Štúdia financovaná Švajčiarskou národnou nadáciou na podporu vedy (SNSF) ukazuje, že spojenie medzi spánkovým správaním a črevnou flórou je prítomné už v detstve.
Črevná flóra dojčiat je spojená s ich spánkovým režimom. Tento efekt je evidentný už od veku troch mesiacov, ako teraz ukázali výskumníčky v oblasti spánku Salome Kurth z Univerzity vo Fribourgu a Sarah Schoch z Univerzity v Zürichu. Napríklad dojčatá s nižšou diverzitou črevných baktérií spia cez deň viac a nočný spánok súvisí s typom baktérií v čreve. Ako uviedla Schoch: „Takéto prepojenia boli predtým známe len u dospelých.“ Výsledky tejto štúdie financovanej Švajčiarskou národnou vedeckou nadáciou (SNSF) boli publikované v Progress in Neurobiology (*).
Vedci tiež zistili, že spánok, črevné baktérie a mozgová aktivita sa dynamicky vyvíjajú počas prvého roku detstva. Inými slovami, dojčatá s iným profilom baktérií v čreve majú počas spánku aj inú mozgovú aktivitu. Najsilnejšie väzby sa nachádzajú vo veku 3 mesiacov, čo označuje citlivé obdobie.
Dojčatá pozorované v ich prostredí
Výsledky boli získané z veľkej longitudinálnej kohortovej štúdie 162 dojčiat vo Švajčiarsku. Ako uviedla Salome Kurth: „Do tejto „terénnej štúdie“ sa zapojilo veľa ľudí, náš tím napríklad navštevoval rodiny, pretože sme chceli sledovať spánok detí v ich prirodzenom prostredí – doma, v kočíku, v aute – a v dlhších časových úsekoch. To je jedna z výhod nášho mobilného prístupu, pretože štúdie spánku sú často obmedzené na jednu noc pozorovania v spánkovom laboratóriu.“
Dojčatá boli pozorované vo svojich domovoch v troch rôznych časových bodoch: 3 mesiace, 6 mesiacov a 12 mesiacov. V každom časovom bode bol na členok dieťaťa umiestnený pohybový senzor, ktorý monitoroval spánok počas desiatich dní. Zároveň boli rodičia požiadaní, aby si viedli denník zaznamenávajúci spánok ich dieťaťa v tomto období, ako aj čas spánku, nočné prebúdzanie, ale aj jedenie a plač. Rodičia boli tiež požiadaní, aby odobrali vzorky stolice, aby vedci mohli identifikovať a charakterizovať bakteriálnu genomiku čriev dojčiat v laboratóriu podľa troch kritérií: diverzita, zrelosť (mikrobiota sa vyvíja v priebehu života a najmä v detstve) a bakteriálny enterotyp (zjednodušené profily črevných baktérií). Ako ďalší krok rodičia vyplnili dotazníky na posúdenie stavu vývoja správania dieťaťa v piatich oblastiach: komunikácia, hrubá motorika, jemné motorické zručnosti, riešenie problémov a osobný sociálny rozvoj.
Výskumný tím navštívil asi 30 detí vo veku 6 mesiacov na záznam nočného spánku pomocou elektroencefalogramu.
Sľubné ciele pre intervenciu
Ako ďalej dodala Salome Kurth: „Tieto výsledky sú obzvlášť zaujímavé, pretože ukazujú, že spánok a črevná flóra sú spojené s vývojom správania u dojčiat. Dôležité je, že je možné zlepšiť spánok špecifickým koučovaním pre rodičov a upraviť črevnú flóru prostredníctvom zmien v stravovaní. To sú sľubné cesty intervencie v prípadoch, keď je problémom vývoj správania.“ Na zovšeobecnenie výsledkov je však priskoro: poznatky z tejto štúdie je potrebné preniesť do klinických skupín, aby sa našla účinná aplikácia.
Viac informácií:
Zdroj: https://www.snf.ch, zverejnené: 3. 1. 2022, autor: rpa