Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Čo je na programe politiky EÚ v oblasti výskumu a inovácií na jeseň 2024?

Európska komisia, budova Berlaymont v Bruseli. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Po niekoľkých rokoch naplnených krízou, ktoré sa vyznačujú vojnami, pandémiami a ekonomickými výzvami, ponúkajú nedávne európske voľby a následná letná prestávka príležitosť zastaviť sa a zhodnotiť situáciu.

Teraz, keď sa Európania vracajú k svojim stolom, je vhodný čas pozrieť sa na to, čo môže výskumná a inovačná komunita očakávať túto jeseň. Súčasné geopolitické prostredie zaradilo témy výskumu a inovácií pevne do hlavnej diskusie a to sa pravdepodobne tak skoro nezmení. Tu sú niektoré z príbehov, ktoré očakávame v nasledujúcich mesiacoch.

 

Nový komisár

Prvá otázka znie, kto bude ďalším komisárom pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež? Bulharka Iliana Ivanova zastáva tento post od roku 2023 po odchode krajanky Mariya Gabriel, aby sa vrátila do národnej politiky, ale krajina ešte nepredložila kandidáta na komisárku pre nadchádzajúci mandát.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen dala členským štátom čas do 30. augusta 2024, aby nominovali kandidátov do kolégia komisárov, potom im pridelí portfóliá. Bulharsko je jednou z niekoľkých krajín, ktoré sa v súčasnosti ťahajú.

To, kto bude nominovaný za nového komisára pre výskum, potom odsúhlasia europoslanci v parlamentnom výbore pre priemysel, výskum a energetiku ITRE a vo výbore pre kultúru a vzdelávanie, pričom vypočutia by sa mali konať v septembri alebo októbri 2024.

 

Financovanie obrany

Prvýkrát bude súčasťou tímu von der Leyen aj komisárka pre obranu. Počas svojej kandidatúry na znovuzvolenie sa zaviazala vybudovať „skutočnú obrannú úniu“ a predložiť bielu knihu o budúcnosti európskej obrany.

Biela kniha, ktorá by mala byť zverejnená počas prvých 100 dní jej nového mandátu, bude identifikovať investičné potreby. Výskum a inovácie nemusia byť na prvom mieste, vzhľadom na naliehavú potrebu poskytnúť Ukrajine muníciu, ale von der Leyen sľúbila posilniť Európsky obranný fond, ktorý podporuje projekty výskumu a vývoja.

 

Agenda konkurencieschopnosti

V rozhovore s europoslancami pred jej hlasovaním o znovuzvolení von der Leyen uviedla, že prosperita a konkurencieschopnosť budú jej najvyššou prioritou. Ale možno, že hlavná politika tejto novej stratégie, navrhnúť európsky fond pre konkurencieschopnosť, bude musieť počkať do ďalšieho dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2028 – 2034. Komisia by mala zverejniť svoj návrh tohto rozpočtu do polovice roku 2025.

V politických usmerneniach von der Leyen je však niekoľko návrhov, ktoré môžu byť predložené do konca roka a mohli by mať zložku výskumu a vývoja. Napríklad plánuje navrhnúť Clean Industrial Deal počas prvých 100 dní, aby „pomohla vytvoriť vedúce trhy vo všetkom od čistej ocele po čisté technológie“ a „urýchlila plánovanie, výberové konania a povoľovanie“.

Ďalšie návrhy budú pravdepodobne ovplyvnené dlho očakávanou správou bývalého talianskeho premiéra Maria Draghiho o konkurencieschopnosti EÚ. Očakávalo sa, že svoje zistenia predloží Komisii v lete, ale zverejnenie sa oneskorilo a malo by sa tak stať niekedy na jeseň 2024.

 

Expertná skupina 10. RP

Všetky oči budú upriamené na nezávislú skupinu zriadenú s cieľom poskytovať Komisii poradenstvo pri priebežnom hodnotení programu Horizont Európa a jeho nástupcu, 10. rámcového programu. Spätná väzba skupiny by mala mať vplyv na formovanie budúceho rámcového programu.

Skupina 15 odborníkov, ktorú vedie bývalý portugalský minister pre výskum Manuel Heitor, sa stretáva každý mesiac od januára do októbra 2024 a svoju správu má predložiť Komisii 16. októbra 2024.

