Sľub EÚ podporiť vytváranie univerzitných inkubátorov sa splnil, ale inštitúcie sa budú musieť podeliť a zriadiť zariadenia prostredníctvom nadnárodných aliancií pre inovácie.
To vyvoláva otázku, či môžu fungovať zdieľané inkubátory. SETsquared, ktorý združuje šesť britských univerzít, naznačuje, že môže. Teraz, vo svojom 22. roku, bol SETsquared nedávno vyhodnotený ako top start-up centrum v Spojenom kráľovstve a tretí najlepší v Európe.
SETsquared bol založený v roku 2002 univerzitami v Bathe, Bristole, Southamptone a Surrey. Exeterská univerzita sa pripojila v roku 2011 a Cardiffská univerzita v roku 2021. Partnerstvo nenahrádza inkubačné a iné inovačné služby na partnerských univerzitách, ale spája ich.
„Každý z nás má určitú schopnosť inkubácie a zrýchlenia podnikania a to, čo robíme prostredníctvom SETsquared, je zvolávať ich a zdieľať osvedčené postupy,“ uviedla Diana Galpinová, riaditeľka pre podnikanie a výmenu znalostí na Southampton University. “Potom sú určité aspekty tejto práce, ktoré sa efektívnejšie vykonávajú na šiestich univerzitách, a nie jednotlivo, ale veľa z nich sa stále deje na miestnej úrovni.”
Každý člen SETsquared má obchodné akceleračné centrum, väčšinou, ale nie všetky, umiestnené v univerzitnom kampuse alebo vedeckom parku. Poskytujú podnikateľské školenie pre študentov a akademických pracovníkov a pre neakademické start-upy z každého miestneho ekosystému. Táto podpora prebieha v počiatočných fázach založenia spoločnosti, hľadania počiatočných investícií až po škálovanie.
Prilákanie investorov je jednou z oblastí, kde má spolupráca výraznú výhodu. „Jedna univerzita, ktorá predstaví svoju ponuku, pravdepodobne nebude stačiť na to, aby zaujala investorskú komunitu, zatiaľ čo ak máte šesť univerzít, ktoré spolupracujú, pritiahne to ich pozornosť,“ uviedla Karen Brooks, programová riaditeľka spoločnosti SETsquared.
Každá univerzita prispieva miernym poplatkom na pokrytie členstva, ale väčšina aktivít SETsquared je podporovaná grantmi. A zatiaľ čo inkubácia a akcelerácia sú jadrom týchto aktivít, rozsah partnerstva je oveľa širší.
Napríklad SETsquared má pracovné skupiny, ktoré spájajú zamestnancov z členských univerzít, aby si vymieňali osvedčené postupy, diskutovali o potrebách odbornej prípravy a oblastiach ďalšej spolupráce. Skupiny pokrývajú študentské podnikanie, podnikateľskú inkubáciu, transfer technológií a komercializáciu výskumu, spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja s malými a strednými podnikmi a priemyslom a písanie ponúk na granty a iné zdroje financovania.
Výsledné projekty spolupráce sú rovnako rôznorodé. Jedným z príkladov je program navrhnutý tak, aby spojil spoločnosti a univerzitných výskumníkov, aby sa uchádzali o vládne granty na inovácie.
„Zistili sme, že s týmito grantmi dosahujeme 36 % úspešnosť, pričom zvyčajná úspešnosť je pod 10 %,“ uviedla Brooks. “Je to preto, že sme posilnili to, čo sú v podstate ponuky na financovanie vývoja produktov využívaním výskumu z univerzít.”
Bližšie k cieľu vzniku start-upov je program Impact-IP, ktorého cieľom je zvýšiť tempo komercializácie univerzity a vzniku spin-out. „Toto preskúma, či dokážeme zosúladiť a štandardizovať náš prístup k spin-out, udeľovaniu licencií a komercializácii a vyvinieme usmernenia a súbory nástrojov pre naše akademické komunity, aby sme mohli rýchlo uzavrieť dohody,“ uviedla Galpin. Southampton University vedie prácu na tomto programe s financovaním od vládnej agentúry Research England.
