Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

Falling Walls: ako môže Európa posilniť transfer a inovácie

Vedecký samit Falling Walls v Berlíne. Zdroj: https://sciencebusiness.net

 

Špička vo vede, prepadák v inováciách: zriedkakedy bola sťažnosť na neschopnosť Európy ekonomicky využívať svoj špičkový výskum vyslovená tak jednomyseľne a vehementne ako na tohtoročnom vedeckom samite Falling Walls v Berlíne.

Nový nemecký federálny minister pre výskum Cem Özdemir sa pripojil k zboru, keď 9. novembra 2024 prvýkrát oficiálne vystúpil pred medzinárodným publikom.

„Európa stojí pred existenčnou výzvou preklenutia priepasti medzi výskumom a inováciami,“ uviedla deň predtým v panelovej diskusii Maria Leptin, predsedníčka Európskej rady pre výskum (ERC).

Leptin nie je priamo zodpovedná za inovácie, ale má na starosti najväčší svetový fond financovania základného výskumu vybraných vedcov, ktorý je naplnený peniazmi európskych daňových poplatníkov.

Nedávna štúdia otvoreného prístupu však ukazuje, že z výsledkov výskumných projektov financovaných ERC profitujú najmä americké spoločnosti. Dospieva k záveru, že ERC v súčasnosti nedokáže prekonať európsky paradox – toľko vychvaľovaný deficit transferov kontinentu.

Nedávno zverejnená správa bývalého talianskeho premiéra Maria Draghiho načrtáva, do akej miery závisí budúcnosť kontinentu od tohto mosta. Leptinová sa o tom zmienila, keď na Falling Walls varovala: „Stále zaostávame za Amerikou, ale mali by sme byť lídrami v inováciách.“

Podporil ju Patrick Hetzel, nový francúzsky minister výskumu, ktorého prvá zahraničná cesta v úrade zaviedla na samit Falling Walls, ktorý sa konal od 7. do 9. novembra 2024.

Hetzel podporuje myšlienku vytvorenia Európskeho fondu pre výskum a konkurencieschopnosť, ktorý okrem podpory vedeckej excelentnosti zabezpečuje prenos výsledkov od koncepcie až po zrelosť trhu.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen je tiež odhodlaná postaviť vedu do centra hospodárstva, uviedla Leptin s ohľadom na nadchádzajúce rokovania o 10. rámcovom programe EÚ, ktorý sa má začať v roku 2028.

 

Mnoho rôznych inovačných politík

Jedným z dôležitých dôvodov deficitu európskej translácie je množstvo rôznych súborov pravidiel a cieľov, uviedol holandský minister pre vedu Robbert Dijkgraaf.

„Teraz máme na kontinente 27 inovačných politík plus EÚ. Stále myslíme veľmi národne – potrebujeme spoločnú stratégiu,“ dodal.

Aj v rámci Nemecka chýba integrácia, posťažoval sa Michael Brigl z Boston Consulting Group. “149 inovačným zoskupeniam v krajine chýba spoločný smer.”

Rafael Laguna de la Vera, riaditeľ Sprind, nemeckej federálnej agentúry pre prelomové inovácie, pripísal vinu na nedostatok kapitálu.

„Uvedenie produktu z výskumu na trh stojí približne jednu miliardu eur – peniaze, ktoré v Európe nie sú dostupné,“ uviedol.

A potom sú tu múry medzi akademickým a priemyselným svetom: Marie-Noëlle Semeria, hlavná technologická riaditeľka Total Energies, vyzvala na ich zbúranie.

 

“Bláznivé veci”

Ako však môže toto všetko uspieť? Na samite Falling Walls panoval konsenzus, že zásadná je zmena myslenia. „Mali by sme pestovať ochotu riskovať,“ odporúčal Hetzel, aby sme bojovali s nekontrolovateľnou skľúčenosťou.

Anousheh Ansari, výkonná riaditeľka nadácie XPrize Foundation so sídlom v USA, ktorá ponúka ceny za inovácie, uviedol, že pre hlboké technologické inovácie (deep tech) je nevyhnutná kvapka šialenstva – teda skutočné technologické prelomy. „Praktické“ vylepšenia nevyhrávajú odmeny XPrize, zdôraznila, ale skôr „chceme bláznivé veci“.

Dietmar Harhoff, riaditeľ Inštitútu Maxa Plancka pre inovácie a hospodársku súťaž v Mníchove, uviedol, že by pomohlo jasné posolstvo zhora.

„Riaditelia inštitútov by mali propagovať myšlienku prevodu a uľahčovať školenie podnikateľov,“ uviedol. Namiesto závistlivých pohľadov na USA Harhoff radí hľadať vzory z rovnakej kultúry: „Švédsko a krajiny Beneluxu majú tiež prosperujúcu start-up scénu, od ktorej sa môžeme veľa naučiť.“

Ak sa Európe podarí pretaviť svoju vedeckú kreativitu do hlbokých technologických inovácií à la Google, Apple alebo Microsoft, nová správa Boston Consulting Group predpovedá tržby v biliónoch. Tento cieľ je možné dosiahnuť iba masívnymi počiatočnými investíciami. Na vytvorenie jedinečných start-upov, takzvaných jednorožcov, priemysel potrebuje daňové úľavy, spoľahlivé pravidlá a možnosť priameho financovania v súlade s americkým zákonom o znižovaní inflácie, uviedol Semeria.

Laguna de la Vera pripomenula miliardy eur, ktoré driemu v európskych dôchodkových fondoch. Pri rozumnom využívaní by v obávanom údolí smrti muselo kvôli nedostatku financií hladovať menej start-upov, dodal šéf Sprind. Jeho požiadavka: “zbúrajme múry medzi financovaním vedy a investičnými silami.”

 

Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 15.11.2024, autor: rup