Poľská akadémia vied (PAN) zareagovala na vládne plány na reformu štruktúry akadémie, pričom tvrdí, že ministerstvo pre vedu sa pokúša zaviesť politickú kontrolu. Vláda tvrdí, že cieľom je „demokratizovať“ akadémiu.
Odkedy ministerstvo pre vedu v júli 2024 predložilo svoj návrh, medzi členmi akadémie prebiehajú intenzívne diskusie, ktorí tvrdia, že udelenie kontrolných právomocí ministerstvu by akadémiu zbavilo jej autonómie.
Návrhy na reformu kolujú roky v rámci akadémie aj ministerstva. Tieto však nedokázali dosiahnuť spoločnú víziu a od roku 2010 nebol prijatý žiadny z návrhov zákonov.
Poľsko nie je jediné, kto čelí tejto výzve. Reformy bývalých komunistických akadémií vo východnej Európe už dávno čakajú. Pokusy o to však vyvolali obavy o akademickú slobodu. Jedným z príkladov je, že v roku 2019 Maďarsko prijalo zákon, ktorý nútil svoju akadémiu vied previesť svoje výskumné ústavy pod dohľad orgánu kontrolovaného vládou, ktorý mal tiež právomoc využívať majetok akadémie.
V Poľsku posledný návrh prezidenta PAN Mareka Konarzewského vyvolal obavy o autonómiu inštitútov akadémie. Medzitým ministerstvo pracovalo na vlastnom legislatívnom návrhu, ktorý navrhuje tri zásadné zmeny.
Po prvé, návrh zákona prerozdeľuje rozhodovaciu právomoc v rámci akadémie. PAN sa skladá z troch pobočiek: korporácie, vedeckých inštitútov a výborov PAN, ktoré pozostávajú najmä z pracovníkov univerzity.
Korporácia pozostáva z približne 350 významných vedcov, ktorí vykonávajú administratívne funkcie. Majú štatút členov PAN s viacerými rozhodovacími právomocami, ako je právo voliť prezidenta. Sieť 68 ústavov – druhý pilier PAN – vykonáva výskum, pričom výbory pomáhajú propagovať vedu v spoločnosti.
V súčasnosti je zhromaždenie akadémie zložené výlučne z členov korporácie. V návrhu ministerstva sa navrhuje, aby vedci z Poľskej akadémie mladých, komunity v rámci PAN založenej v roku 2010, tvorili 20 % zhromaždenia a aby doň boli zaradení aj všetci riaditelia inštitútu.
Maciej Gdula, námestník štátneho tajomníka zodpovedného za legislatívny proces reformy PAN, uviedol, že táto zmena poskytne viac hlasu výskumníkom v ranej kariére. Viceprezident PAN Dariusz Jemielniak však vyjadril obavy, že táto zmena by poskytla príliš veľa právomocí riaditeľom inštitútov pri menovaní vlastných členov. “Vybočuje zo svetovej praxe a vytvára precedens, keď si členov volia nečlenovia,” uviedol Jemielniak a dodal, že riaditelia by sa pravdepodobne najskôr zvolili sami a ďalším rizikom je, že by mohli prevziať aktíva akadémie.
Gdula pre Science|Business uviedol, že zatiaľ čo súčasný návrh umožňuje všetkým členom zhromaždenia hlasovať o členoch korporácie, ministerstvo zvažuje vyhradiť výhradné právo hlasovať o nových členoch korporácie pre existujúcich členov.
Nie je to najvyššia priorita
Po druhé, reforma navrhuje preniesť právomoc dohľadu nad akadémiou z predsedu vlády na ministerstvo vedy. Gdula tvrdí, že na akadémiu dohliada z historických dôvodov premiér, ale veda nie je jeho najvyššou prioritou. „PAN by preto, podobne ako iné vedecké inštitúcie, mal byť pod dohľadom ministerstva. Je to logické,“ uviedol pre Science|Business.