Po prijatí tohto odporúčania by Komisia mala začiatkom budúceho roka zverejniť svoje priebežné hodnotenie programu Horizont Európa a potom v polovici roka 2025 predložiť svoj návrh 10. rámcového programu.

 

Pracovné programy na rok 2025

Povolebný prechod bude znamenať oneskorenie zverejnenia pracovných programov Horizontu Európa na rok 2025. Tie sa majú prijať v marci alebo apríli 2025. Už máme určitú predstavu o tom, čo bude predstavovať, pretože Komisia zverejnila svoj strategický plán pre posledné roky programu Horizont Európa vrátane deviatich navrhovaných nových verejno-súkromných partnerstiev.

Čakáme na pracovné programy v rámci druhého piliera pre veľké projekty spoločného výskumu, výskumné infraštruktúry a program na rozšírenie súdržnosti vo výskume. Pre ostatné časti Horizontu Európa, ako je Európska rada pre výskum a akcie Marie Skłodowska-Curie, Komisia rozšírila súčasné pracovné programy na rok 2025.

 

Výskumné lobby

Okrem čakania na závery Draghiho správy bude komunita R&I očakávať pokrok smerom k implementácii odporúčaní Enrica Lettu na vytvorenie „piatej slobody“ jednotného trhu venovaného voľnému pohybu výskumu, inovácií, vedomostí a vzdelávania.

Výskumné lobby očakávajú, že zloženie novej Komisie udá tón.

„Výskum a inovácie nikdy neboli tak ústredné v politických usmerneniach predsedu Komisie pred začiatkom novej Európskej komisie,“ uviedol Kurt Deketelaere, generálny tajomník Ligy európskych výskumných univerzít. “Dúfajme, že sa to odrazí v portfóliu výskumu a inovácií a jeho držiteľovi.”

Deketelaere dúfa, že výskum, inovácie a vzdelávanie zostanú skôr samostatným portfóliom, než aby boli integrované do väčšieho portfólia konkurencieschopnosti, vnútorného trhu alebo hospodárstva. To je prípad „mnohých členských štátov“, poznamenal s tým, že veľa bude závisieť od toho, kto bude vybraný do tejto úlohy. “Dúfajme, že získame niekoho so skúsenosťami a odbornými znalosťami v Európe, výskume, inováciách a vzdelávaní.”

Deketelaere tiež chce, aby sa členské štáty zintenzívnili. „Môžu začať zastavením každoročného cirkusu oponovania ročného rozpočtu Horizontu Európa, ako to navrhuje Európska komisia a podporuje Európsky parlament,“ uviedol. Rada navrhla znížiť o 400 miliónov EUR z rozpočtu programu Horizont na rok 2025 .

Muriel Attané, generálna tajomníčka Európskej asociácie výskumných a technologických organizácií, uviedla, že sa teší na spoluprácu s novým komisárom pre výskum v nadchádzajúcich mesiacoch, a to aj na prípravách na 10. rámcového programu a na ďalší dlhodobý rozpočet, pričom konkurencieschopnosť má dosiahnuť ústrednú úlohu v diskusiách.

„Našťastie je asi 70 % súčasného rozpočtu RP Horizont Európa vďaka jeho II. pilieru zameraných na celoeurópsky kolaboratívny výskum, vývoj a inovácie s kľúčovými priemyselnými partnerstvami,“ uviedla pre Science|Business.

„Veríme, že toto bude hlavný prínos, ktorý bude mať nový komisár vo vrecku, aby skutočne zabezpečil silný 10. rámcový program, ako aj zabránil kanibalizácii rozpočtu rámcového programu ohláseným novým fondom pre konkurencieschopnosť a aby sme sa vyhli tomu, že by sme vymieňali granty na výskum, vývoj a inovácie za pôžičky.“

„Nepotrebujeme nový Junckerov plán, ktorý nepodporil výskum, vývoj a inovácie,“ dodala s odkazom na program z roku 2015, ktorý využíval záruky za úvery na zabezpečenie financovania infraštruktúry a iných projektov, ktoré boli inak príliš riskantné na investovanie. Existujú výzvy na zopakovanie tohto plánu na dekarbonizáciu európskeho priemyslu.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 23.8.2024; autor: rup