Pravidelné prednášky pre verejnosť, ktoré rozoberajú aktuálne témy, k dispozícií budú vedci na zvedavé otázky publika a výnimočná atmosféra. To je základná charakteristika podujatí v rámci cyklu Veda v CENTRE (Vedecká kaviareň), ktoré organizuje Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR.
Vedu k vám dostaneme
Ako vysvetľuje Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti: „Veda v CENTRE je mimoriadne obľúbený formát prednášok, chceli sme preto v rámci pokračovania projektu zameraného na popularizáciu vedy a techniky tento formát rozšíriť aj do regiónov, aby sme umožnili zažiť vedu „naživo“ ešte väčšiemu počtu ľudí, ako doteraz. Pandémia nám však skrížila plány a regionálne prednášky sa preto až do odvolania musia presunúť do online priestoru.“
Online podujatia nemôžu nahradiť osobný kontakt, majú však aj výhody: môžu sa dostať aj k ľuďom, ktorí by na podujatie prísť nemohli. Ako dodáva riaditeľka NCP VaT: „Nevieme, ako sa súčasná situácia bude vyvíjať a sme pripravení kedykoľvek nabehnúť na pôvodný plán. Zatiaľ však budeme pokračovať v práci na popularizácii vedy v režime online a budeme robiť všetko preto, aby sa krásne zážitky z vedeckého poznania k svojmu publiku dostali.“
Vírusy zo všetkých strán
Nová séria cyklu Veda v CENTRE pozostáva zo 7 prednášok, ktoré si posvietia na vírusy z rôznych uhlov. Pozvanie prednášať prijali uznávaní vedci a vedkyne ako RNDr. Tatiana Betáková DrSc., RNDr. Boris Klempa, DrSc., doc. Mgr. Richard Kollár, PhD. a ďalší.
Ako konštatuje Andrea Putalová: „Vírusy nie sú aktuálne len kvôli súčasnej pandémii – boli a určite budú aj v budúcnosti veľkou výzvou pre vedcov na celom svete. Vybrali sme túto tému s ohľadom na jej popularitu, ale aj dôležitosť – virológia je naozaj jedným z povolaní budúcnosti.“
V prednáškach sa môžete tešiť napríklad na témy ako história pandémií, o ktorej príde porozprávať Matej Gogola, o matematike a štatistike bude hovoriť Richard Kollár vo svojej prednáške „Kedy podľa matematiky skončí pandémia“. Boris Klempa bude porovnávať prírodné a umelé vírusy a Miroslav Gašpárek rozoberie geneticky modifikované vírusy ako kľúčovú technológiu, ktorá stojí za vývojom mRNA vakcín.
Boj proti pandémii je bojom za vedu
Ako hovorí riaditeľka NCP VaT: „Žiadna z tém, ktoré sme vyberali, nemá prvoplánovo agitovať v prospech očkovania. Ide nám o popularizáciu vedy a ja verím, že napríklad prednáška docenta Žilku o tom, ako sa vyvíja vakcína, môže presvedčiť aspoň pár nerozhodnutých. A to je presne to, čo môže pomôcť prevážiť misku váh na stranu pokroku a úspešného boja s pandémiou, ale aj s inými výzvami, ktoré nás v budúcnosti určite čakajú.“
Táto séria prednášok z cyklu Veda v CENTRE vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt: Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Časový plán zverejňovania video prednášok: 7 prednášok bude postupne zverejnených od 23. februára 2021 každý týždeň v utorok. Ak všetko pôjde podľa plánov, 6. apríla 2021 bude dostupný posledný diel z prvej minisérie zameranej na tému vírusy.
Zdroj: https://vedanadosah.cvtisr.sk, zverejnené: 22.2.2021, autor: rpa