V rámci projektu QuTI bude Aalto University v Helsinkách poskytovať odborné znalosti v oblasti supravodivých obvodov a vývoja zariadení. To umožní výskumníkom presnejšie detekovať mikrovlnné polia a teploty a efektívnejšie vykonávať kvantové výpočty.
Bol spustený nový výskumný projekt s cieľom urýchliť pokrok fínskej kvantovej technológie. Projekt QuTI, koordinovaný fínskym Technickým výskumným centrom VTT, bude vyvíjať nové komponenty, výrobné a testovacie riešenia a algoritmy pre potreby kvantovej technológie. Konzorcium QuTI, čiastočne financované Business Finland, pozostáva z 12 partnerov a má celkový rozpočet približne 10-miliónov EUR.
Kvantová technológia sa rozvíja do rozšírenej oblasti v priemysle. Táto kvantová vlna je motivovaná bezprecedentnými zlepšeniami výkonu a posunmi paradigmy, ktoré môže využitie kvantových javov poskytnúť pre výpočtové, komunikačné a snímacie aplikácie. Projekt ekosystému Quantum Technologies Industrial (QuTI), ktorý koordinuje VTT, spája odborné znalosti fínskeho priemyslu a výskumných organizácií s cieľom nájsť nové riešenia v oblasti kvantovej technológie.
Ako uviedol koordinátor projektu QuTI, profesor Mika Prunnila z VTT: „Kvantová technológia je multidisciplinárna a rýchlo sa rozvíjajúca oblasť. Konzorcium QuTI poskytuje ideálny východiskový bod pre posilnenie medzinárodnej konkurencieschopnosti fínskej technológie a priemyslu v tejto rýchlo rastúcej oblasti.“
Kvantové výpočtové, komunikačné a snímacie zariadenia, ktoré sa majú vyvinúť v projekte QuTI, sú z veľkej časti založené na odborných znalostiach v oblasti mikrosystémov, fotoniky, elektroniky a kryogeniky. Projekt vyvíja prispôsobený softvér a algoritmy ruka v ruke s hardvérom, čím sa posilňuje fínska kvantová počítačová infraštruktúra. Okrem toho budú vytvorené nové nástroje pre vývoj produktov kvantovej technológie, ktoré budú slúžiť potrebám projektu QuTI ako aj celej oblasti kvantovej technológie.
Projekt QuTI pokrýva celý hodnotový reťazec kvantového priemyslu od materiálov a hardvéru až po softvér a riešenia na systémovej úrovni. Do projektu je zapojených 12 organizácií: výskumnými partnermi sú VTT, Aalto University, Tampere University a CSC – IT Center for Science a priemyselnými partnermi sú Bluefors, Afore, Picosun, IQM, Rockley Photonics, Quantastica, Saab a Vexlum.
Aalto poskytne odborné znalosti a vývoj zariadení
V tomto projekte bude Aalto University poskytovať odborné znalosti v oblasti supravodivých obvodov a vývoja zariadení. To umožní výskumníkom presnejšie detekovať mikrovlnné polia a teploty a efektívnejšie vykonávať kvantové výpočty.
Projekt vedie senior univerzitný lektor Sorin Paraoanu. Zapojený je aj profesor Jukka Pekola z Aalto University a profesor Mikko Möttönen z Aalto University a VTT Technical Research Center z Fínska.
Ako uviedol Paraoanu: „Okrem iného vyvíjame supravodivé kvantové procesory, kvantové algoritmy a nové meracie protokoly založené na kvantových efektoch. Náš výskum využije odbornosť VTT pri navrhovaní a výrobe vzoriek.“
Výskumná skupina prof. Pekolu sa špecializuje na teplotné senzory. Kvantový teplomer, ktorý skupina vyvíjala posledných 25 rokov, sa používal pri veľmi nízkych teplotách.
Ako uviedol Pekola: „Teraz vyvíjame oveľa rýchlejšie metódy merania. Výsledky meraní môžeme získať takmer 1000-krát rýchlejšie ako predtým.“
Möttönenova skupina sa zameriava na vývoj supravodivých qubitov a vysoko citlivých detektorov. Teraz skupina otvorila postdoktorskú pozíciu na prácu na qubitoch.
Východiskový bod pre fínsky kvantový ekosystém
Trojročný projekt QuTI sa bude realizovať ako spoločne financovaný projekt, ktorý je čiastočne financovaný Business Finland (5,6-milióna EUR), pričom celkový rozpočet je približne 10-miliónov EUR.
Ako uviedol Kari Leino, vedúci ekosystému v Business Finland: „Kvantová technológia ponúka fínskemu priemyslu skvelé príležitosti a my sa chceme podieľať na podpore tohto vývoja. Vidíme, že projekt QuTI je v mnohých ohľadoch konkrétnym východiskovým bodom pre fínsky kvantový ekosystém.“
Podobne ako počítačové mikroprocesory, aj výroba komponentov kvantovej technológie si vyžaduje čisté prostredie. Zariadenie Micronova pre čisté priestory v Espoo vo Fínsku, ktoré prevádzkujú spoločne VTT a Aalto University, umožňuje aplikovaný výskum a komerčnú výrobu kvantových mikrosystémov v malom meradle pre potreby kvantových výpočtov, komunikácie a snímania. Micronova, súčasť národnej výskumnej infraštruktúry OtaNano, zohráva významnú úlohu v projekte QuTI a výskume a vývoji kvantových technológií vo Fínsku. QuTI chce tiež využiť doplnkovú čistú miestnosť univerzity v Tampere so zameraním na výrobu optoelektroniky.
Mnohé z tímov zapojených do tohto výskumu sú súčasťou Fínskeho centra excelentnosti v kvantovej technológii (QTF) a Fínskeho kvantového inštitútu (InstituteQ).
Zdroj: https://sciencebusiness.net; https://www.aalto.fi, zverejnené: 19. 1. 2022, autor: rpa