Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Švajčiarske pridruženie k programu Horizont Európa bude do roku 2028 čeliť referendu

Matthias Egger (vľavo), odchádzajúci prezident výskumnej rady Švajčiarskej národnej vedeckej nadácie (SNSF), a Torsten Schwede (vpravo), jeho nástupca od roku 2025. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Tento týždeň sa očakáva dohoda, ktorá by Švajčiarsku umožnila opätovné pripojenie k programu Horizont Európa. Vedci však budú musieť viesť kampaň, aby ju voliči ratifikovali.

Švajčiarsko by mohlo opäť vypadnúť z výskumného programu EÚ Horizont Európa, ak voliči odmietnu širšiu, podpornú dohodu v pravdepodobne referende v roku 2026 alebo 2028, varovali lídri najväčšej agentúry na financovanie výskumu v krajine.

Zastrešujúca dohoda medzi Bruselom a Bernom, ktorá sa očakáva tento týždeň, by mala umožniť švajčiarskym výskumníkom, aby sa konečne plne zapojili do programu Horizont Európa po rokoch politických hádok, ktoré ich od začiatku v roku 2021 vylúčili z určitých častí programu.

Ale táto očakávaná dohoda na vyššej úrovni bude s veľkou pravdepodobnosťou o niekoľko rokov posúdená v referende. Ak voliči dohodu odmietnu, Švajčiarsko bude opäť mimo programu Horizont Európa a „vráti sa na začiatok,“ uviedol Matthias Egger, odchádzajúci prezident výskumnej rady Švajčiarskej národnej vedeckej nadácie (SNSF).

V roku 2014 krajina dočasne stratila plný prístup k predchádzajúcemu programu Horizont 2020 po tom, čo švajčiarski voliči prešli protiimigračným referendom.

Odvtedy bola švajčiarska angažovanosť „zastav a choď“, uviedol Egger. „Ľudia už pochopili, že ak idete do Švajčiarska, nikdy neviete, či budete mať prístup k programu Horizontu Európa, rámcovým programom, a to je veľmi zlá správa,“ uviedol.

“Takže naozaj dúfame, že tentoraz to bude dlhodobé, ale to vôbec nie je isté, pretože bude referendum,” uviedol ďalej.

Egger však povedal, že očakávaná dohoda bude pre voličov pravdepodobne príjemnejšia ako predtým navrhovaná zastrešujúca dohoda, o ktorej sa Švajčiarsko vzdalo v rokovaní v roku 2021. „Som optimistickejší,“ uviedol.

Geopolitická situácia s ruskou inváziou na Ukrajinu a neistotou druhého prezidenta Donalda Trumpa v USA by tiež mohla „vytvoriť vedomie, že Švajčiarsko musí spolupracovať so svojimi susedmi,“ uviedol Egger.

Ale po viac ako dvoch rokoch je ťažké predpovedať, ako sa rozhodnú švajčiarski voliči. Pravicová populistická Švajčiarska ľudová strana, ktorá bola na čele prieskumov v minuloročných federálnych voľbách, už vedie kampaň proti dohode.

Ak voliči odmietnu dohodu, čo spôsobí, že Švajčiarsko bude opäť zablokované v programe Horizont Európa, projekty so švajčiarskymi výskumníkmi by sa nemali zastaviť „zo dňa na deň“, uviedol Egger. “Zvyčajne prebiehajúce projekty končia,” dodal.

A švajčiarska vláda, ako to urobila v roku 2021, pravdepodobne zasiahne aj s národnými peniazmi, aby umožnila svojim vedcom pokračovať v účasti v konzorciách II. Piliera – zvyčajne skupinách akademikov a spoločností, ktoré riešia aplikovanejšie problémy – pomocou vlastného financovania, uviedol Torsten Schwede, ktorý preberá funkciu prezidenta SNSF od roku 2025.

Inými slovami, „získate peniaze zadarmo z Bernu“ zahrnutím člena švajčiarskeho konzorcia, uviedol.

