Vitajte na informačnom portáli
o Európskom výskumnom priestore (ERA)

ETH Zürich a EPFL posilňujú spoluprácu na podporu AI vo Švajčiarsku

ETH Zürich a EPFL kombinujú svoje odborné znalosti s cieľom pokročiť v umelej inteligencii vo Švajčiarsku. Fotomontáž s podporou AI zobrazuje „Výukové centrum Rolex“ EPFL a hlavnú budovu ETH Zürich. Zdroj: https://ethz.ch

 

ETH Zürich a EPF Lausanne (EPFL) zintenzívňujú svoju spoluprácu v oblasti umelej inteligencie (AI). Založili Švajčiarsky národný inštitút AI (SNAI) s cieľom riešiť výzvy v oblasti AI využitím svojich rozsiahlych vedeckých znalostí. Financovanie súvisiacich výskumných programov bolo zabezpečené.

Nasledujúce roky prinesú obrovské zmeny, pretože modelovanie AI rýchlo napreduje a rozširuje sa do nových oblastí, čo výrazne ovplyvní spoločnosť aj ekonomiku. Generatívna AI (GenAI), ktorej príkladom sú technológie ako ChatGPT, má potenciál výrazne zvýšiť produktivitu. Národy po celom svete investujú veľké prostriedky do pokročilých technológií AI a ultrarýchlej počítačovej infraštruktúry. V priebehu nasledujúcich piatich rokov bude kľúčové stanoviť vysoké štandardy pre bezpečnú a dôveryhodnú AI. Prostredníctvom SNAI má Švajčiarsko jedinečnú príležitosť predviesť svoj talent a podporiť verejné, súkromné ​​a neziskové organizácie v tomto úsilí.

ETH Zürich a EPFL preto zintenzívňujú svoje úsilie postaviť švajčiarsky výskum AI na medzinárodné popredné miesto. So súhlasom výkonných rád ETH Zürich a EPFL bol zriadený nový inštitút: Švajčiarsky národný inštitút AI (SNAI). SNAI poskytne národný pohľad na výskum, vzdelávanie a inovácie založené na AI. Prostredníctvom koordinovaného úsilia bude SNAI klásť do jadra transparentnosť, otvorený zdroj a dôveryhodnosť. Nový inštitút čerpá z odborných znalostí z rôznych výskumných disciplín AI, ako aj z dvoch existujúcich výskumných centier AI na ETH a EPFL (ETH AI Center a EPFL AI Center).

SNAI podporí rozvoj švajčiarskej iniciatívy AI, ktorej financovanie sa podarilo zabezpečiť nedávno: Rada ETH, strategický riadiaci a dozorný orgán domény ETH, sa rozhodla vyčleniť 20-miliónov CHF na švajčiarsku iniciatívu AI na roky 2025-2028. Okrem financovania z rady ETH budú SNAI a jej projekty financované z príspevkov ETH Zürich a EPFL, ako aj z fondov tretích strán.

 

Tvarovanie švajčiarskeho GenAI

So SNAI a Swiss AI existuje príležitosť nielen urýchliť národný digitálny prechod, ale aj prispieť ku globálnemu rozvoju tejto vznikajúcej oblasti vytvorením veľkých modelov s viac ako 50 miliardami parametrov. Vývoj takýchto pokročilých modelov si vyžaduje prístup k sofistikovaným, výkonným superpočítačom a špecializovaným odborným znalostiam AI.

Využitím svojej integrácie s centrom ETH AI Center a externou stránkou EPFL AI Center bude nový inštitút od začiatku ťažiť z odborných znalostí viac ako 70 profesorov zameraných na AI z celého Švajčiarska. Spoločne vyvinú prvý švajčiarsky národný nadačný model pre jazyky, ako aj ďalšie nadačné modely na podporu ich výskumných cieľov. Model bude v súlade so švajčiarskymi hodnotami, ako je dôveryhodnosť, otvorený zdroj a transparentnosť, a bude prispôsobený potrebám švajčiarskych zainteresovaných strán.

S odhadmi, ktoré naznačujú, že len niekoľko stoviek ľudí na celom svete má v súčasnosti potrebné odborné znalosti v oblasti AI na vývoj najväčších modelov základov, SNAI sa zameria nielen na výskum, ale aj na školenie špecialistov na AI pre akademickú obec a priemysel s cieľom zvýšiť počet talentov, čo bude prínosom pre miestnu ekonomiku.

