
Komisia schválila nové kolo 135 projektov v rámci Nástroja technickej podpory (ďalej len „TSI“) s cieľom podporiť členské štáty pri príprave, navrhovaní a vykonávaní celkovo 390 reforiem v roku 2025.
Vybrané projekty pomôžu členským štátom realizovať reformy v kľúčových prioritných oblastiach s cieľom posilniť odolnosť a konkurencieschopnosť Únie a zlepšiť životy občanov v celej EÚ. Dve tretiny projektov sú prepojené s 15 hlavnými projektmi zameranými na riešenie spoločných potrieb reforiem v EÚ, ako je zvýšenie kvality verejnej správy, zabezpečenie lepšieho podnikateľského prostredia pre MSP alebo prispôsobenie energetických systémov zelenej a digitálnej transformácii.
Nástroj technickej podpory pomáha členským štátom plniť kľúčové politické priority
V súlade s kľúčovou prioritou posilniť konkurencieschopnosť Únie sa z Nástroja technickej podpory podporí 109 reforiem s cieľom pomôcť členským štátom zlepšiť ich podnikateľské prostredie, odstrániť rozdiely v oblasti inovácií, vybudovať hospodárstvo s nulovou bilanciou emisií a podporiť hospodársku bezpečnosť Únie. Nástrojom technickej podpory sa napríklad podporí 38 reforiem v 22 členských štátoch s cieľom znížiť zbytočnú administratívnu záťaž pre MSP, podporiť startupy a scaleupy a umožniť im, aby boli produktívnejšie, konkurencieschopnejšie a odolnejšie.
V roku 2025 bolo vybraných viac ako 130 reforiem na podporu digitálnej transformácie so silným zameraním na umelú inteligenciu a inovačné technológie. Týmito opatreniami sa podporia členské štáty pri zvyšovaní produktivity vďaka technológiám smerom k hospodárstvu zajtrajška. Napríklad v rámci projektu „FutureProof Education“ sa z Nástroja technickej podpory podporia školy v Nemecku, Švédsku a Írsku pri vypracúvaní usmernení pre zodpovedné a zmysluplné využívanie umelej inteligencie v školách, ako aj pri zriaďovaní programov gramotnosti v oblasti umelej inteligencie.
Podpora spolupráce medzi členskými štátmi smerom k modernej a efektívnej verejnej správe
V roku 2025 bude 40 viacnárodných projektov riešiť spoločné výzvy členských štátov prostredníctvom Nástroja technickej podpory. Viacnárodné projekty podporujú rozvoj spoločných prístupov a zahŕňajú partnerské učenie a výmenu najlepších postupov. Napríklad 14 členských štátov bude spolupracovať na účinnom vykonávaní daňových právnych predpisov EÚ s cieľom modernizovať a zjednodušiť daňové a colné postupy a znížiť administratívnu záťaž pre MSP.
Zvyšovanie kapacity orgánov verejnej správy členských štátov a ich cezhraničnej spolupráce má zásadný význam pre modernizáciu našej Únie. Tento rok pomôže 119 reforiem podporovaných z Nástroja technickej podpory členským štátom pri posilňovaní ich orgánov verejnej správy s cieľom účinne riešiť súčasné a budúce výzvy. V súlade s oznámením komisie ComPAct prijatým v októbri 2023 sa z Nástroja technickej podpory podporí úsilie členských štátov o konvergenciu pri odstraňovaní nedostatkov v zručnostiach, umožnení digitálnej transformácie a príprave správnych orgánov na vedenie zelenej transformácie.
Súvislosti
Nástroj technickej podpory pomáha členským štátom plniť ich program reforiem v širokej škále oblastí politiky. Poskytuje prispôsobené odborné znalosti orgánom členských štátov, ktoré každoročne žiadajú o podporu. Neprichádza vo forme finančnej podpory, ale pozostáva z poskytovania vysokokvalitných a prispôsobených odborných znalostí a znalostí a môže mať formu strategického alebo technického poradenstva, štúdií posudzujúcich reformné potreby, odbornej prípravy alebo misií expertov v rámci krajiny.
Nástroj technickej podpory poskytuje technickú podporu všetkým 27 členským štátom pri vykonávaní viac ako 2 000 špičkových reforiem v širokej škále oblastí, ako je správa príjmov a riadenie verejných financií, verejná správa a riadenie, rast a podnikateľské prostredie, trh práce, vzdelávanie a sociálne služby, migrácia a finančný trh a prístup k financovaniu. Doteraz sa z Nástroja technickej podpory podporilo takmer 500 reforiem súvisiacich s plánmi obnovy a odolnosti.
Zdroj: https://europske.noviny.sk, zverejnené: 1.4.2025; autor: rup