Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Dohoda v oblasti výskumu medzi Švédskom a Taiwanom v hodnote 8-miliónov EUR

Obrázok

Švédska nadácia pre strategický výskum a Taiwanské ministerstvo vedy a techniky sa dohodli na spolupráci, aby spoluinvestovali 8-miliónov EUR do veľkých projektov v oblasti informačných a komunikačných technológií, bioinžinierstva a materiálových vied.

Prvá rozsiahla spolupráca v oblasti výskumu medzi Švédskom a Taiwanom je odrazovým mostíkom do technicky náročnej časti sveta.

Cieľom nového partnerstva je dať švédskym vedcom príležitosť v prosperujúcom technologickom a inteligentnom výrobnom prostredí.

Ako uviedol Lars Hultman, generálny riaditeľ švédskej nadácie v Štokholme a profesor materiálovej vedy na univerzite v Linköpingu: „Švédski vedci nie sú takí radi ak majú cestovať mimo ich komfortnú zónu; ak idú do zahraničia, trávia väčšinu času v Nemecku, USA alebo Veľkej Británii a nie toľko času v Japonsku, Južnej Kórei a na Taiwane.“

Pretože Čína tvrdí, že Taiwan je súčasťou jeho územia, švédska vláda „nemôže ľahko zariadiť výskumné projekty s Taiwanom“, dodal Lars Hultman. Švédsko, rovnako ako väčšina sveta, nemá formálne diplomatické vzťahy s Taiwanom.

Ako ďalej uviedol Lars Hultman: „Videli sme potenciál. Z dlhodobého hľadiska vidím jasné výhody, že sa viac ponoríme do čínskeho jazyka a kultúry. A navyše, práca s Taiwanom môže byť odrazovým mostíkom do Číny.“

Nadácia, ktorú založila švédska vláda, pôsobí ako nezávislý dlhodobý finančný orgán na posilnenie konkurencieschopnosti krajiny v strategických oblastiach výskumu v oblasti vedy, techniky a medicíny, s 15-ročným výhľadom do budúcnosti.

Po spoločnom preskúmaní s Taiwanom udelila nadácia v júni 2020 financovanie šiestim projektom, do ktorých bolo zapojených 23 švédskych vedcov a 14 taiwanských kolegov.

Švédska strana vyčlení na výskum v nasledujúcich piatich rokoch 6 miliónov EUR. Taiwan chce túto sumu navýšiť zhruba o 2-milióny EUR.

Ako dodal Lars Hultman: „Je to doplnková dohoda; Švédsko predstavuje špičku v oblasti biologických vied, Taiwan v mikroelektronike.“

Spolupráca sa zameria na oblasti, ako sú lítiové batérie, anténna technológia bezdrôtovej komunikácie 5G, biomolekulárne senzory a kvantové optoelektronické zariadenia a urýchľovač veľkosti čipov pre výskum materiálov a zdravie.

Taiwanské ministerstvo vedy a techniky dúfa, že dohoda bude „novým modelom pre nadnárodnú spoluprácu v oblasti vedeckého výskumu.“ Krajina s približne 23-miliónmi obyvateľov si vyslúžila veľkú pochvalu za svoju reakciu na pandémiu COVID-19 a hľadá výskumné väzby v zahraničí, aby ďalej zlepšovala svoj imidž ako priekopnícke miesto pre výrobné skúsenosti.

Pokiaľ ide o taiwanskú stránku, výskumné tímy budú zostavené z viacerých univerzít vrátane Národnej taiwanskej univerzity, Národnej univerzity Tsing Hua a Národnej univerzity Chiao Tung.

Švédski vedci pochádzajú z Uppsala University, Chalmers University of Technology, KTH-Royal Institute of Technology a Linköping University.

Rozvíjať vzťahy s Taiwanom znamená orientovať sa v komplikovanej politike Číny. V rámci svojej politiky jednej Číny trvá Peking na tom, že je legitímnym vládcom Taiwanu a že jedného dňa ostrov vráti späť pod svoje vedenie.

Lars Hultman dúfa, že napriek uvedeným skutočnostiam, pragmatickí vodcovia zabezpečia, aby nedošlo k poškodeniu potenciálu vedeckej spolupráce. Ako na záver dodal: „Ak sa Hongkongské univerzity cítia, že sú obmedzené, môžu sa ich výskumné výhody presunúť do iných častí sveta.“

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 6.7.2020, autor: rpa