Európska organizácia pre jadrový výskum, známa pod názvom CERN, oslavuje 70. výročie svojho založenia. Jubileum sa spája s dátumom 29. septembra a na národnej úrovni si ho počas celého roka pripomenuli všetky členské a pridružené členské štáty organizácie. Oslavy vyvrcholili v utorok 1. októbra 2024 v priestoroch Science Gateway priamo v CERNe za účasti generálnej riaditeľky CERN-u Fabioly Gianotti, jej kráľovskej výsosti belgickej princeznej Astrid, predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen a viacerých európskych prezidentov a prezidentiek. Slovenskú akadémiu vied na slávnostnom podujatí reprezentovali Pavol Stríženec z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. a Martin Venhart, podpredseda SAV pre 1. oddelenie vied z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i., rešpektovaní fyzici, ktorí využívajú infraštruktúru CERN-u vo svojich projektoch.
Organizácia CERN vznikla s cieľom vybudovať v povojnovej Európe špičkové pracovisko pre základný výskum v oblasti jadrovej a časticovej fyziky. Vďaka infraštruktúre CERN-u boli dosiahnuté mnohé vedecké objavy, viaceré z nich boli ocenené aj Nobelovou cenou. Je to zároveň miesto, odkiaľ pochádzajú mnohé technické vynálezy, ktoré sú dnes už našou každodennou súčasťou – napríklad systém „World Wide Web“ alebo dotyková obrazovka.
Ako vo svojom príhovore na slávnostnom podujatí uviedla generálna riaditeľka CERN-u prof. Fabiola Gianotti, CERN vznikol v roku 1954 ako snaha riešiť zaostávanie Európy v oblasti základného výskumu. CERN vznikol ako stredisko pre mierové využitie atómového jadra a elementárnych častíc.
Slovenská republika je členským štátom štyroch experimentov v CERN-e: Atlas a Alice na urýchľovači LHC a experimentoch NA62 a ISOLDE. Vedci z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. sú zapojení do projektov Atlas a Alice, na projekte ISOLDE pracuje tím experimentálnych jadrových fyzikov z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i.
V súčasnosti sa diskutuje o pripravovanom projekte CERN-u – výstavbe nového urýchľovača FCC (Future Circullar Collider) s obvodom až 100 km. „Projekt nového urýchľovača otvára obrovské možnosti pre mnohé vedné oblasti. Vďaka nemu bez pochýb dôjde k obrovskému rozvoju napríklad v oblasti technológie veľmi silných magnetov a mnohých iných. Pri rozmeroch tohto projektu sa spustenie nového urýchľovača očakáva v horizonte niekoľkých desiatok rokov,“ uviedol podpredseda SAV Martin Venhart.
Viac informácií:
Zdroj: https://www.sav.sk; CERN, zverejnené: 3.10.2024; autor: rup