Administratíva PAN je proti tejto zmene a varuje, že by to mohlo viesť k centralizácii moci. „Akadémia by mala zostať centrom a think-tankom pre všetky ministerstvá a mala by slúžiť odborným znalostiam v rôznych oblastiach, a nie sa pripájať k stovkám subjektov pod ministerstvom,“ uviedol Jemielniak. Vyjadril tiež obavy, že reforma umožní ministerstvu vedy prevziať kontrolu nad majetkom akadémie a správou majetku.
Člen akadémie Hubert Izdebski, ktorý sa podieľal na príprave alternatívnej vízie reformy PAN, uviedol, že návrh zákona ministerstva by mohol zmeniť PAN na „vládnu agentúru“ tým, že korporácii odoberie väčšinu hlasov na valnom zhromaždení a prenesie kritickú právomoc na ministerstvo.
Gdula upozornil, že zhromaždenie bude pozostávať výlučne z akademikov a vedcov, nebudú ho kontrolovať politici. Dodal, že kým kancelára navrhne minister, kandidátov bude menovať prezident akadémie. “Tento systém má ďaleko od politickej kontroly,” uviedol.
Jemielniak oponoval, že navrhované nariadenie umožňuje ministerstvu kancelára kedykoľvek odvolať.
Akademická sloboda je v Európe stredobodom pozornosti a politici hľadajú mechanizmy na jej ochranu. Európsky parlament požaduje legislatívu zaručujúcu práva na akademickú slobodu, hoci niektorí akademici sú skeptickí, pokiaľ ide o účinnosť takéhoto prístupu.
Pravidlo odchodu do dôchodku
Návrh zákona napokon zavádza povinný odchod do dôchodku pre členov korporácie nad 75 rokov. Za toto opatrenie sa ministerstvo prihovára s tým, že korporáciu treba revitalizovať. “Pozorujeme, že akadémia stráca vplyv na verejnú diskusiu,” uviedol Gdula. Pravidlo odchodu do dôchodku by znamenalo, že členovia nad 75 rokov by už nemali právo voliť alebo zastávať administratívne funkcie, hoci by zostali členmi komunity a dostávali finančnú podporu.
Členovia akadémie však tvrdia, že odchod do dôchodku by mal byť skôr právom ako povinnosťou a vedci by nemali stratiť svoje hlasovacie práva kvôli veku.
Ďalším bodom nezhody je rozdelenie financií pre ústavy. Ministerstvo plánuje dohliadať na proces s tým, že je potrebný lepší rámec. Viceprezident akadémie tvrdí, že tieto rozhodnutia by mala robiť akadémia a riaditelia ústavov na základe transparentných algoritmov. Okrem toho Jemielniak hovorí, že návrh reformy nezabezpečuje financovanie ústavov zákonom na úrovni univerzít, pričom rozhodnutie necháva na medziročnej báze na ministerstve.
Dodal, že základným problémom je nedostatok adekvátneho financovania inštitútov a poľskej vedy všeobecne. V Poľsku sa na výskum a vysokoškolské vzdelávanie vynakladá len 1,4 % HDP. “Akadémia by mala slúžiť ako think-tank pre vládu – poskytovať správy a odborné znalosti vo všetkých životne dôležitých prípadoch,” uviedol.
Revidovanú verziu návrhu reformy, ktorá zohľadní spätnú väzbu od ostatných ministerstiev a akadémie, plánuje rezort predložiť v najbližších týždňoch. “Dúfam, že to bude pre zúčastnené strany prijateľnejšie, aj keď neočakávam, že sa všetky nezhody vyriešia,” uviedol Gdula. Dodal, že aj keď je ministerstvo otvorené dialógu, zostáva pevné, že PAN by malo byť pod dohľadom ministerstva a nie je ochotné v tomto bode robiť kompromisy.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 11.10.2024; autor: rup