Laserové centrá ELI (Extreme Light Infrastructure) vznikli ako súčasť európskeho plánu na vybudovanie novej generácie veľkých výskumných zariadení, ktoré majú ambíciu sa zaradiť medzi najpokročilejšie výskumné infraštruktúry na svete a patriť ku globálnym lídrom v oblasti technológií a inovácií v odbore vysokovýkonných a ultraintenzívnych laserových systémov.
ELI poskytuje medzinárodnej vedeckej komunite prístup k špičkovým výskumným technológiám, ktoré predstavujú unikátne nástroje umožňujúce priekopnícky výskum nielen v oblasti fyziky a materiálových vied, ale tiež v biomedicíne a v laboratórnej fyzike.
Piliere výskumnej infraštruktúry ELI tvoria:
· ELI Beamlines (Dolní Břežany, ČR)
· ELI ALPS (Segedín, HU)
· ELI NP (Magurele, RO)
ELI prevádzkuje súbor celosvetovo výnimočných laserov, ktoré generujú svetelné pulzy s výkonom až 10 PW (milión miliárd wattov, energia porovnateľná s desatinou slnečnej energie dopadajúcej v danom okamihu na Zem); lasery generujú ultrakrátke svetelné pulzy v rade attosekúnd (milióntina bilióntiny sekundy, tj. časový úsek, ktorý je ešte kratší ako 1s voči veku vesmíru); či lasery s vysokým priemerným výkonom generujúcim až desaťkrát za sekundu svetelné pulzy s výkonom vyšším ako 1 PW (prevyšujúci v súčasnosti desaťkrát dostupnú technológiu).
Vedci využívajúci výskumnú infraštruktúru ELI môžu realizovať multidisciplinárne štúdie v oblasti základného i aplikovaného výskumu so značnými
socioekonomickými prínosmi napr. v oblasti liečby nádorových ochorení pomocou kompaktných laserom urýchlených zväzkov častíc; nové medicínske zobrazovacie metódy pre presnejšie zobrazovanie využívajúce mäkké röntgenové žiarenie umožňujúce skoršie a presnejšie rozpoznávanie patologických javov; vývoj nových liečiv vďaka výskumnému zázemiu pre farmaceutické firmy pri zobrazovaní molekulárnych štruktúr účinných látok a fotochemických procesov, biomedicínske zobrazovacie techniky pre personalizovanú medicínu či produkciu, resp. využitie rádioizotopov v medicíne. Pokročilé priemyslové aplikácie zahrnú napr. nedeštruktívne spôsoby kontroly kritických komponentov v extrémnych podmienkach a rýchlej elektroniky.
Viac informácií o zariadeniach ELI (vlastnosti, kapacita, špecifikácia) s možnosťou ich selekcie podľa Vášho preferovaného zamerania nájdete TU.