Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Keďže nová Komisia prevzala vedenie, čo môžeme očakávať od výskumu a vývoja?

Nová Európska komisia sa ujala svojich povinností 1. decembra 2024. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Po týždňoch dohadovania medzi politickými skupinami Európsky parlament konečne schválil nový tím komisárov, ktorý povedie vracajúca sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Do funkcie sa ujali 1. decembra 2024.

Vo svojom prejave 27. novembra 2024 v Parlamente von der Leyen zdôraznila kľúčovú úlohu výskumu a inovácií vo svojom novom mandáte a oznámila plán na preklenutie inovačnej priepasti medzi EÚ a USA a Čínou. Výskum a inovácie budú umiestnené „v srdci našej ekonomiky,“ uviedla.

 

Ako to však dosiahne jej nový tím komisárov?

Počas niekoľkých posledných týždňov sme prečesali oficiálne plány každého komisára a vypočuli sme si, čo povedali počas vypočutí v Parlamente. Tu je súhrn hlavných myšlienok, plánov a stratégií pre výskum a inovácie a pre 10. rámcový program 10 (RP10).

 

Ekaterina Zaharieva, nová komisárka pre výskum, načrtáva plány pre 10. RP

Nová komisárka pre start-upy, výskum a inovácie zatiaľ rozptýlila obavy, že financovanie výskumu sa zlúči do veľkého fondu pre konkurencieschopnosť. Povedala poslancom, že rozvoj budúceho rámcového programu bude „najvyššou prioritou“ jej mandátu.

V písomných odpovediach na otázky Európskeho parlamentu zverejnených pred vypočutím 5. novembra 2024 Zaharieva predstavila svoju predbežnú víziu „nového a posilneného 10. rámcového programu“, pričom vychádzala z nedávnej Draghiho správy o konkurencieschopnosti EÚ a zo záverov nezávislá poradná skupina 10. RP v Komisii.

 

Ako Zaharieva prešla jemným bruselským grilovaním

Počas svojho vypočutia Zaharieva prisľúbila radikálne zjednodušiť rámcový program EÚ a zatraktívniť ho pre start-upy a MSP.

Zjednodušenie bolo bežnou témou v odpovediach Zaharievovej. Poznamenala, že jednoduchší a ľahšie použiteľný rámcový program by veci urýchlil a skrátil čas od podania žiadosti po dohodu o grante, ktorý v súčasnosti predstavuje takmer 12 mesiacov.

Zaharieva uviedla, že sa jej „naozaj páči“ návrh skupiny Heitora o 10. rámcovom programe na zavedenie princípu „najskôr dôveruj, potom vyhodnoť“ s cieľom zjednodušiť a skrátiť proces podávania žiadostí. Je tiež za jednorazové financovanie, dva konkrétne príklady toho, ako možno zjednodušiť proces podávania žiadostí.

Od roku 2025 chce Zaharieva vyskúšať dvojfázový proces podávania žiadostí, aby sa skrátil čas podávania žiadostí. Prvá fáza bude „zameraná na jadro projektu“, pričom ak projekt postúpi do druhej fázy, poskytne sa viac dokumentov.

Zaharieva je tiež za dvojito zaslepené hodnotenie, proces, ktorý by znížil pravdepodobnosť skreslenia hodnotenia. Toto už bolo predmetom pilotného projektu, ktorý v súčasnosti hodnotí Komisia.

Prečítajte si analýzu vypočúvania.

 

Nový komisár pre rozpočet bagatelizuje reči o megafonde pre konkurencieschopnosť

Piotr Serafin, komisár pre rozpočet, boj proti podvodom a verejnú správu, bagatelizoval fámy, ktoré kolovali v Bruseli, a poprel správy o tom, že Komisia plánuje úplné prepracovanie rozpočtu EÚ, ale povedal, že by malo byť menej prostriedkov a mali by byť prepojené k národným reformám.

Uniknutá správa naznačila, že všetky fondy na výskum a inovácie spravované Bruselom by mohli byť zahrnuté do jedného Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť. Serafin však existenciu takéhoto plánu poprel. „Doteraz neexistuje žiadny návrh Európskej komisie na budúci viacročný finančný rámec. Čokoľvek ste čítali v tlači, nie je to návrh Komisie na budúci VFR.“

Von der Leyen sľúbila, že navrhne nový Fond pre konkurencieschopnosť na podporu strategických sektorov, ako sú umelá inteligencia, čisté technológie a biotechnológie. Komisia stále diskutuje o podobe tohto fondu, uviedol Serafin, ale Platforma strategických technológií pre Európu (STEP), ktorá bola spustená začiatkom tohto roka, poskytuje pohľad na to, čo sa dá očakávať.

Prečítajte si analýzu vypočúvania.

 

Nový komisár pre priemysel chce proaktívnejšiu priemyselnú politiku

Stéphane Séjourné, výkonný viceprezident pre prosperitu a priemyselnú stratégiu, načrtol svoju víziu navrhovaného Európskeho fondu pre konkurencieschopnosť, no zároveň poskytol toľko otázok ako odpovedí.

Séjourné povedal poslancom Európskeho parlamentu ako jediné kontaktné miesto na podporu vedecko-technických spoločností „od výskumu a vývoja až po škálovanie “, aby sa zabezpečil ich rast v Európe.

„Nie je to o zrušení rôznych fondov, je to o tom, že máme jeden prístupový bod, ktorý by potom nasmeroval [spoločnosť] k najvhodnejšej podpore,“ uviedol.

Ale zatiaľ čo v písomných odpovediach pred vypočutím Séjourné uviedol „Výdavky EÚ vrátane výdavkov na konkurencieschopnosť sú rozložené na príliš veľa programov, z ktorých mnohé financujú rovnaké veci, ale s rôznymi požiadavkami a ťažkosťami pri efektívnej kombinácii financovania,“ počas vypočutia odmietol uviesť príklad prekrývajúcich sa fondov, ktoré by sa mohli zrušiť, a navrhol, že to nebude stredobodom jeho úsilia.

Prečítajte si úplnú analýzu.

 

Tech suverenita – diskusie o kvantovom zákone EÚ

Nová komisárka pre technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu odhalila, že pripravuje kvantový zákon, ktorý má spojiť rozdrobené výskumné úsilie členských štátov. Henna Virkkunen tvrdila, že kvantové technológie sú európskou silnou stránkou, ale na konsolidáciu programov jednotlivých členských štátov je potrebná legislatíva EÚ.

Virkkunen explicitne nepovedala, aké aspekty kvantovej technológie chce posilniť, ale hovorila o zavedení „zákona o kvantových čipoch“, čo naznačuje, že má v hľadáčiku predovšetkým kvantové počítače. Návrh zákona nadväzuje na návrh, ktorý v septembri 2024 predložilo Európske liberálne fórum, think-tank pridružený k parlamentnému bloku Aliancia liberálov a demokratov za Európu, keď varoval, že členské štáty duplikujú výskum v oblasti kvantových počítačov a neinvestujú dostatočne, a potrebujú veľké výdavky na kvantovú výpočtovú infraštruktúru.

Prečítajte si úplnú analýzu.

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 5.12.2024, autor: rup