčiarsky technologický priemysel drží krok s medzinárodnými konkurentmi. „Ak by sme zopakovali náš prieskum s reprezentatívnou európskou vzorkou, výsledky by sa pravdepodobne zhodovali s našimi, pravdepodobne by ukázali ešte menej experimentovania a implementácie!“, dodáva Netland. Švajčiarsky technologický priemysel je známy ako priekopník v oblasti technológií a výroby. Známy je aj pre svoje inovačné schopnosti, výborný vzdelávací systém a relatívne dobrý prístup k talentom AI. Aj keď nedostatok prístupu k xcm kompetenciám súvisiacim s AI sa v súčasnosti považuje za najdôležitejšiu prekážku pre napredovanie v používaní AI vo švajčiarskom technickom priemysle.
Dve tretiny spoločností odpovedajú, že buď nemajú „vôbec, alebo len „v obmedzenej miere“ prístup k interným zručnostiam AI alebo talentom AI na univerzitách. „Aby sme tento potenciál využili bez toho, aby sme zaostávali za ostatnými krajinami, musíme vo Švajčiarsku odstrániť medzeru v odbornosti a odbornej príprave v oblasti AI,“ uviedol Netland. Zároveň je presvedčený, že iné národy nepredbiehajú. Dr. Oliver von Dzengelevski, ktorý koordinoval projekt prieskumu, dodáva, že ak sa priemyslu a akademickej obci podarí efektívne spolupracovať pri odstraňovaní medzery v zručnostiach, know-how vo využívaní AI vo výrobe by sa v budúcnosti mohlo zmeniť z prekážky na výhodu miesta pre švajčiarskych výrobcov.
Najdôležitejším hnacím motorom je zlepšenie účinnosti
Existuje ďalší dôvod, prečo títo dvaja veria, že švajčiarske spoločnosti sú na medzinárodnej úrovni na rovnakej úrovni. Švajčiarski výrobcovia sú pragmatickí a inteligentní; neskočia do rozbehnutého vlaku, len aby boli súčasťou rozruchu. V prieskume len pätina spoločností uviedla, že ich prijatie AI je do značnej alebo veľmi veľkej miery poháňané súčasnými trendmi v tomto odvetví. Zlepšenie účinnosti sa ukázalo ako najdôležitejší faktor. Okrem toho je toto tvrdenie podporené skutočnosťou, že väčšina tých, ktorí implementujú a používajú AI, uvádza, že sú s výsledkami spokojní.
Podľa skúseností spoločnosti Netland môže AI priniesť organizáciám vo Švajčiarsku aj v zahraničí podstatné zlepšenie produktivity. “Niet pochýb o tom, že to môže zmeniť hru.” Do dnešného dňa však väčšina spoločností ešte nie je pripravená na AI. Chýba im napríklad správa údajov alebo IT infraštruktúru potrebnú na uvoľnenie potenciálu AI. „Dobrou správou pre nich je, že ani ich konkurenti nie sú pripravení,“ dodáva Netland. “Otázka je, ako dlho?”
Odporúčanie: vytvorte koherentnú stratégiu AI
Čo odborníci radia spoločnostiam, ktoré chcú implementovať AI? „Vzhľadom na nízku mieru prijatia a na prekážky a výzvy spojené s osvojením AI by manažéri mali zvážiť formulovanie koherentnej stratégie AI pre svoju spoločnosť – v súlade s ich cieľmi pre digitálnu transformáciu,“ uvádza sa v správe. To je významné v tom, že iba jedna zo štyroch spoločností v prieskume uviedla, že má zavedenú stratégiu AI. Odborníci tiež radia spoločnostiam, aby investovali do vlastného talentu AI. Okrem toho navrhujú, aby si spoločnosti zachovali realistický pohľad na prijatie AI a na to, čo môže priniesť. „Začnite položením otázky ‚aký problém sa snažíme vyriešiť?‘,“ radí Netland.
A na záver, akým nástrahám by sa mali firmy za každú cenu vyhnúť? „Prílišné spoliehanie sa a nedôvera AI,“ uviedol Netland. Podľa Netlanda nadmerné spoliehanie znamená implementáciu AI a nechať spustiť show. To by znamenalo nielen riziko zníženia vedomostí pracovníkov, ale aj riziko, že podľahnú „halucináciám“ a chybám AI. Na druhej strane nedôvera v AI potláča pokusy o skúmanie AI a necháva jej plný potenciál na stole. „Pokiaľ ide o väčšinu vecí v živote, existuje zlatá stredná cesta a švajčiarske spoločnosti ju často vedia nájsť,“ dodal na záver Netland.
Viac informácií:
AI reality lags the hype in Swiss tech industries
Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://ethz.ch, zverejnené: 1.7.2024; autor: rup