V dnešnej dobe existuje množstvo nástrojov, ktoré môžu výrazne zefektívniť prácu výskumníčok a výskumníkov, od správy publikácií až po jednoduchšie hľadanie relevantných zdrojov. Niektoré z týchto služieb sú spoplatnené, avšak aj ich bezplatné verzie ponúkajú kvalitné výsledky. Prinášame vám niekoľko odporúčaní:
- Open read academy – Ide o databázu obsahujúcu viac ako 300 miliónov publikácií. Umožňuje nahrávať a pracovať s vlastnými PDF dokumentmi a kombinovať ich s publikáciami z databázy.
- ResearchRabbit – Bezplatná platforma, ktorú je možné prepojiť so Zoterom – nástrojom na správu citácií. Tento asistent pre výskumníkov vyhľadáva podobné články a graficky zobrazuje ich vzťahy a prepojenia.
- Scite.ai – Nástroj pre rešerše publikácií na konkrétne témy, poskytuje presné citácie a odkazy, hodnotí citácie a poskytuje overené materiály.
- Perplexity.ai – Funguje ako Google vyhľadávač, avšak s dôrazom na zdroje, z ktorých čerpá odpovede. Nie je potrebná registrácia a umožňuje nahrávať vlastné dokumenty.
- Clarivate – Výskumný asistent zameraný výhradne na publikácie z Web of Science (WOS).
- Mymind.ai – Ukladá do pamäte až 100 citácií, článkov, obrázkov, dokumentov či webstránok pri hľadaní konkrétnej témy. Funguje ako rozšírenie prehliadača a jeho používanie je veľmi jednoduché.
- Typeset.io – Nástroj na rešerše a písanie publikácií na základe existujúcich článkov a dokumentov. S funkciou SciSpace umožňuje analýzu, vytváranie prepojení a komunikáciu s PDF súbormi.
- Scopus.ai – Špecializuje sa na rešerše publikácií z databázy Elsevier, čím minimalizuje nepresnosti a nesprávne závery. SAV, CVTI a univerzity majú do 15.10.24 prístup k AI rozšíreniu zdarma. Nástroj automaticky rozpoznáva IP adresy používateľov na počítačoch z týchto inštitúcií bez nutnosti registrácie.
Komunikácia vedy a jej popularizácia medzi verejnosťou:
- Hootsuite – Umožňuje simultánne publikovať príspevky na viacerých sociálnych sieťach naraz, vrátane Facebooku, Instagramu, Twitteru, LinkedIn a YouTube. Ponúka možnosť naplánovať príspevky na týždne dopredu a všetko spravovať z jedného miesta.
Tieto nástroje môžu značne zjednodušiť prácu výskumníkom a ich komunikáciu s verejnosťou, ušetriť čas a priniesť efektívnejšie výsledky.
Zdroj: Webinár Umelá inteligencia a otvorené knižnice, CVTI, 26.9.24, pew