Tento program stavia na práci TenU, medzinárodnej spolupráci desiatich kancelárií pre transfer technológií vytvorených s cieľom zdieľať efektívne postupy pri komercializácii výskumu za podmienok dohody o spin-out univerzít.
V súčasnosti majú univerzity tendenciu mať svoje vlastné šablóny obchodov, pričom všetky sú odlišné. “Takže vždy, keď investor začne spolupracovať s univerzitou, vedú rôzne diskusie a rôzne rokovania o rôznych bodoch,” uviedla Galpin. “Ak dokážeme harmonizovať a štandardizovať šablóny v diskusii s investormi, možno budeme mať pripravené východiskové body pre praktické rokovania.”
Súčasťou tohto procesu bude vymenovanie až piatich podnikateľov s trvalým pobytom, ktorí do programu vnesú svoje obchodné schopnosti a obchodné skúsenosti.
Výsledky by mali pomôcť partnerom, ale aj nájsť širšie publikum. “Dúfame, že keď sme to vyvinuli pre partnerstvo SETsquared, môžeme podporiť široké prijatie tohto zdroja v celom sektore,” uviedla Galpin.
SETsquared tiež podporuje množstvo disciplinárnych programov, ktoré nemusia nevyhnutne zahŕňať všetkých partnerov. „V týchto ponukách sú často zapísané centrálne schopnosti SETsquared, ktoré podporujú komercializáciu výskumu, ktorý sa v rámci projektu vyvíja,“ uviedla Brooks.
To môže byť prípad, keď existuje regionálne zameranie, ako napríklad program vodíkového superklastra GW Shift, ktorý zahŕňa Exeter, Bristol, Bath, Cardiff, ale nie Southampton alebo Surrey. Niekedy tieto programy odrážajú rozdielne priority partnerov, ale častejšie sú navrhnuté tak, aby získali dostupné finančné prostriedky, ktoré sa v Spojenom kráľovstve čoraz viac zameriavajú na regionálne zameranie. Programy môžu zahŕňať aj spoluprácu s univerzitami, ktoré nie sú súčasťou SETsquared.
Partnerská práca
Zatiaľ čo SETsquared spája partnerov, nezlučuje ich systémy transferu technológií, hoci niektoré zdieľanie prebieha nezávisle u členov, ako sú Bath a Bristol, ktorí sú blízko pri sebe.
„S SETsquared sa snažíme pridať hodnotu našim miestnym ekosystémom,“ uviedla Galpin. “Identifikujeme, čo potrebujeme, a zdieľame to najlepšie, čo každý z nás robí, aby sme sa uistili, že všetky naše ekosystémy rastú.”
Je dôležité, aby univerzity boli na rovnakej vlne, pokiaľ ide o hlavné ciele. „Naši partneri nemajú vždy rovnaké priority, ale majú spoločnú úroveň v tom, čo sa snažia dosiahnuť,“ uviedla Brooks. “Výzvou, keď sa snažíte vytvoriť jednu z týchto spoluprác, je dostať každého do súladu s hlavnými aktivitami spolu s tým, čo robí individuálne.”
Záväzok k partnerstvu musí prísť zhora. „Potrebujete vstupy od vyššieho vedenia univerzít, ako aj od odborníkov z praxe, ktorí to robia každý deň,“ uviedla Brooks.
Pre Galpin existujú podobnosti a rozdiely medzi partnermi, ktoré pomáhajú pri fungovaní SETsquared. Najdôležitejšou podobnosťou je záväzok urýchliť inovácie a podporovať spin-out spoločnosti. “Je to spoločná ambícia, ktorá nás drží pohromade.”
Ale partnerstvo je agnostické, pokiaľ ide o druh výskumu, ktorý je základom tejto inovácie. “Všetci máme určitý stupeň intenzity výskumu, ale rôzne silné stránky výskumu a veľa komplementarity,” uviedla.
Partnerstvo môže tiež pokryť rozdiely v počte spin-out a veľkosti kancelárií pre transfer technológií. „Ak máme väčší dopyt a potrebu na miestnej úrovni, zabezpečíme to na miestnej úrovni,“ uviedla Galpin.