 

Silný dlhodobý záväzok voči AI vo Švajčiarsku

“Spoločným spustením SNAI, ETH Zürich a EPFL sa pevne zaviazali k posilneniu a podpore AI vo Švajčiarsku. Snažíme sa vytvoriť výskumné prostredie, ktoré je schopné etablovať Švajčiarsko ako miesto pre inkluzívnu, spoľahlivú, transparentnú a dôveryhodnú AI,“ uviedol Christian Wolfrum, viceprezident ETH pre výskum. “Z tohto rôznorodého výskumného ekosystému a z najnovšej infraštruktúry svetovej úrovne budú mať úžitok najmä mladé talenty.”

“SNAI sa bude venovať príležitostiam a výzvam AI národného významu, ktoré si vyžadujú spoluprácu mnohých výskumníkov v celej našej krajine. Výsledky tejto práce posilnia konkurencieschopnosť Švajčiarska vo výskume a vývoji AI. V konečnom dôsledku nám to umožní masívne rozšíriť našu AI odborné znalosti vo Švajčiarsku aj mimo neho,“ uviedol Pierre Dillenbourg, viceprezident EPFL pre akademické záležitosti. „Naše úsilie pripraví pôdu pre nové aplikácie v prospech švajčiarskeho priemyslu a spoločnosti ako takej,“ dodal.

SNAI zrýchľuje dynamiku Swiss AI Initiative. Túto výskumnú iniciatívu spoločne spustili dve univerzity v decembri 2023 (pozri tlačovú správu zo 4. decembra 2023) a zahŕňa výskumníkov z viac ako 10 akademických inštitúcií z celého Švajčiarska. Bol nasadený výpočtovým výkonom 10 000 000 hodín GPU na vývoj rozsiahlych modelov základov AI (ktoré sú základom modernej GenAI) a ich nasadenie je v kľúčových oblastiach švajčiarskej spoločnosti, ako je zdravotná starostlivosť, udržateľnosť, veda, vzdelávanie, robotika a rozšírená realita. V budúcnosti bude švajčiarsku AI iniciatívu prevádzkovať SNAI.

V súlade s tým budú výskumníci kedykoľvek, keď je to možné, sprístupniť svoje modely open source, čím umožnia MSP a start-upom ich používať. Vďaka svojmu silnému zameraniu na open source a doménovo špecifické nadačné modely sleduje SNAI víziu umiestniť AI vo Švajčiarsku na medzinárodné popredné miesto v oblasti etických a právnych noriem, transparentnosti a dôveryhodnosti.

„Snahou SNAI je stimulovať spoluprácu medzi inštitúciami a oblasťami výskumu s cieľom spoločne preskúmať úlohu rozsiahlych modelov základov umelej inteligencie a zlepšiť ich tak, aby fungovali robustne a spoľahlivo v kľúčových spoločenských oblastiach,“ uviedla Ana Klimovic, profesorka informatiky na ETH Zürich a členka riadiaceho výboru iniciatívy. „Ako výskumníci kladieme veľký dôraz na transparentnosť, otvorenosť a dôveryhodnosť. Naším cieľom je tiež vyvinúť infraštruktúru na trénovanie a obsluhu veľkých základov modelov energeticky efektívne,“ dodala.

 

Štíhly manažment a organizačné štruktúry

Na udržanie štíhlych organizačných a riadiacich štruktúr SNAI funguje na základe modelu spoločného vedenia medzi ETH Zürich a EPFL. Dozorné, riadiace a výskumné orgány sú rovnako obsadené výskumníkmi z oboch inštitúcií, vrátane rád ich príslušných centier AI. Prevádzkové riadenie bude viesť Alexander Ilic, výkonný riaditeľ ETH AI Center, a Scarlet Schwiderski-Grosche, výkonná riaditeľka EPFL AI Center, ktorí budú pôsobiť ako výkonní spoluriaditelia SNAI.

 

Hnací motor AI, superpočítačov a vedy o údajoch

Počas vývoja SNAI bola nadviazaná spolupráca so Švajčiarskym národným superpočítačovým centrom (CSCS), ktoré vyvíja a prevádzkuje švajčiarsku vysokovýkonnú výpočtovú a dátovú výskumnú infraštruktúru „Alps“, a Swiss Data Science Center (SDSC). Všetky centrá budú úzko prepojené, pretože AI využíva metódy vedy o údajoch a vyžaduje výkonnú infraštruktúru vysokovýkonných počítačov. Okrem SNAI budú všetky centrá pokračovať vo vlastných miestnych programoch a aktivitách.

 

 

Viac informacií:

ETH Zurich and EPFL enhance collaboration to boost AI in Switzerland

 

Zdroj: https://ethz.ch, zverejnené: 4.10.2024; autor: rup