Poškodenie švajčiarskej účasti by bolo skôr „psychologické“ ako finančné. Opätovné odstúpenie po referende by vytvorilo „veľmi neistú situáciu, ktorú nemôžete kontrolovať, ktorá je veľmi komplikovaná z administratívneho hľadiska,“ uviedol Schwede.

 

Tlmenie

Ak by Švajčiarsko opäť odstúpilo, náhradné národné financovanie a systémy by sa pravdepodobne opäť rozbehli, ako tomu bolo v roku 2021. To však len do určitej miery zmiernilo úder vylúčenia.

SNSF vytvorila granty napodobňujúce Európsku výskumnú radu (ERC) a Bern dal výskumníkom peniaze na vstup do konzorcií II. Piliera. Švajčiarska účasť v II. Pilieri „zostáva veľmi stabilná,“ uviedla Laure Ognoisová, vedúca medzinárodnej spolupráce v SNSF, napriek tomu, že švajčiarski výskumníci museli použiť tieto domáce peniaze, aby sa zapojili.

Aspoň na Bazilejskej univerzite, kde bol Schwede do leta 2024 prorektorom pre výskum, účasť ustála. “Výskumníci skutočne vynaložili ďalšie úsilie, aby zostali v týchto sieťach,” uviedol.

Ale vylúčenie z určitých výziev v oblasti kvantovej technológie v roku 2021 z dôvodov citlivosti malo „naozaj dramatický vplyv“, povedal, čo znamenalo „tvrdú ranu“ pre kolegov, aj keď Bern v reakcii na to vytvoril svoj vlastný systém kvantového financovania.

 

Vylúčenie ERC

Napríklad výskumníci boli z veľkej časti vylúčení z podávania žiadostí do ERC. Náhradné granty SNSF, hoci sú vítané, nemôžu ponúkať rovnaké siete a následné granty ako ERC, uviedol Schwede. “Ako mladý výskumník je to taká slepá ulička,” povedal. “Je to niečo, čo sa objavilo vždy, keď sme prijímali nových profesorov na juniorskej úrovni,” dodal.

“Určite to zmiernilo niektoré škody, ale nedalo sa to nahradiť,” uviedol Egger.

Švajčiarskym výskumníkom bolo tiež zabránené z účasti na popredných výskumných konzorciách v druhom pilieri programu.

Švajčiarski akademici boli tiež nútení odovzdať vedenie konzorcií II. Piliera a najmenej jeden start-up sa presťahoval do Viedne, aby mal prístup k peniazom EÚ, uviedol Egger. “Je to bolestivé oslabenie vplyvu a schopnosti formovať program,” dodal.

 

Nápady pre 10.RP

Ak by švajčiarski voliči odmietli novú dohodu s EÚ, mohlo by to tiež zabrániť tomu, aby sa Švajčiarsko pripojilo k programu nástupcu Horizontu Európa, 10. rámcového programu, ktorý sa v súčasnosti pripravuje v Bruseli. Má začať v roku 2028.

Napriek tomu to SNSF nebráni v tom, aby predložila svoje vlastné nápady na program. Jedným z jeho hlavných problémov je návrh Európskej komisie povoliť výskum s dvojakým použitím ako súčasť programu.

SNSF v zásade nie je proti výskumu s vojenským potenciálom. Skôr sa obáva, že administratíva, vonkajšia účasť a bezpečnosť výskumu budú zložitejšie, ak 10.RP už nie je výslovne civilný.

„Veríme, že by bolo rozumné tieto dve veci oddeliť,“ uviedol Egger. Niektorí výskumníci sa tiež môžu „zdráhať“ zapojiť sa do programu, ak nie je úplne civilný, dodal.

Výskumný program viac zameraný na obranu by mohol spôsobiť problémy aj historicky neutrálnemu Švajčiarsku. Po tom, čo sa Bern po invázii Moskvy na Ukrajinu pripojil k sankciám EÚ proti Rusku, je v súčasnosti naplánované referendum, ktoré by definovalo švajčiarsku neutralitu.

Švajčiarski vedci sa môžu dostať do „politických močiarov, ak je program príliš úzko spojený s určitou vojenskou aplikáciou,“ dodal na záver Schwede.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 20.12.2024; autor: rup