Flexibilita v rámci partnerstva je jedným z dôvodov, prečo trvá tak dlho. “Všetci prispievame rôznymi spôsobmi a berieme z partnerstva trochu iné výhody, ale sme s tým celkom spokojní,” dodala.
Udržať túto rovnováhu a zabezpečiť, aby sa žiadny partner necítil skrátka, je jednou z výziev. Ďalším cieľom je zabezpečiť, aby harmonizácia bola pre partnerov oslobodzujúca, než aby sa zmenila na obmedzenie. „Táto flexibilita môže byť výzvou,“ uviedla ďalej Galpin.
Model pre Európu
SETsquared spolupracuje v Európe ako člen Euroincnet, siete akademických a regionálnych inkubátorov a akcelerátorov. S ohľadom na túto cezhraničnú skúsenosť môže Brooks vidieť určité výzvy pri budovaní medzinárodných zdieľaných inkubátorov.
„Musíte nájsť nejakú spoločnú zhodu medzi inštitúciami, ktoré máme v Spojenom kráľovstve, aby ste zabezpečili, že existuje spôsob spoločnej spolupráce a nejde len o zdieľanie osvedčených postupov,“ povedala.
Napríklad v Euroincnet existujú rôzne prístupy k podnikateľskej inkubácii. “Niektorí z nás robia inkubáciu v počiatočnom štádiu a zväčšujú rozsah, zatiaľ čo iní robia iba inkubáciu pred zasadením, a preto je to náročnejšie, pretože nie ste tak blízko.”
Galpin súhlasí a varuje, že akýkoľvek pokus urobiť tento druh spolupráce príliš veľký alebo príliš široký môže viesť k tomu, že sa stane neúčinným. Podstatné je dohodnúť sa na zameraní. „Ak majú partneri veľmi rozdielne ambície a ciele, potom nebude ľahké stanoviť dve alebo tri priority pre spoločné úsilie,“ uviedla.
Na podporu týchto aktivít je potrebné nájsť aj zdroje. „V Spojenom kráľovstve hovoríme o verejne financovaných organizáciách, zatiaľ čo štruktúry financovania v Európe môžu byť odlišné a to môže predstavovať určité výzvy,“ uviedla Brooks.
A hoci kultúrne rozdiely medzi inštitúciami v rôznych krajinách môžu byť náročné, najväčšiu pozornosť si vyžadujú miestne kontexty. „Musíte mať na pamäti rôzne komunity a túžby po investíciách, ktoré existujú za hranicami, okrem toho, ako dosiahnete dohodu o právnych prvkoch,“ uviedla Galpin.
Inde v ekosystéme…
Nemecký start-up v oblasti medicínskych technológií Protembis má dostať od Európskej investičnej banky 20-miliónov EUR na financovanie rizikového dlhu. Peniaze podporia ďalší vývoj systému, ktorý sľubuje zníženie rizika poranenia mozgu u pacientov podstupujúcich katétrovú liečbu srdca. Spoločnosť založená v Aachene v roku 2013 v súčasnosti dokončuje klinické skúšky.
Európska komisia schválila holandskú štátnu pomoc vo výške 80-miliónov EUR pre projekt Djewels, ktorého cieľom je vyrábať obnoviteľný vodík pomocou alkalického elektrolyzéra s elektródami s vysokou prúdovou hustotou, vysokotlakovým výstupom vodíka a malým pôdorysom. Elektrolyzér bude mať kapacitu 20 megawattov. Ak bude úspešný, časť financií získa späť holandský štát a technické know-how sa podelí.
Spoločnosť Samsung Electronics získala spoločnosť Oxford Semantic Technologies, spin-out z Oxfordskej univerzity v roku 2017, za nezverejnenú sumu. Spoločnosť sa špecializuje na reprezentáciu znalostí a sémantické uvažovanie, prístupy používané v aplikáciách umelej inteligencie pre financie, výrobu a elektronický obchod.
Írsko sa pripojilo k Europe Start-up Nations Alliance, ktorá pomáha s implementáciou štandardu EU Start-up Nations Standard. Norma stanovuje osem oblastí politiky na podporu zakladania a rastu start-upov.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 8.8.2024; autor: rup