Nová komisárka pre výskum Ekaterina Zaharieva na svojom prvom verejnom stretnutí vyzvala na „odvahu zmeniť prístupy“ a zefektívniť výskumné a inovačné procesy v snahe zvýšiť konkurencieschopnosť Európy.
„Preklenutie priepasti v inováciách je stredobodom nového kompasu konkurencieschopnosti a tým sa bude riadiť práca novej Komisie,“ uviedla pre fórum zainteresovaných strán Európskeho partnerstva.
Ako komisárka pre začínajúce start-upy, výskum a inovácie Zaharieva prisľúbila, že bude pracovať na zvýšení výdavkov na výskum a zjednodušení prístupu k financovaniu, pričom opäť zdôraznila dôležitosť znižovania administratívnej záťaže.
„Aby výskumníci strávili menej času zdolávaním byrokracie, musia robiť výskum, inovátori musia robiť inovácie,“ uviedla. “Netráviť polovicu času hlásením alebo navrhovaním žiadostí alebo inými zbytočnými požiadavkami.”
Na podporu toho má Zaharieva v úmysle vyskúšať dvojfázový proces podávania žiadostí od roku 2025. Má tiež ambíciu prepojiť národné výskumné rámce, pričom hovorí, že „27 rôznych rámcov a stratégií netvorí dobrý európsky“.
Európske partnerstvá si vyžadujú vysokú úroveň koordinácie a v nadväznosti na Zaharievovú, zástupca maďarského štátneho tajomníka pre inovácie László Bódis navrhol diskusiu o „zjednodušených a harmonizovaných pravidlách, zosúladení postupov a využívaní jednotných IT platforiem“.
Zaharieva chce, aby partnerstvá na európskej úrovni zostali ústredným prvkom výskumu EÚ, a aby sa tak stalo, uviedla, že cieľom hry je zjednodušenie.
To si vyžaduje zefektívnenie projektov, aby sa predišlo duplicite. „Musíme si položiť otázku: môže portfólio 60 partnerstiev poskytnúť strategické zosúladenie, ktoré dnes Európa potrebuje?”, dodala.
Plnou parou vpred
V súlade s plánmi predsedníčky Komisie Ursuly von der Leyen, aby sa výskum a inovácie stali prioritou v súťaži s mocnosťami mimo EÚ, Zaharieva vyzvala na zvýšenie súkromných investícií a kroky na stimuláciu MSP a start-upov.
„Investície do výskumu a inovácií určia hospodárstvo, priemysel a konkurencieschopnosť zajtrajška,“ uviedla.
Na podporu tohto chce nový komisár pre výskum podporovať „atraktívnu kariéru, špičkovú infraštruktúru a tok talentov a technológií“ ako súčasť zákona o Európskom výskumnom priestore (ERA).
„Európa si nemôže dovoliť zostať v strednej technologickej pasci,“ uviedla. “Naše úsilie sa musí zamerať na oblasti s rušivým potenciálom, stavať na konkurenčnej výhode od zelených technológií po biotechnológie a digitálne technológie zvyšujúce produktivitu.”
Zaharievovej zameranie sa na konkurencieschopnosť vyvolalo obavy výskumníkov o tom, či by 10. rámcový program, ktorý nahradí Horizont Európa v roku 2028, mohol stratiť svoj samostatný štatút a mohol by byť umiestnený do zastrešujúceho fondu pre konkurencieschopnosť.
Giorgio Gori, podpredseda parlamentného výboru ITRE pre priemysel, výskum a energetiku, uviedol, že ITRE v súčasnosti pripravuje odporúčania pre 10. RP, medzi ktorými je „podstatne vyšší rozpočet, ktorý by postačoval na dosiahnutie cieľa výdavkov vo výške 3 % HDP a na lepšie zosúladenie financovania a politík EÚ a vnútroštátneho financovania“.
“Toto je kľúčom k vyplneniu medzery v konkurencieschopnosti, ktorú máme s krajinami ako USA a Čína,” dodal.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 6.12.2024, autor: rup