Centralizovanejší a politicky orientovaný prístup k riadeniu fondov EÚ na výskum by mohol ohroziť snahy o preklenutie priepasti v oblasti inovácií v Európe.
Návrh Európskej komisie spojiť väčšinu výskumných programov EÚ do fondu pre konkurencieschopnosť je podľa Európskeho výboru regiónov problémom pre regionálne inovácie.
Keďže sa kyvadlo nakláňa k veľkým, politikou riadeným hrncom peňazí, výbor sa obáva, že tento posun môže prísť na úkor miestnych inovácií a prehĺbiť priepasť v oblasti inovácií v Európe.
Obavy sú načrtnuté v internom dokumente, ktorý vidí Science|Business, ktorý sa sťažuje, že návrh na zriadenie fondu pre konkurencieschopnosť „hovorí len málo o tom, ako prekonať priepasť v oblasti inovácií alebo ako podporovať inovácie založené na mieste“.
Návrh Komisie vyšiel na svetlo sveta minulý týždeň v uniknutej správe, v ktorej sa uvádza plán spojiť všetky peniaze na výskum a inovácie do nového megafondu pre konkurencieschopnosť, ktorý sa má spustiť v rámci budúceho sedemročného rozpočtu EÚ, ktorý sa začne v roku 2028.
Fond pre konkurencieschopnosť by zahŕňal väčšinu následníka programu Horizont Európa, 10. rámcový program (RP10), Európsky obranný fond, Inovačný fond, InvestEU, program jednotného trhu a fondy špecifické pre politiku v oblasti zdravia, vesmíru a digitálnych inovácií.
Tento kombinovaný fond by sa vyplatil na podporu konkrétneho politického programu. V súčasnosti sa Komisia domnieva, že existujúce jednotlivé programy sú príliš zložité a pomalé a nie sú dostatočne strategické. To sťažuje najmä priemyslu ich využitie.
Okrem toho dohľad a riadenie toľkých individuálnych programov predstavuje pre Komisiu značnú réžiu.
Návrh je súčasťou širšieho úsilia o zefektívnenie a sústredenie rozpočtu EÚ do štyroch rozpočtových okruhov a zahŕňal by presun zamerania na veľké projekty, ktorých cieľom je zvýšiť globálnu konkurencieschopnosť Európy.
To je v súlade s odporúčaniami bývalého talianskeho premiéra Maria Draghiho v jeho monumentálnej správe o náprave slabého postavenia Európy v oblasti globálnej konkurencieschopnosti.
Európske regióny však návrh nepovažujú za dobrú správu. EÚ sa už roky snaží odstrániť priepasť medzi svojimi inovačnými horúcimi miestami a regiónmi s menším inovačným potenciálom. Zdá sa, že táto stratégia sa dostala do úzadia v pláne fondu pre konkurencieschopnosť.
„Zdá sa, že návrh sa vo veľkej miere opiera o kľúčové zistenia Draghiho správy, ktorá veľmi obhajuje zintenzívnenie úsilia na zvýšenie konkurencieschopnosti a na podporu špičkovej svetovej úrovne,“ uvádzajú regióny. Obávajú sa, že ich to nechá za sebou.
Požiadavky na 10.RP
Výbor regiónov vyjadril svoj postoj k fondu pre konkurencieschopnosť minulý týždeň, keď tiež prijal návrh stanoviska, v ktorom uvádza svoje požiadavky na 10. RP, v ktorom chcú regióny vidieť prístup k posilneniu európskeho výskumného ekosystému, ktorý by bol viac založený na mieste. Výbor tvrdí, že zvýšenie účasti regiónov, ktoré sú na tom v rebríčku inovácií EÚ nízko, je kľúčové pre celkové zvýšenie konkurencieschopnosti bloku.
„Ciele vedeckej excelentnosti a územnej súdržnosti z hľadiska výskumu a inovácií nie sú nezlučiteľné,“ uviedla Anne Besnier, spravodajkyňa výboru požiadaného o stanovisko.
Výbor tiež požaduje väčšiu synergiu medzi rôznymi fondmi EÚ. Regióny chcú, aby budúci rozpočet umožnil viacročné programovanie výskumu a inovácií, ktoré kombinuje financovanie z rôznych zdrojov. Okrem toho výbor odporúča zaviesť jednotnejšie pravidlá pre projekty financované z rôznych fondov.
V reakcii na výzvy mnohých z výskumnej komunity chce výbor tiež vidieť výrazné zvýšenie financovania 10. rámcového programu a opatrenia na ochranu rozpočtu na výskum pred škrtmi.
Regióny tiež varujú, že návrh Komisie rozdeliť rozpočet EÚ na štyri by mohol spôsobiť, že navrhovaný fond pre konkurencieschopnosť bude vystavený škrtom, pretože konečné rozhodnutie o podobe a veľkosti budúceho rozpočtu EÚ je v rukách členských štátov. Regióny tvrdia, že členské štáty pravdepodobne zavedú právnu ochranu proti škrtom v tej časti rozpočtu, ktorá zahŕňa všetky financie, ktoré idú priamo do členských štátov, ako sú kohézne a poľnohospodárske fondy.
To by mohlo ponechať fond pre konkurencieschopnosť, ktorý je súčasťou rozpočtu spravovaného Komisiou, bez ochrany, keď sa nevyhnutne objavia nové potreby financovania.
„Aj keď je vysoko pravdepodobné, že členské štáty zabezpečia, aby ich obálky boli účelovo viazané […], tlak na prerozdelenie prostriedkov z rozpočtu EÚ dopadne na centrálne riadené fondy,“ uviedol Výbor regiónov v uniknutej správe.
Zdroj: https://sciencebusiness.net, zverejnené: 18.10.2024; autor: rup